Generator obrazów Windows 10X dostępny do pobrania

Generator obrazów Windows 10X dostępny do pobrania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:02
02.02.2021
3069 wyświetleń

Windows 10 może pochwalić się obecnością na lwiej części komputerów PC, a sprzyja temu fakt, iż może być instalowany na praktycznie dowolnym sprzęcie x86, co w rzeczywistości daje miliony możliwych konfiguracji. Windows 10X jest czymś zupełnie odwrotnym. Wariant ten został projektowany jedynie w celu preinstalowania na określonych urządzeniach, w tym na składanych tabletach z dwoma ekranami. Niezależnym deweloperom udało się wyjść poza te ograniczenia.

W zeszłym miesiącu udało się uruchomić Windows 10X na Lumii 950 XL, MacBooku z M1, Surface Go i Surface Pro 7. Udostępniono też obraz instalacyjny dla Pro 7 wraz z poradnikiem. Choć na każdym z tych urządzeń system działa w mniej lub bardziej ograniczonej postaci, deweloperzy pokazują, że jest to możliwe i w razie takiej chęci mogą to powtórzyć zwykli użytkownicy (choć jest potrzebnych trochę umiejętności technicznych). Przeszkodą może być choćby to, że nie istnieje jeden uniwersalny instalator Windows 10X, bowiem Microsoft nie zamierzał udostępnić go użytkownikom końcowym do samodzielnej instalacji.

Windows 10XWindows 10X

Przeszkodę tę udało się ominąć (a przynajmniej złagodzić) niezależnemu deweloperowi @thebookisclosed (Albacore), który opracował narzędzie Device Image Generator. Generator ten jest łatwym i poręcznym narzędziem do stworzenia w pełni funkcjonalnego pakietu Full Flash Update (FFU) aktualnie dostępnej kompilacji Windows 10X dla zwyczajnych pecetów x86. To spore udogodnienie dla użytkowników, którzy nie muszą już męczyć się z narzędziami CLI. Zamiast tego, korzystając z Generatora wyposażonego w interfejs graficzny standardowego kreatora, mają opcję wyeksportowania wszystkich wymaganych sterowników z bieżącej instancji Windows 10 i wstrzyknięcia ich do podstawowego obrazu 10X.

Windows 10XWindows 10X

Ponadto narzędzie automatycznie tworzy zestaw pakietów konfiguracyjnych, które są wymagane do skompilowania finalnego obrazu. Należy jednak mieć na uwadze, że Device Image Generator nie pobiera zestawu plików Unified Update Platform (UUP) kompilacji Windows 10X, dlatego użytkownicy muszą sprowadzić je wcześniej.

Device Image Generator oznaczony jest jako "beta", co należy traktować jako ostrzeżenie, że nie ma gwarancji jego poprawnego/stabilnego działania (pomijając już sam fakt, że instalowanie oprogramowania nieoficjalnymi sposobami i tak wykonujemy na własną odpowiedzialność). Poza tym Windows 10X nie osiągnął jeszcze statusu RTM i również go nie możemy traktować jako stabilny system nadający się do produkcji. Device Image Generator można pobrać z linka udostępnionego przez Albacore. Należy rozpakować archiwum 7z i uruchomić DevImgGen.exe.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.xda-developers.com/windows-10x-device-image-generator/

Polecamy również w kategorii Windows 10X