Firmowa wiedza na wyciągnięcie ręki. Project Cortex stanie się ogólnodostępny na początku lata

Firmowa wiedza na wyciągnięcie ręki. Project Cortex stanie się ogólnodostępny na początku lata

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:19
20.05.2020
912 wyświetlenia

Na zeszłorocznym Microsoft Ignite padła zapowiedź Project Cortex, usługi obejmującej dane z naszej organizacji i przekształcającej je w wiedzę. Sztuczna inteligencja tworzy na ich podstawie tematy, z którymi można dalej działać. Można to porównać do Wikipedii opartej na sieci firmowej. Teraz na konferencji Build została już podana data ogólnej dostępności, która nastąpić ma na początku lata tego roku. Microsoft zabiera nas też w krótką podróż po funkcjach wciąż mało znanej usługi.

Wiadomo już, że Project Cortex w wersji private preview testuje ponad 75 klientów, takich jak Mott MacDonald, Siemens Healthineers i Arla Foods. Wraz ze zbliżaniem się do wydania publicznego Microsoft ujawnia więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania usługi w odniesieniu do Microsoft Cloud. Przede wszystkim Cortex demonstruje możliwości Microsoft Graph w pakiecie Microsoft 365. Graph zapewnia zunifikowany, programowalny model, który można użyć, aby zyskać dostęp do danych organizacji w Microsoft 365. Cortex rozszerza jego możliwości mapowania wiedzy dla ludzi, zawartości i nowoczesnego stylu pracy. Używa on Graph do dostarczania spersonalizowanej wiedzy poprzez aplikacje, takie jak Teams, Microsoft Search czy Outlook.

Project Cortex

Cortex dodaje węzły tematyczne, które wiążą tematy wiedzy z powiązanymi osobami, aktywnościami i treściami. Organizuje tematy poprzez AI w aplikacjach, których używamy na co dzień. Otrzymujemy możliwość sprawdzania danych w kontekście dowolnego dokumentu czy maila, np. gdy wiadomość zawiera akronim. W takim przypadku AI może nam go rozszyfrować lub też możemy skorzystać z pomocy eksperta. Co więcej, możemy też dokonywać interakcji poprzez konwersację. Gdy mamy otwarty kontrakt, możemy przykładowo zapytać, kiedy jest pierwszy termin zapłaty. Tym właśnie jest przekształcanie danych w wiedzę. Kilka przykładów opisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule: Sieć firmowa niczym Wikipedia. Project Cortex to pierwsze takie przedsięwzięcie od czasu Teams.

Cortex oferuje różne sposoby na rozszerzenie i integrację danych z Microsoft Graph, w tym:

  • Łączniki danych Microsoft Graph, zbudowane przez Microsoft i jego partnerów, które pozwalają łatwo integrować ponad 100 zewnętrznych źródeł danych bezpośrednio z Graph. Ponadto można tworzyć własne łączniki za pomocą Connectors API (już w public preview).
  • Cortex oferuje własne modelowanie AI i pozwala deweloperom wykorzystać zewnętrzne źródła AI, takie jak usługa Language Understanding w Azure i AI Builder. Pozwala to budować modele rozumienia języka w Azure i importować je do Cortex.

Microsoft zaprezentował też na Build 2020 nowe APIs Graph, które umożliwiają deweloperom bezpośrednią pracę z Managed Metadata Services, zapewniającymi wspólną taksonomię tagowania i klasyfikowania zawartości w Microsoft 365. Interfejsy te są bezpośrednio zintegrowane z Microsoft Graph.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/project-cortex-blog/introducing-new-developer-experiences-for-project-cortex/ba-p/1361772

Polecamy również w kategorii Microsoft 365