Facebook pozywa OneAudience za bezprawne wyciąganie danych

Facebook pozywa OneAudience za bezprawne wyciąganie danych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/28/2020, 6:11 PM

Liczba odsłon: 1689

Facebook może i nie był najlepszym przykładem obrońcy prywatności użytkowników, ale po serii różnych incydentów wziął sobie te kwestie do serca, zaczął przebudowywać platformę i działać bardziej proaktywnie. Gigant mediów społecznościowych postanowił stać się wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o prywatność, i póki co naprawdę widać postępy. Dziś złożył on pozew przeciwko OneAudience, oskarżając go o data harvesting, czyli masowe gromadzenie danych w sposób budzący wiele wątpliwości.

W pozwie Facebook wyraża domniemanie, że OneAudience płaci deweloperom za dołączanie swojego SDK do ich aplikacji, które trafiają do Google Play Store. Aplikacje te wymagają, by użytkownik się zalogował, co pozwala SDK-owi gromadzić i wysyłać dane do OneAudience. Facebook twierdzi, że firma gromadzi wrażliwe dane osobowe, w tym nazwiska, adresy, informacje o strefie czasowej i identyfikatory Facebooka.

To ostatnie z naszych starań mających na celu ochronę ludzi i podniesienie odpowiedzialności tych, którzy wykorzystują przemysł technologiczny i użytkowników. Poprzez te pozwy będziemy nadal wysyłać wiadomość do osób, które próbują nadużywać naszych usług, że Facebook poważnie podchodzi do egzekwowania naszych zasad, w tym wymagania od deweloperów współpracy z nami podczas dochodzenia.
— Jessica Romero, Director of Platform Enforcement and Litigation

OneAudience nie odpowiedział na prośby o komentarz. Zaktualizował on natomiast SDK i opublikował oświadczenie w dniu 25 listopada 2019 r., tuż przed jego całkowitym wyłączeniem. Tłumaczył się wówczas, że jego celem nigdy nie było gromadzenie danych, a te, które przeszły przez jego platformę, nie były dodawane do jego bazy danych ani wykorzystywane. Firma postanowiła jednak zamknąć SDK.

Proaktywnie zaktualizowaliśmy nasz SDK, by mieć pewność, że te informacje nie będą gromadzone od 13 listopada 2019 r. Następnie wypuściliśmy nową wersję SDK dla naszych partnerów deweloperskich i wymagaliśmy, by zaktualizowali go do nowej wersji. Wierzymy, że konsumenci powinni mieć możliwość wyboru, z kim dzielą się danymi i w jakim kontekście. Dziś wyłączamy oneAudience SDK.
— OneAudience

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie finał sprawy, jednak to, że OneAudience jakoby nie wiedział o możliwościach harvestingu swojego SDK, w świetle prawa wcale go nie usprawiedliwia. Facebook też nie był świadomy działalności Cambridge Analytica, a jednak przyszło mu odpowiedzieć za jej umożliwienie.