Menu kategorii
 • Dziś ostatni dzień wsparcia Windows 10 Fall Creators Update

  Dziś ostatni dzień wsparcia Windows 10 Fall Creators Update

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  23:55
  09.04.2019
  1133 wyświetlenia

  Cykl życia wersji Windows 10 to sprawa dużo bardziej skomplikowana niż cykl życia Windows XP czy Windows 7. O ile dla tych drugich koniec wsparcia oznacza zupełny koniec dalszych aktualizacji, o tyle niewspierane (czy mówiąc ściślej - nieobsługiwane) wersje Dziesiątki w większości są nadal aktualizowane. Dystrybucję tych aktualizacji określają specjalne warunki, bądź co bądź często działające na korzyść użytkownika.

  Koniec obsługi wersji 1507, 1511, 1607 i 1703 już dawno za nami. Dziś natomiast koniec ten przypada w udziale wersji 1709, znanej szerzej pod nazwą Fall Creators Update. Dotyczy to konkretnie edycji Home, Pro i Pro for Workstation, bowiem edycje Enterprise i Education mają nieco dłuższy okres wsparcia (polska wersja tabeli na stronie Microsoftu zawiera najwyraźniej błąd). Wiąże się to ze zmianami w warunkach wsparcia Windows 10 i Office, które Microsoft ogłosił na początku ubiegłego roku. Większość wersji jest wspierana przez co najmniej dwa lata od dnia wydania, ale praktycznie zawsze okres ten zostaje przedłużony, a Microsoft nawet po oficjalnym wygaszeniu wsparcia co jakiś czas udostępnia aktualizacje zbiorcze. Tak czy inaczej użytkownicy edycji Enterprise i Education mogą liczyć na dłuższe wsparcie.

  Zestawienie dotyczące cyklu życia systemu Windows

  Jeśli chodzi o Fall Creators Update, to koniec wsparcia nie powinien dotknąć zbyt wielu użytkowników. Według najświeższych danych wersja ta znajduje się na zaledwie 3,5% pecetów z Dziesiątką. Owszem, wersja ta była świetna (przypomnijmy choćby nasz przegląd najlepszych nowości), ale April i October 2018 Update wniosły do systemu dużo więcej nowości, a już niedługo zadebiutuje May 2019 Update.

  W ostatnich dniach dużo piszemy o wygaszaniu i rozpoczynaniu wsparcia, ale to z redaktorskiego obowiązku - po prostu sporo się na tym polu dzieje. Dziś przykładowo koniec wsparcia zalicza nie tylko Fall Creators Update, ale i Windows Embedded POSReady 2009, a okres wsparcia podstawowego (ale nie rozszerzonego) kończy się dla Deployment Agent 2013, Diagnostics and Recovery Toolset 8.1, User Experience Virtualization 2.0, Visual Studio 2013, Team Foundation Server 2013, Release Management Server for Team Foundation Server 2013, Test Agent oraz Test Controller.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/te-in/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

  Polecamy również w kategorii Windows 10