Menu kategorii
 • Dodawanie obrazu

  Dodawanie obrazu

   Tomasz Kacprzak
  Tomasz Kacprzak
  00:00
  07.06.2006
  12457 wyświetleń

  Program Microsoft PowerPoint 2007 umożliwia dodawanie oraz obróbkę zdjęć, clip-artów oraz wykresów w prezentacji. Co jednak mamy zrobić, gdy obraz nie pasuje kolorystycznie do schematu naszej prezentacji? Jeśli nie komponuje się z pozostałymi jej elementami? Program PowerPoint 2007 ma wiele bardzo przydatnych funkcji, które pozwolą Ci zharmonizować obrazy z kompozycją, oraz efektów, które uczynią prezentacją jeszcze ciekawszą. Aby dodać nowy obraz należy kliknąć przycisk Wstawianie, a następnie z karty Ilustracje wybrać Obraz. Następnie wybieramy obraz z dysku i klikamy OK. Jeśli obraz jest większy niż slajd, zostanie automatycznie zmniejszony. Aby zmienić rozmiar obrazu, klikamy na niego, a następnie rozciągamy za jeden z rogów. Jeśli chcemy zmienić rozmiar bez zmieniania stosunku wielkości poziomu do pionu, podczas rozciągania trzymamy wciśnięte klawisze [ctrl+shift]. Obrazy można też przycinać. Aby tego dokonać klikamy na przycisk Przytnij w panelu Rozmiar, a następnie postępujemy tak, jak w przypadku zmiany rozmiarów.

  Grupowanie i warstwy

  Kiedy na naszym slajdzie jest kilka obrazów i zachodzą one na siebie, musimy ustalić ich kolejność. Służą do tego narzędzia w panelu Rozmieszczenie. Aby przesunąć obraz o jedną warstwę do kliknij Przesuń do przodu. Aby przemieścić obraz na pierwszy plan kliknij Przesuń na wierzch. Podobnie w przypadku przesuwania do tyłu. Okienko zaznaczenia to panel, w którym wypisane mamy wszystkie elementy znajdujące się na slajdzie. Pozwala on na łatwą organizację położnie obrazów, zwłaszcza, kiedy jest ich dużo.

  Obrazy można też grupować i rozgrupować. Zaznaczamy dwa lub więcej obrazów i klikamy przycisk Grupuj na panelu Rozmieszczenie. Od teraz obrazy te będą tworzyć jedną całość. Można je rozgrupować klikając Rozgrupuj. Na panelu Rozmieszczenie znajduje się także przycisk Obróć, służący do obracania obrazów.

  Zmiana jasności obrazu

  W panelu Dopasowywanie mamy do dyspozycji narzędzia służące do zmieniania jasności, kontrastu i natężenia kolorów w obrazie. Możemy je wykorzystać gdy, na przykład, nasz obraz jest za jasny lub gdy chcemy mu nadać inny dominujący kolor.

  Kiedy już dobraliśmy odpowiednią jasność i kontrast, przechodzimy do panelu Style obrazu i wybieramy rodzaj ramki oraz różne efekty. Możemy dodać na przykład cień lub odbicie, ramkę przerywaną lub zaokrągloną.

  Obrazowi można też nadać konkretny kształt. Aby otworzyć galerię dostępnych kształtów, kliknij Kształt obrazu.

  Obrazowi można też nadać efekty 3D. Klikamy Efekty obrazów, a następnie Obrót 3-W.

  Aby przejść do menu zaawansowanego formatowania obrazów kliknij na obrazie prawym przyciskiem myszy, a następnie Formatuj obraz...


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii PowerPoint 2007