Dell Chromebook dla biznesu? Google chce przełamać hegemonię Microsoftu

Dell Chromebook dla biznesu? Google chce przełamać hegemonię Microsoftu

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:18
27.08.2019
1119 wyświetleń

Na rynku nowych technologii każdy ma teraz swój własny kawałek tortu. Microsoft ma swój, a Google swój, jednak każdy z gigantów ma ochotę nieco uszczknąć kawałka konkurencji. Porcja giganta z Redmond obejmuje sporą część rynku biznesowego, w tym zarówno software, jak i hardware przy współpracy z partnerami. Komputer biznesowy po prostu musi być z Windowsem, ewentualnie z macOS.

Google nie ma swojego pełnoprawnego systemu desktopowego, bo Chrome OS może i systemem jest, ale czy pełnoprawnym, to już kwestia dyskusyjna. Google nie może najwidoczniej odpuścić i dalej stara się coś zdziałać z Chrome OS. Tym razem udało mu się pozyskać jednego ze strategicznych biznesowych parterów Microsoftu, jakim jest Dell.

Dell Chromebook

Dell ma zamiar wypuścić na rynek nową serię laptopów Latitude właśnie z systemem Chrome OS, które są zorientowane na klienta biznesowego. Dostępna będzie zarówno forma klasycznego laptopa, jak i 2w1. Teoretycznie Dell wcale nie musi się wysilać i może zmodyfikować istniejące już modele z Windows 10. Współpraca z Google trwa jednak już od ponad roku, a Chromebook Enterprise ma być urządzeniem idealnie skrojonym na potrzeby biznesu. Google tak dopracowało swój system, by umożliwił on adminom prostą integrację Chromebooka z istniejącym środowiskiem opartym na systemie Windows.

Do wyboru będą modele serii 5400 i 5300 z procesorami Intel Core ósmej generacji, co jest małym rozczarowaniem, bo przecież dziesiąta generacja już jest na rynku. Ich ceny będą oscylować między $699 i $819 za wersję 2w1. Dell to jednak tylko początek, a Google nawiązał współpracę również z innymi producentami, takimi jak HP czy Lenovo. Do tej pory Chrome OS obecny głównie na rynku edukacyjnym, w najbliższym czasie spróbuje szturmem zdobyć również rynek biznesu.

Twierdza Windowsa jest tutaj bardzo mocno ufortyfikowana, wiec to może być naprawdę ciężki atak. Chrome OS ma co prawda wiele asów w rękawie w porównaniu do Windows 10, takich jak płynność i bezpieczeństwo, jednak mocno kuleje jego funkcjonalność. Microsoft z kolei, znając wady Dziesiątki, już szykuje swoją odpowiedź dla Chrome OS w postaci Windows Lite.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2019/8/26/20832925/google-chromebook-enterprise-dell-laptops-microsoft-windows-challenge-businesses

Polecamy również w kategorii ChromeOS