Czy warto kupić Surface Pro X i dlaczego nie do końca jest to dobry pomysł?

Czy warto kupić Surface Pro X i dlaczego nie do końca jest to dobry pomysł?

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
08:38
05.11.2019
1552 wyświetlenia

Microsoft zaprezentował miesiąc temu nowego członka rodziny Surface, czyli Surface Pro X. Pierwsze recenzje testerów wskazują niestety, że coś tutaj nie do końca zagrało. W zasadzie to nie zagrała tutaj jedna podstawowa rzecz, bez której urządzenie z Pro w nazwie trudno nazwać kompletnym. Redakcja The Verge miała już okazję przetestować Pro X i jej ocena jest praktycznie jednoznaczna - Surface Pro X to spory zawód. Dlaczego?

Surface Pro X

Pro X miał być rewolucją, długo oczekiwanym przełomem w urządzeniach z procesorem ARM i pełnym Windowsem 10. Wcześniej tego typu komputery bazowały na układach żywcem wyjętych ze smartfonów i to po prostu nie działało. Dlatego Microsoft opracował przy współpracy z Qualcomm autorski procesor SQ1, przeznaczony wyłącznie dla komputerów z Windows 10. Miało to zapewnić wydajność i płynność, oferując jednocześnie wszystkie zalety układów ARM, w tym szybkie wybudzanie, długi czas pracy na baterii i łączność LTE. Problem w tym, że nie zapewnia.

Surface Pro X

Problemem są aplikacje. Architektura ARM wyklucza teoretycznie obsługę aplikacji z architektury x86, ale tutaj w grę wchodzi emulacja. W przypadku Pro X to miało działać całkiem sprawnie. Tylko że nie działa. Po pierwsze, wspierane są tylko aplikacje 32-bitowe, co od razu na wstępie wyklucza szereg gier (o których już pisaliśmy) czy profesjonalnych aplikacji takich, jak Adobe Lightroom. Zoptymalizowanych aplikacji ARM dostępnych w Microsoft Store jest niewiele i nawet aplikacje pakietu Office są emulowane. Co śmieszniejsze, sklep Microsoftu w żaden sposób nie filtruje dostępnych aplikacji, więc na dobrą sprawę użytkownik Surface Pro X trafi tu na jeden wielki misz-masz.

Po drugie te, które działają - działają tragicznie. Praca na przykład z Photoshopem jest daleka od komfortu. To wyklucza Surface Pro X w zasadzie w większości profesjonalnych zastosowań i czyni z niego drogą maszynę do pisania e-maili i przeglądania Sieci. Kuleje też wspomniany czas pracy na baterii, który wcale nie odbiega tak znacznie od o wiele wydajniejszego Surface Pro 7 z procesorem Intela.

Surface Pro X

Czy więc Pro X to tragiczne urządzenie i porażka? Oczywiście, że nie, ale ten zakup wcale nie jest najlepszą z dostępnych opcji. Jego ceny zaczynają się od 4999 zł za sam tablet w słabszej wersji. Niestety 8 GB RAM w tej konfiguracji tylko pogłębi problemy z wydajnością. Jedynym sensownym wyborem jest więc opcja 16 GB RAM, za którą musimy zapłacić obecnie minimum 9099 zł. Dodajmy do tego klawiaturę i rysik, to zrobi się z tego suma powyżej 10 tysięcy złotych.

W podobnej półce cenowej znajduje się Surface Pro 7 z Intel Core i7, 16 GB RAM i 256 GB dyskiem, który da nam o wiele więcej możliwości. W przypadku Surface Pro X płacimy przede wszystkim za innowacje - wąskie ramki, smukła sylwetka, piękny desing. Tylko czy naprawdę warto pomimo wspomnianych wyżej wad? To, co warto zrobić na pewno, to przemyśleć ten zakup.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2019/11/5/20948092/microsoft-surface-pro-x-review-arm-windows-10-apps-features-specs-price

Polecamy również w kategorii Surface