Czy Microsoft nas okłamał? Gry na Xbox Series X nie będą dostępne na Xbox One?

Czy Microsoft nas okłamał? Gry na Xbox Series X nie będą dostępne na Xbox One?

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
11:31
24.07.2020
1989 wyświetleń

Wygląda na to, że Microsoft mocno zagalopował się w obietnicach dotyczących dostępności gier na konsole Xbox One i Xbox Series X. Na wczorajszym wydarzeniu Xbox Games Showcase dowiedzieliśmy się, że połowa gier nowej generacji nie pojawi się na Xbox One. W tej połowie są takie tytuły jak: Forza, Fable, Avowed, As Dusk Falls, Everwild oraz State of Decay 3.

Wróćmy jednak do wspomnianych obietnic. Od lat przecież Microsoft dąży do tego, aby klienci nie musieli kupować nowej konsoli za każdym razem, gdy wychodzi nowa generacja konsol, tylko po to, aby uzyskać dostęp do najnowszych tytułów gier. Już obecnie wiele gier działa na całym spektrum urządzeń: konsolach Xbox One, Xbox One S, Xbox One X oraz komputerach z Windows 10. Z kolei Xbox Series X był reklamowany jako zwieńczenie tej wizji, czyli konsola, na której zagramy w prawie każdą grę z Xbox One, Xbox 360, a nawet niektóre tytuły z pierwszego Xboksa. W drugą stronę miało być podobnie, gry wydane na Xbox Series X miały działać także na konsolach Xbox One z 2013 roku.

Na potwierdzenie tej wizji przywołam kilka cytatów z przeszłości. Oto słowa szefa Xbox z zeszłego tygodnia:

Nie będziesz zmuszony do przejścia na następną generację. Chcemy, aby każdy gracz Xbox mógł grać we wszystkie nowe gry ze studia Xbox Game Studios. Dlatego wszystkie tytuły, które wydamy w ciągu najbliższych kilku lat - takie jak Halo Infinite - będą dostępne zarówno na Xbox Series X, jak i Xbox One.

Tutaj z kolei cytuję szefa Xbox Game Studios - Matta Botty, który powiedział następujące słowa w styczniu tego roku:

Chcemy mieć pewność, że jeśli ktoś zainwestuje teraz w Xbox One, czy wkrótce Xbox Series X, to będzie miał poczucie dobrze wydanych pieniędzy i otrzyma dostęp do wszystkich naszych gier.

I jeszcze na koniec trzecia obietnica z marca tego roku:

Zobowiązujemy się do korzystania z Xbox Smart Delivery we wszystkich naszych ekskluzywnych tytułach Xbox Game Studios, w tym Halo Infinite. Dzięki temu wystarczy raz kupić grę, aby zagrać w jej najlepszą wersją dostępną na dowolną konsolę Xbox.

Jak się mają przekazy z wczorajszego Xbox Game Showcase do powyższych obietnic? Istnieją trzy opcje:

 1. Microsoft złamał ogromną obietnicę w tak krótkim czasie.
 2. 6 z tych 9 ekskluzywnych tytułów produktów nowej generacji, które wczoraj Microsoft zaprezentował, pojawi się dopiero 2 lata po premierze Xbox Series X.
 3. Ktoś się zwyczajnie pomylił podczas tworzenia slajdów z grami.

Portal The Verge postanowił przeprowadzić małe śledztwo i uzyskać potwierdzenie lub obalenie powyższych informacji. W odpowiedzi od Microsoft czytamy:

Nasze przyszłe tytuły od Xbox Game Studios są tworzone natywnie na Xbox Series X. Będziemy nadal inwestować w narzędzia dla deweloperów, aby mogli oni przenosić gry na różne konsole. To, które konsole będą mogły wspierać te gry, będzie bazować na decyzji podjętej w dniu premiery w oparciu o informacje co jest najlepsze dla gry i społeczności.

The Verge nie ustąpił i zadał pytanie wprost na Twitterze. Odpowiedzi udzielił sam szef marketingu Xbox - Aaron Greenberg. Oto ona:

Przyszłe gry są opracowywane z nastawieniem na Xbox Series X. Nie mówię, że nie pojawią się one na Xbox One, tylko że skupiamy się teraz tylko na Series X. A każde studio samo zdecyduje, co będzie najlepsze dla ich gry i społecznoości, kiedy te gry zostaną wydane.

Przez chwilę wydawało się, że to tylko błąd podczas prezentacji, bowiem na stronach internetowych gier, takich jak Avowed, As Dusk Falls i Everwild widniała informacja o Xbox One. Ale od wczoraj od godziny 19 czasu polskiego, wzmianka o Xbox One została usunięta. Wygląda na to, że Microsoft zmienił zdanie i już nie będzie nam obiecywać wydania nowych tytułów także na obecną generację konsol. A szkoda.

Poniżej przedstawiamy pełną listę gier zaprezentowanych wczoraj przez Microsoft. Lista uwzględnia rodzaj sprzętu, jaki będzie obsługiwać daną grę.

Xbox Series X i komputery z systemem Windows

 • State of Decay 3 - zoptymalizowana dla Series X
 • Forza Motorsport - zoptymalizowana dla Series X
 • Fable - zoptymalizowana dla Series X
 • Avowed - zoptymalizowana dla Series X
 • As Dusk Falls - zoptymalizowana dla Series X
 • Everwild - zoptymalizowana dla Series X
 • Stalker 2 - zoptymalizowana dla Series X, wyłącznie na konsole
 • Warhammer 40,000 Darktide - zoptymalizowana dla Series X, wyłącznie na konsole
 • Medium - zoptymalizowana pod kątem Series X, wyłącznie na konsole

Xbox Series X / Xbox One / komputery z systemem Windows

 • Halo Infinite - zoptymalizowana dla Series X, będzie miała również optymalizację na PC
 • Tell Me Why
 • Uziemiony - zoptymalizowana dla Series X
 • Psychonauts 2 - zoptymalizowana dla Series X
 • Destiny 2 Beyond Light - zoptymalizowana dla Series X
 • Tetris Effect Connected - zoptymalizowana pod kątem Series X, wyłącznie na konsole
 • Gunk - zoptymalizowana pod kątem Series X, wyłącznie na konsole
 • Nowa Genesis Phantasy Star Online 2 - zoptymalizowana pod kątem Series X, wyłącznie na konsole

Xbox Series X / Xbox One

 • CrossfireX - zoptymalizowana pod kątem Series X, wyłącznie na konsole


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2020/7/23/21335984/microsoft-xbox-series-x-exclusive-next-gen-promise

Polecamy również w kategorii Xbox Series X