Co tak właściwie nowego wprowadza Surface Laptop 4? Sprawdzamy szczegóły

Co tak właściwie nowego wprowadza Surface Laptop 4? Sprawdzamy szczegóły

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:34
14.04.2021
1968 wyświetleń

Surface Laptop 4 został wczoraj oficjalnie zapowiedziany. W naszym artykule pisaliśmy o najważniejszych cechach nowej generacji laptopa, ale nie odpowiedzieliśmy na jedno ważne pytanie — co w nim takiego wyjątkowego? Czy jest w ogóle coś takiego, co wyraźnie odróżniałoby go od poprzednich generacji? Na szczęście nowe wideo Microsoftu to wyjaśnia.

Często bardziej szczegółowe wglądy w specyfikacje i funkcje produktów Microsoft serwuje nam na kanale Microsoft Mechanics. Tak też było w przypadku Surface Laptopa 4. To pierwsze tak dogłębne spojrzenie na tę nową generację. Choć z zewnątrz jest ona trudna do odróżnienia od swoich poprzedniczek, to sporo zmian kryje się we wnętrzu. Są to często duże optymalizacje, które poprawiają ogólną wydajność, żywotność baterii i doświadczenie użytkowania. W tym szybkim, bo nieco ponad siedmiominutowym, wideo Microsoft przeprowadza nas przez wstęp, opcje kolorystyczne, opcje procesorów AMD i Intel, łączność Wi-Fi i Bluetooth, głośniki i mikrofon, kamerę, USB i inne porty, wymienny dysk SSD i elementy dające się serwisować, możliwości zarządzania IT i podsumowanie.

Podsumujmy zatem, o czym Microsoft opowiadał na kanale:

  • Procesor: warianty z technologią AMD są teraz wyposażone w 7-nanometrowe, wielowątkowe procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 Microsoft Surface Edition. Ryzen 7 podwaja liczbę rdzeni z 4 do 8 i działa z wyższą częstotliwością taktowania. Ryzen 5 zwiększa z kolei liczbę rdzeni z 4 do 7, czym różni się od innych procesorów Ryzen 5 z serii 4000 z 6 rdzeniami. Dodatkowy rdzeń jest używany jako GPU. Modele z architekturą Intel korzystają natomiast z czterordzeniowych, wielowątkowych procesorów Core i5 oraz Core i7 jedenastej generacji ze zintegrowaną grafiką Iris Xe.
  • Ulepszone zabezpieczenia: modele z procesorami AMD są pierwszymi, które będą dostarczane jako certyfikowane Secured-core PCs z Windows 10. Technologia ta w wyjątkowy sposób chroni przed atakami na firmware.
  • Łączność bezprzewodowa: Surface Laptop 4 obsługuje Wi-Fi 6 802.11ax i Bluetooth 5.0 (tak samo jak w Surface Laptop 3 w wariancie 13,5").
  • Ulepszony design termiczny: aktywny system chłodzenia w połączeniu z inteligentną logiką zapewnia cichą pracę laptopa. Wirtualny czujnik temperatury wykorzystuje zaawansowane techniki i odczyty z wielu źródeł we wszystkich obszarach urządzenia, aby zapewnić najlepszą wydajność i utrzymać odpowiednią temperaturę.
  • Ulepszony dźwięk: Dolby Atmos zapewnia bogaty, pełnozakresowy i dokładny dźwięk przestrzenny z głośników stereo Omnisonic. Rozszerzono również charakterystykę basów.
  • Żywotność baterii: 13,5" + AMD Ryzen 5 Microsoft Surface Edition - do 19 godzin; 15" + AMD Ryzen 7 Microsoft Surface Edition - do 17,5 godziny; 13,5" + Intel Core™ i5 - do 17 godzin; 15" + Intel Core™ i7 - do 16,5 godziny (Surface Laptop 3 wyciągał do 11,5 godziny przy typowych obciążeniach).
  • Ulepszona kamera internetowa: Przetwarzanie obrazu z kamery otrzymało przyspieszenie sprzętowe w celu redukcji szumów oraz poprawy ostrości i kontrastu. Apertura F2 i czujnik pikselowy 1,4 mikrona przepuszczają około 60% więcej światła w porównaniu ze zwykłymi czujnikami pikselowymi 1,1 mikrona w innych laptopowych kamerach HD. Skutkuje to lepszą widocznością przy słabym oświetleniu.
  • Obsługa dodatkowych ekranów: W połączeniu stacją Surface Dock 2 (opcjonalnie) Surface Laptop 4 może wysyłać obraz na dwa wyświetlacze 4K o częstotliwości 60 Hz wraz ze swoim własnym wyświetlaczem LCD.
  • Ulepszone zarządzanie: modele z procesorami AMD korzystają teraz z tych samych narzędzi do wdrażania i zarządzania w firmach, co modele wyposażone w układy Intel.

Jak widać, Surface Laptop 4 zasłużył sobie na miano nowej generacji. Istnieje tu parę ulepszeń i optymalizacji, dzięki którym pracuje wydajniej, dłużej i bezpieczniej od swoich poprzedników, ale też od wielu innych laptopów z ostatniego czasu. O ile wydajniej? To już zapewne wykażą benchmarki, które powinny zacząć ukazywać się już niedługo. Datę wydania nowego laptopa ustalono na 27 kwietnia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.youtube.com/c/MicrosoftMechanicsSeries/featured

Polecamy również w kategorii Surface Laptop