Co nowego w Service Pack 3 dla systemu Windows XP?

Co nowego w Service Pack 3 dla systemu Windows XP?

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 5/9/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 87988

Microsoft właśnie udostępnił dodatek Service Pack 3 dla systemu Windows XP! Według zapowiedzi giganta z Redmond jest to ostatnia tego typu aktualizacja przeznaczona dla tej edycji "okienek". Przyjrzyjmy się więc dokładnie zmianom i nowym funkcjom, które oferuje ten zbiorczy pakiet uaktualnień i odpowiedzmy na pytanie czy w ogóle warto instalować SP3.

Słowem wstępu

Service Packi są zbiorem wszystkich dotychczasowych aktualizacji przeznaczonych dla danego produktu Microsoftu. Często jednakże jest tak, że ich instalacja wnosi także nową funkcjonalność: czy to w systemie operacyjnym, czy też innym oprogramowaniu, dla którego przeznaczone jest uaktualnienie tego typu. Zobaczmy, czego tak naprawdę możemy spodziewać się instalując dodatek Service Pack 3 dla Windows XP. Postarajmy się także odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego pakietu aktualizacji. Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu będziecie w stanie podjąć samodzielną decyzję czy warto zainstalować SP3 czy też nie.

Obalamy mity!

"Po instalacji SP3 możemy korzystać z interfejsu Aero Glass w Windows XP..., dzięki temu dodatkowi system staje się tak bezpieczny jak Windows Vista..." - te i wiele innych podobnych opinii pojawiało się w sieci jeszcze przed premierą Service Pack 3, niestety prawda okazała się bardziej brutalna niż przypuszczano. Na nieszczęście wspomniane wyżej funkcje, znane z najnowszego systemu Microsoftu przeznaczonego dla użytkowników domowych - Vista - nie zostały zaimplementowane w pakiecie SP3 dla Windows XP. Programiści tak opracowali dodatek Service Pack, aby po jego instalacji nie zmieniły się doznania i wrażenia obecne podczas pracy z systemem operacyjnym - krótko mówiąc siła SP3 drzemie w szczegółach!

Zawartość pakietu Service Pack 3

Na całkowitą zawartość SP3 składa się dodatek Service Pack 2 oraz wszystkie aktualizacje, zarówno krytyczne jak i hotfixy, które zostały wydane od daty jego premiery (wrzesień 2004 r.), aż do dnia dzisiejszego. W trzecim już wydaniu zestawu łatek i uaktualnień, nie znajdziemy jednak programów Windows Media Player 11 oraz Internet Explorer 7. Nieobecność pierwszej z wymienionych aplikacji nie dziwi, ale drugiej już tak. Internet Explorer wszakże jest kluczowym elementem Windows, a sama siódma edycja programu traktowana jest przez Microsoft jako ważne i krytyczne uaktualnienie systemu. Po instalacji dodatku Service Pack 3 pozostaje zatem ręczne doinstalowanie wspomnianych aplikacji.

Ważniejsze aktualizacje udostępnione wcześniej dla systemu Windows XP

Poniższa tabela przedstawia zestaw kluczowych składników pakietu Service Pack 3, które zostały udostępnione już wcześniej dla systemu Windows XP po premierze dodatku SP2.

Nazwa funkcjonalności: Opis:
Windows Installer 3.1 v2 (MSI) Microsoft Windows Installer (Instalator systemu Windows) 3.1, w stosunku do wersji 3.0, został pozbawiony wielu wad, które posiadał poprzednik oraz został wzbogacony o nową funkcjonalność. Dodano m.in. wsparcie dla Windows File Protection (WFP).
Microsoft Management Console (MMC) 3.0 MMC umożliwia wykonywanie codziennych zadań związanych z zarządzaniem systemem operacyjnym. Wraz z wersją oznaczoną numerem 3.0 proces ten stał się jeszcze prostszy.
Background Intelligent Transfer Service (BITS) 2.5 Aktualizacja usługi inteligentnego transferu w tle, oznaczona numerem 2.5, jest wymagana do poprawnego działania m.in. przez takie programy, jak Windows Live OneCare czy Microsoft System Center Configuration Manager 2007.
Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2) Ulepszona wersja protokołu ochrony sieci bezprzewodowej zgodna ze standardem IEEE 802.11i.
Microsoft Core XML Services (MSXML) 6.0 Wnoszą większą niezawodność oraz bezpieczeństwo usługi, dostosowaną do standardów XML 1.0, także tych wytyczonych przez W3C.
Peer Name Resolution Protocol (PNRP) 2.1 Umożliwia oprogramowaniu, wykorzystującemu protokół PNR, komunikację z aplikacjami pracującymi pod kontrolą systemu Windows Vista i bazujących na tym rozwiązaniu.
Aktualizacja IPsec Simple Policy Dzięki temu uaktualnieniu otrzymujemy sposobność prostego tworzenia i zarządzania filtrami IPsec.
Microsoft Windows Imaging Component (WIC) Wprowadza skalowalną strukturę pracy z obrazami i metadanymi obrazów.
Digital Identity Management Service Usługa, która umożliwia podczas logowania się do domeny, na serwerze pracującym pod kontrolą Windows Server 2003 SP1 lub nowszego, użytkownikowi na korzystanie ze wszystkich udostępnionych certyfikatów i kluczy.

A co otrzymujemy nowego?

Powyżej opisaliśmy zestaw ciekawych funkcji, które jednak zostały udostępnione użytkownikom systemu Windows XP, w postaci odrębnych aktualizacji, już jakiś czas temu. Przyjrzyjmy się więc nowościom oferowanym przez dodatek, bo to ich obecność zapewne zdecyduje o tym, czy postanowicie zainstalować pakiet SP3.

Nazwa funkcjonalności: Opis:
Network Access Protection (NAP) NAP pozwala na lepsze i bardziej efektywne zabezpieczenie zasobów sieci. Integracja tego składnika umożliwia lepszą kooperacyjność pracy w środowisku sieciowym pomiędzy systemami Windows XP SP3, a Windows Server 2008.
Aktywacja produktu Windows Podczas instalacji Windows XP ze zintegrowanym Service Packiem 3 nie musimy podawać w trakcie trwania tego procesu klucza produktu, tak jak to miało miejsce dotychczas. Podobnie jak w przypadku Microsoft Windows Vista, użyjemy go jedynie do aktywacji systemu.
Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module Jest modułem działającym na poziomie jądra systemu, a mającym zezwalać na uzyskiwanie dostępu do podstawowej części systemu operacyjnego, sterownikom działającym w trybie kernela - wszystko odbywa się w zaszyfrowany, specjalnymi algorytmami, sposób. Modułu tego nie należy mylić z usługą Kernel Patch Protection, dostępną w 64 bitowych systemach Windows.
Descriptive Security Options User Interface Nowy interfejs modułu Opcji zabezpieczeń w systemie Windows XP jest teraz bardziej przyjazny dla użytkownika i w dokładniejszy sposób udostępnia informacje odnośnie wybranej funkcji związanej z bezpieczeństwem.
"Black Hole" Router Detection Funkcja ta umożliwia identyfikowanie routerów, które dyskretnie odrzucają pakiety. Domyślnie włączona.
Credentials security service provider Usługa pozwalająca na uzyskiwanie zgodności oprogramowania pomiędzy systemami Windows Vista i Windows Server 2008, a Windows XP SP3.

Podsumowanie

Service Pack 3 wnosi wiele nowych i użytecznych funkcji - to widać gołym okiem. Podczas jego tworzenia postawiono głównie na bezpieczeństwo systemu Windows XP oraz zgodność z najnowszymi produktami firmy, takimi jak Windows Vista czy Windows Server 2008. Z wydania SP3 z pewnością zadowoleni będą administratorzy systemów, którzy wraz z instalacją dodatku, otrzymują bardzo ciekawe narzędzia usprawniające pracę. Mimo braku implementacji pewnych funkcji, znanych chociażby z Windows Vista (wspomniane środowisko Aero Glass czy też Kontrola Konta Użytkownika), zbiorczy pakiet aktualizacji SP3 z pewnością warto zainstalować już dziś, nawet jeśli nowe opcje wydają się nam nie potrzebne, a wręcz uważamy, że są zbyteczne. Microsoft znany jest z tego, iż udostępniając nowe wydania swoich programów przeznacza je przeważnie do pracy pod kontrolą systemów operacyjnych "dozbrojonych" w ostatni dodatek Service Pack - tak więc prędzej czy później proces ten nie ominie użytkownika chcącego korzystać z najnowszych, dostępnych rozwiązań.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia