Menu kategorii
 • Co musisz wiedzieć o Windows Mobile 6?

  Co musisz wiedzieć o Windows Mobile 6?

   Mateusz Suski
  Mateusz Suski
  00:00
  15.10.2007
  21136 wyświetleń

  Najmłodsze okienka to dużo nowości. Ale jak się w tym wszystkim połapać? Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych zmian, jakie możemy znaleźć w szóstej edycji mobilnych okienek. Artykuł podzieliliśmy na nowe funkcje dla użytkowników prywatnych i specjalizowanych do obsługi świata biznesowego.

  5 najważniejszych nowości dla wszystkich

  Windows Mobile 6 posiada nowe, ulepszone funkcje, dzięki którym otrzymujemy lepszą platformę dla mobilnej komunikacji, większą produktywność, zwiększone bezpieczeństwo i wydajność. Zobaczmy co jeszcze przemawia za kupnem najnowszych okienek.

  Nowy Outlook – dzięki obsłudze HTML otrzymujemy nową jakość w dziedzinie mobilnej poczty. Teraz ładne wiadomości znane z Windows znajdziemy na małych ekranach pocketów z Windows Mobile 6. Użytkownicy mogą teraz decydować jakie e-maile chcą otrzymywać – zwykłe, tekstowe, czy HTML. Ponadto poprawiono renderowanie tekstu, przez co ten stał się bardziej czytelny i przyjemniejszy dla oka.

  Poprawiony Internet Explorer Mobile – ulepszony kod, lepsze renderowanie tekstu, to wszystko składa się na szybsze działanie (ok. 30% przyśpieszenie w stosunku do WM 5) i łatwiejsze użytkowanie programu. „Ulubione” i „Historia” na stronie domowej, dzięki czemu użytkownik może szybko znaleźć najczęściej używane przez siebie witryny. A na deser - integracja z usługą Live Search.

  Windows Live – obsługa technologii Direct push e-mail (do użytkownika docierają nagłówki wiadomości, zaraz po otrzymaniu ich na koncie Windows Live Hotmail. Jeśli chcemy przeczytać pełną wiadomość, dopiero wtedy jest ona pobierana z serwera – pozwala zaoszczędzić transfer danych i zmniejszyć koszty użytkowania). Integracja kontaktów z Outlooka i usługami Live, przez co wiemy kto jest aktualnie podłączony do sieci. Wiadomości głosowe w Live Messengerze – umożliwiają wysyłania krótkich notatek głosowych. Zmian jest naprawdę wiele.

  Nowe funkcje i wygląd telefonu – szósta edycja mobilnych okienek pozwala utrzymywać stały kontakt z rodziną, znajomymi i współpracownikami poprzez ulepszony telefon. Smart dial dla Windows Mobile 6 Professional w celu wygodniejszego wybierania numerów. Ulepszona historia połączeń - szybsze wyszukiwanie poprzednich numerów. Skróty klawiaturowe, dla pewniejszej nawigacji. Usuwanie dublujących się, wykonanych połączeń zostawiając jedynie najnowsze, dzięki czemu możemy szybciej odszukać połączenia. Wrażenie estetyczne to podstawa. Nowe ikonki bazujące na tych z Windows Vista i przeprojektowany interfejs znacząco poprawiają odczucia płynące z użytkowania urządzenia z systemem Windows Mobile 6 pozostawiając funkcjonalność znaną z Windows Mobile 5. Nowe dźwięki powiadomień, alarmów i zdarzeń świetnie współgrające z nowym interfejsem.

  Windows Mobile Marketplace – WMM jest nowym środowiskiem programistycznym przygotowanym specjalnie do sprzedaży i pobierania aplikacji przeznaczonych na mobilną platformę Microsoftu. Wszystkie programy są skatalogowane i łatwo dostępne już po paru tapnięciach w ekran.

  5 najważniejszych nowości dla użytkowników biznesowych

  Zajmijmy się teraz światem wielkich korporacji, w których spora liczba pracowników jest rozproszona na dużym terenie. To właśnie dla nich zwiększono bezpieczeństwo i poprawiono większość funkcji komunikacyjnych.

  Ulepszone wiadomości e-mail – wyobraźmy sobie sytuację w której musisz pilnie wyjechać, jednak nie możesz pozwolić sobie na nieodpowiadanie na wiadomości. Co w takiej sytuacji robić? Użyć Asystenta „Out of Office”! Dzięki niemu możemy ustawić autoresponder na serwerze Exchange, który będzie wysyłał powiadomienia o tym, że nie ma nas w biurze, jesteśmy zajęci itp. Inną funkcją jest nadawanie flag wiadomościom e-mail, dzięki czemu możemy powiązać ze sobą sprawy niekoniecznie prowadząc je pod jednym tematem.

  Większe bezpieczeństwo – wielu pracowników działających w terenie jest narażona na zgubienie lub kradzież urządzenia. Szyfrowanie kart SD pozwala ochronić przed nieautoryzowanym dostępem do ważnych danych. Zdalne usuwanie informacji z nośników pamięci (wymaga Exchange Server 2007), jeśli użytkownik zgubi urządzenie to kolejna funkcja pozwalająca skutecznie zabezpieczyć dane przed intruzami.

  Ulepszona współpraca - dostęp do Microsoft® SharePoint® dla łatwiejszego przeglądania i dzielenia ważnych dokumentów. Teraz pracownicy mogą otwierać załączniki e-mail wprost na serwerze. Pobieranie dokumentów z linków w wiadomościach, przez co nie potrzebujemy dołączać plików.

  Poprawiony kalendarz - szybkie rozpoznawanie kolidujących ze sobą, zaplanowanych zadań w czasie tworzenia spotkań. Możliwość sprawdzenia kto przyjął zaproszenie do spotkania (wymaga Exchange 2007) oraz czystszy widok nadchodzących wydarzeń to tylko kilka z nowości usługi kalendarza.

  Lepszy dostęp do serwera Exchange i Office Mobile – użycie wyszukiwania dla Exchange umożliwia znalezienie wiadomości ze swojego konta na serwerze według podanych kryteriów. Z globalną listą adresów użytkownicy mogą szybko znaleźć informacje kontaktowe poprzez bezprzewodowy dostęp do firmowej książki adresowej, nawet jeśli dana osoba nie znajduje się na ich koncie. Microsoft Office Mobile for Windows Mobile 6 to jedna z kluczowych zmian w nowych okienkach. Teraz użytkownicy smartphone’ów też mogą tworzyć i edytować pliki Worda i Excela. Większość użytkowników chce używać Office Mobile do podglądania załączników e-mailowych, prostych edycji plików .doc i .xls, otwierania dokumentów z karty pamięci lub wprost z serwera SharePoint – do tego nowy Office nadaje się wprost idealnie.

  Windows Mobile 6 a konkurencja

  Aby zobrazować Wam powyższe właściwości stworzyliśmy tabelkę, w której umieściliśmy urządzenia Windows Mobile 6, BlackBerry Pearl 8100 i Nokię E61.

  Trochę informacji dotyczących tabeli:
  Mobilny OS z Redmond testowany był na HTC Wizard wraz z Microsoft® Exchange Server 2007. BlackBerry Pearl 8100 testowany wraz z BlackBerry Enterprise Server. Nokia E61 testowana wraz z Exchange Server 2007 i Nokia Intellisync.

  Kategoria Funkcja Windows Mobile 6 BlackBerry Pearl 8100 Nokia E61
  E-mail Odczyt wiadomości HTML + + -
  Flagowanie + + -
  Wstępne ładownie (Direct Push) + + -
  Information Rights Management (IRM) + - -
  Dostęp do SharePoint + - -
  Wyszukiwanie wiadomości na serwerze + - -
  Inteligentne sortowanie + - -
  Kalendarz Globalna Książka Adresowa + - -
  Zaproszenia na spotkanie + - -
  Autoresponder + + -
  Szybkie sprawdzanie kolidujących wydarzeń + - -
  Kontakty Historia połączeń kontaktu + - -
  Inteligentne sortowanie numerów + - -
  Bezpieczeństwo Automatyczne czyszczenie karty pamięci + + -
  Szyfrowanie karty pamięci + + -
  Inne Synchronizacja zadań + + -
  Synchronizacja notatek OneNote + - -

  Wyraźnie widać, że Windows Mobile 6 wypada najlepiej w tym zestawieniu. Platforma mobilna Microsoftu to świetny pośrednik w komunikacji między znajomymi i pracownikami, który zapewnia duże bezpieczeństwo. Blackberry Pearl 8100 to urządzenie (z resztą jak cała marka Blackberry) dobrze znana małej grupie osób. Jest to coś pomiędzy zwykłym telefonem, a pocketem z modułem GSM. Prostota obsługi zaskarbiła sobie uznanie dużej liczby użytkowników za oceanem. Bardzo dziwi pozycja telefonu biznesowego z Finlandii. Nokia E61 reklamowana jako stworzona do biznesu wypada bardzo blado na tle Windows Mobile 6.

  A więc, mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pozwoli Wam spojrzeć obiektywnym okiem na sytuację rynku urządzeń specjalizowanych do pomocy biznesmenom jak i zwykłym użytkownikom.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Mobile