Chmura hybrydowa to nie faza przejściowa. Microsoft zrozumiał to jako pierwszy

Chmura hybrydowa to nie faza przejściowa. Microsoft zrozumiał to jako pierwszy

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:26
26.03.2019
859 wyświetleń

Nikt nawet nie zbliżył się do tego, co Microsoft oferuje w zakresie chmury hybrydowej. Tak przynajmniej uważa sam Microsoft, który uruchomił dwie nowe usługi, umacniające jego pozycję jako pioniera w tej kategorii. Jest to coś, z czego Amazon i Google zdali sobie sprawę całkiem niedawno i dopiero zaczynają to rozwijać.

Chmury hybrydowe łączą infrastrukturę lokalną, czyli chmury prywatne, z chmurami publicznymi, dzięki czemu możesz skorzystać z zalet ich obu. W chmurze hybrydowej dane i aplikacje mogą być przenoszone między chmurami prywatnymi i publicznymi, co jest bardziej elastyczne i udostępnia więcej opcji wdrożenia - wyjaśnia Microsoft. Połączenie środowisk on-premise z usługami chmury publicznej może być szczególnie pożądane, gdy zasady w przedsiębiorstwach wymagają utrzymywania części infrastruktury w centrach danych - np. obciążeń w sektorach finansowym i opieki zdrowotnej.

Microsoft ogłosił nową usługę Azure Stack HCI Solutions, które pozwala klientom instalować Azure Stack w infrastrukturze hiperkonwergentnej - na urządzeniach dla centrów danych sprzedawanych m.in. przez Dell lub HPE, które łączą zasoby obliczeniowe, magazynowe i sieciowe w jednym, zarządzanym przez oprogramowanie pudełku. Gigant wypuścił też na rynek Azure Data Box Edge, nowy, teraz już ogólnodostępny wariant w rodzinie Data Box, która gromadzi różnego typu urządzenia magazynowe o dużej pojemności do przesyłania danych do chmury Azure. Ten konkretny model - jak sama nazwa wskazuje - dedykowany jest urządzeniom "krawędziowym" lub też "końcowym", takim jak maszyny fabryczne czy inteligentne czujniki domowe.

Microsoft promuje chmurę hybrydową od wielu lat, a od 2017 r. oferuje platformę Azure Stack, która pozwala użytkownikom korzystać z usług Azure w ich centrach danych. W przeciwieństwie do wielu innych dostawców, którzy zawsze traktowali podejście hybrydowe jako jedynie krok na drodze do "pełnej" chmury, Microsoft postrzega chmurę hybrydową jako odpowiedź na potrzebę nie tymczasową, ale długoterminową.

Szczerze mówiąc, jest to miejsce, w którym nikt nie jest nawet blisko tego, co oferujemy. Dlatego właśnie widzicie, że [klienci] przenoszą się do Azure. Zawsze mieliśmy to głębokie zrozumienie przedsiębiorstw i wspaniałą tradycję i wiedzę na temat tego, jak zaspokajać te potrzeby. Chodzi w tym o to, by nadal odpowiadać na te potrzeby klientów.
– Julia White, CVP w Microsoft Azure

Jeśli chodzi o najbliższą konkurencję Azure, to w ofercie hybrydowej rzeczywiście pozostaje ona daleko w tyle. Amazon Web Services w listopadzie ogłosił AWS Outposts, ofertę umieszczającą urządzenie serwerowe Amazon w centrum danych klienta. Google natomiast w lutym uruchomiło (w wersji beta) narzędzie o nazwie Cloud Services Platform. Żadna z tych ofert nie jest jeszcze ogólnodostępna. Wszystko wskazuje więc na to, że to Microsoft przetarł szlaki i jako pierwszy dostrzegł zapotrzebowanie na ofertę hybrydową.

Całkiem niedawno inni producenci zrozumieli, że hybryda to poważna rzecz. Wcześniej, kiedy słuchaliście ich keynote'ów, mówili o hybrydzie jako o rzeczy przejściowej. Dopiero niedawno uznali fakt, że świat nie przenosi się do chmury publicznej, a klienci potrzebują elastyczności.
– Julia White, CVP w Microsoft Azure

Z szacunków Microsoftu wynika, że ponad 95% firm z listy Fortune 500 korzysta z Azure, a zdaniem White głównym tego powodem są właśnie możliwości hybrydowe.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.businessinsider.com/microsoft-azure-stack-hci-data-box-hybrid-cloud-2019-3?IR=T

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure