Całkiem nowy Media Player na Windows 11 zaczął być udostępniany Insiderom

Całkiem nowy Media Player na Windows 11 zaczął być udostępniany Insiderom

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:05
17.11.2021
3502 wyświetlenia

Windows Media Player, czyli domyślny odtwarzacz multimediów od czasów Windows 3.0, swoją historią sięga 1991 roku, ale od 2009 roku nie był praktycznie aktualizowany... aż do teraz. Microsoft zaprezentował zupełnie nową aplikację Media Player (tak, już bez "Windows" w nazwie), która zastąpi zarówno Muzykę Groove, jak też nieco przestarzałego już poprzednika na Windows 11.

Media Player zaczął być od wczoraj udostępniany na Windows 11 — na początku tylko Windows Insiderom w Dev Channel. Aplikacja została zaprojektowana, aby odtwarzanie muzyki i filmów sprawiało więcej radości, a także aby w piękny i estetyczny sposób prezentowała kolekcje multimediów — z wyglądem i wrażeniami typowymi dla Windows 11.

Media Player w Windows 11

Centrum aplikacji stanowi w pełni wyposażona biblioteka multimediów, która pozwala szybko przeglądać i odtwarzać muzykę, ale też tworzyć i zarządzać listami odtwarzania. Jeśli nasza kolekcja muzyczna znajduje się dziś w Muzyce Groove, to biblioteka i playlisty będą automatycznie migrowane do nowego doświadczenia. Aktualizacja do Media Player zastępuje aplikację Muzyka Groove.

Media Player w Windows 11

Media Player posiada dedykowany widok odtwarzania z okładką płyty i obrazami artysty, które pojawiają się zarówno na pełnym ekranie, jak i w miniodtwarzaczu. Aplikacja w pełni też obsługuje przeglądanie, zarządzanie i oglądanie lokalnej kolekcji filmów. Cała zawartość w folderach muzyki i wideo na PC automatycznie pojawi się w bibliotece, przy czym możemy też wskazać Media Playerowi dodatkową zawartość w ustawieniach.

Media Player w Windows 11

W tej nowej wersji odtwarzacza multimediów nie zabrakło też optymalizacji w celu zwiększenia dostępności. Ulepszono skróty klawiszowe i dodano wsparcie dla klawisza dostępu dla użytkowników klawiatury i innych technologii asystujących (ułatwiających dostęp).

Media Player w Windows 11

Zostaje jeszcze pytanie: co z klasycznym Windows Media Player? Choć nowa aplikacja Media Player wydaje się jego spadkobierczynią, to klasyczny odtwarzacz pozostanie dostępny w Akcesoriach Windows. Całkiem pożegnać się musimy więc tylko z Muzyką Groove.

Nowa aplikacja, jak przystało na Dev Channel, nie jest jeszcze idealna. Microsoft poinformował o znanym problemie uniemożliwiającym odtwarzanie z lokalizacji sieciowych oraz, w określonych warunkach, o problemach z edycją metadanych albumów, sortowaniem zawartości ze znakami akcentu i elementami UI, które nie respektują ustawień motywu aplikacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/11/16/new-media-player-for-windows-11-begins-rolling-out-to-windows-insiders/

Polecamy również w kategorii Windows 11