Build 2018 - Modern Workplace czyli Teams z solidnym zastrzykiem AI

Build 2018 - Modern Workplace czyli Teams z solidnym zastrzykiem AI

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:54
07.05.2018
774 wyświetlenia

Wiemy już, że Microsoft Graph ma połączyć czujniki w Azure IoT, urządzenia Mixed Reality i Cortanę, by zapewnić szereg rozwiązań służących bezpieczeństwu i inteligentnemu nadzorowi pracy. Teraz dowiemy się na ten temat nieco więcej. Na scenę keynote'u Microsoft Build 2018 weszła Raanah Amjadi, Marketing Manager w Teams, by omówić koncepcję "Modern Workplace" z udziałem Microsoft Teams.

Build 2018 - relacja

Amjadi przy pomocy Cortany ustawia spotkanie w najbliższej sali konferencyjnej z Surface Hub. Na sali mieści się prototypowe urządzenie rozpoznające zarówno głos, jak i twarze uczestników, co widzimy za moment w interfejsie na bieżąco zapisującym wypowiedzi w formie tekstowej, przypisanej do konkretnych osób. Za rozpoznawanie, kto i kiedy mówi, odpowiada oczywiście sztuczna inteligencja w oparciu o dane ze wspomnianych czujników.

Build

Build

AI nie tylko łączy obraz z dźwiękiem, ale też rozpoznaje wzorce mowy, typowe dla danej osoby. Tych po prostu musi się najpierw nauczyć. Jeśli w spotkaniu uczestniczą osoby mówiące w innych językach, będą otrzymywać tłumaczenia w czasie rzeczywistym. W doświadczeniu bierze też oczywiście udział Cortana. Interesujący przykład jej funkcjonalności zaprezentowano na przykładzie dokumentu Word, w którym oznaczone (a dokładniej @wspomniane) osoby otrzymują wskazówki, które dotrą do nich właśnie za pośrednictwem ich cyfrowej asystentki. Cortana rozpoznaje ponadto wcześniej użyte frazy i wyświetla podpowiedzi konkretnych akcji.

Build

Oglądamy też prezentację narzędzia Your Phone, które pojawiło się niedawno w Microsoft Store. Wszystko spięte jest oczywiście z cała resztą - grafika wrzucona do telefonu może być z telefonu przesłana do prezentacji w PowerPoint na ekranie Surface Hub. Wzrok przyciąga ciekawy typ animacji, który rzekomo ma stać się udziałem następnej wersji Windows 10... ale to już temat, do którego powrócimy prawdopodobnie w przyszłości.

Build

Prelegenci zdają się prześcigać w prezentowaniu niesamowitych technologii. Połączenie HoloLens z Surface Hub, udostępnienie na dużym ekranie widoku z gogli i przeniesienie zawartości z dużego ekranu do świata MR za pomocą kilku gestów? Cóż, chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić do takich kombosów. Jako że nie wszyscy mają dostęp do HoloLens, obraz może być oglądany na ekranie Surface Hub (z perspektywy jego własnej kamery) czy nawet zdalnie z innej perspektywy wirtualnej.

Build

Współpraca w Microsoft Teams zdaje się przekraczać kolejne bariery zmysłowe i przestrzenne dzięki sztucznej inteligencji w chmurze (Intelligent Cloud) i nowego typu urządzeniom (Intelligent Edge). Taką właśnie wizję roztacza Microsoft, mówiąc o "Modern Workplace".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://developer.microsoft.com/en-us/events/build

Polecamy również w kategorii Microsoft 365