Build 14997, czyli czego spodziewać się w Insider Preview po nowym roku?

Build 14997, czyli czego spodziewać się w Insider Preview po nowym roku?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/26/2016, 2:57 AM

Liczba odsłon: 4941

Blisko miesięczną przerwę w publikacjach buildów poglądowych Microsoft zapowiedział niedługo po ukazaniu się kompilacji 14986. Najpierw zadebiutowała ona w kręgu Fast, by potem wejść do kręgu Slow i ostatecznie ukazać się jako obraz ISO. Dłuższa przerwa w oficjalnej dostawie spowodowana jest błędami, które mogłyby znacznie utrudnić życie testerom. Mimo to do sieci wyciekła jedna z ostatnich kompilacji numerowanych jako 14***. Jakie nowości w niej ujrzymy?

Po pierwsze - ustawienia niebieskiego światła. Nowa pozycja w Ustawieniach może brzmieć znajomo. We wrześniu pisaliśmy, że Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebieskiego światła, będący udziałem pecetowych monitorów i ekranów smartfonów, szczególnie w nocy. Już wówczas mówiło się, że Windows 10 pozwoli regulować temperaturę barw i płynnie przełączać się z trybu dziennego na nocny o ustalonej godzinie. Funkcja zadebiutowała właśnie w buildzie 14997 (a przynajmniej jest to pierwszy build po 14986, o którym na ten moment cokolwiek wiadomo). Nowe ustawienie oferuje pasek do płynnej regulacji temperatury kolorów w nocy i harmonogram przechodzenia z trybu dziennego na nocny z możliwością samodzielnego ustawienia godzin przełączania lub zdania się na konkretne minuty wschodu i zachodu słońca.

Po drugie - odkładanie kart na później w Edge. Jak widać na zrzucie ekranu, przeglądarka umożliwi zapisywanie kart w specjalnej zakładce, by móc przeglądać je później. Funkcja zapowiada się obiecująco. Karty są oznaczone miniaturkami i grupowane według czasu dodania (np. 2 zakładki przed chwilą, 2 zakładki 5 godzin temu etc.), dzięki czemu łatwiej wrócić do strony lub kilku stron, które przeglądaliśmy w określonym czasie. Pojawił się też przycisk do natychmiastowego przywrócenia wszystkich zapisanych w danej godzinie kart. Po trzecie - ciągle pozostając przy temacie Edge - pojawiły się nowe, wyczekiwane ustawienia. Można teraz pozwolić na niezależne renderowanie elementów wideo HTML5 oraz pozwolić kartom w tle na działanie w trybie niskiego poboru mocy.

Po czwarte - zmienił się wygląd Windows Defender, co możecie zobaczyć na ostatnim z powyższych zrzutów ekranu. Ostatnią wartą odnotowania zmianą jest nowe doświadczenie tuż po pierwszym uruchomieniu systemu (OOBE), podczas którego wyświetlany jest odmieniony ciemnoniebieski interfejs z mniejszym tekstem. Być może są to przymiarki pod wprowadzenie Cortany, która w Creators Update będzie już prawdopodobnie mogła towarzyszyć użytkownikowi w niemal całym procesie instalacji systemu.

Kilka dni temu świat obiegła nieoficjalna informacja, jakoby Microsoft skompilował już Windows 10 w wersji 15000. Najprawdopodobniej numeracja 15*** zacznie obowiązywać, gdy Windows Insider ponownie ruszy na początku przyszłego roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia