Porównanie dostępnych planów Microsoft Visio

Porównanie dostępnych planów Microsoft Visio

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 10/22/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 3965

Microsoft Visio to kompleksowe narzędzie firmy Microsoft do tworzenia różnego rodzaju diagramów. Na jego pokładzie znajdziemy dziesiątki szablonów, wzorników i setki tysięcy obiektów do wykorzystania w graficznych diagramach, które później możemy łatwo wydrukować, zapisać czy też udostępnić.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Kiedyś aplikacja Visio była integralnym składnikiem pakietów biurowych Microsoft Office. Teraz z kolei w ofercie Microsoftu znajdziemy kilka wariantów aplikacji sprzedawanej jako osobny produkt. Do wyboru mamy zarówno licencje wieczyste na aplikację klasyczną dla systemów Windows, jak i Visio w modelu subskrypcyjnym z aplikacją dostępną przez przeglądarkę internetową. Od niedawna wszyscy subskrybenci biznesowych planów Microsoft 365 mogą także korzystać z Visio dla sieci Web. Czym zatem różnią się poszczególne plany aplikacji Microsoft Visio?

Dostępne plany Microsoft Visio

W ofercie znajdują się dwa warianty dożywotnie, dwa subskrypcyjne i aplikacja w Microsoft 365:

Visio Standard 2021

Visio Standard 2021 to podstawowy i dożywotni wariant aplikacji do tworzenia diagramów, którą możemy zainstalować na 1 komputerze z systemem Windows. Aplikacja w wersji Standard pozwala na tworzenie profesjonalnych diagramów przy użyciu gotowych szablonów i kształtów. Dodatkowo wspiera obsługę dotykiem i rysowanie piórem, a także eksport diagramów do różnych formatów plików.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

W programie Visio Standard możemy skorzystać z wielu wzorników, które ułatwią nam tworzenie schematów organizacyjnych, diagramów blokowych, map myśli, układów biur, map kierunkowych, diagramów osi czasu wraz z wykresem Gantta i schematów sieciowych. Tak naprawdę zyskujemy dostęp do przeszło 250 tysięcy kształtów pogrupowanych w dedykowane im kategorie.

Visio Standard 2021 dla systemu Windows na 1 komputer w licencji dożywotniej zakupić można w cenie 1795 zł brutto w Sklepie CentrumXP.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Visio Professional 2021

Visio Professional 2021 to bardziej rozbudowana aplikacja do tworzenia profesjonalnych diagramów. Docenią ją duże firmy i projektanci, którzy potrzebują bogatego zestawu narzędzi spełniającego standardy branżowe, takie jak IEEE czy UML 2.5. Oczywiście w wariancie Visio Professional znajdziemy wszystkie funkcje i całą zawartość aplikacji Visio Standard, a ponadto będziemy mogli skorzystać z diagramów ERD, UML, BPMN, kształtów platformy Azure i AWS, funkcji tworzenia szczegółowych makiet i prototypów witryn internetowych i aplikacji mobilnych, rozbudowanej biblioteki szablonów do tworzenia projektów architektonicznych, diagramów ITIL, Six Sigma, SDL, diagramów elektrycznych, schematów połączeń rurowych, wzorników wykorzystywanych podczas badania miejsc zbrodni, wzorników dystansowania społecznego, planów instalacji grzewczo-wentylacyjnych i wielu innych.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Wersja Professional aplikacji Visio 2021 skoncentrowana jest również na integracji z chmurą i innymi usługami Microsoft. Między innymi pozwala na projektowanie przepływów pracy usługi SharePoint i współtworzenie na żywo diagramów z różnymi osobami, pod warunkiem zapisania projektu z aplikacji Visio w dysku internetowym OneDrive dla firm lub bibliotece plików w SharePoint.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Aplikacja Visio Professional 2021 pozwala także na korzystanie ze źródeł zewnętrznych. Możliwe jest łączenie kształtów diagramu z danymi ze źródeł takich jak program Excel, listy usługi SharePoint czy bazy danych SQL. Dodatkowo Visio w najbogatszej wersji wspiera automatyczne odświeżanie danych i wizualizowanie danych przy użyciu bogatego zestawu grafik, ikon oraz kolorów.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Visio Professional 2021 sprawdzi się również w firmie, w której zależy nam na pełnym wsparciu standardów procesów takich jak BPMN 2.0, IEEE oraz UML 2.5.

Visio Professional 2021 dla systemu Windows na 1 komputer w licencji dożywotniej zakupić można w cenie 3360 zł brutto w Sklepie CentrumXP.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Visio (plan 1)

Aplikacja Visio w planie 1 pozwala tworzyć schematy blokowe, diagramy, rozkłady pomieszczeń, schematy organizacyjne i wiele więcej. To narzędzie zapewni dostęp do schematów i diagramów niemal w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy dostęp do Internetu i przeglądarki internetowej. Ponadto poza aplikacją otrzymujemy 2 GB przestrzeni dyskowej w internetowym dysku OneDrive, który pozwoli na przechowywanie wszystkich prac wykonanych w internetowej aplikacji Visio.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Ogromną zaletą internetowej aplikacji Visio jest możliwość współpracy nad jednym rysunkiem z całym zespołem. W łatwy sposób można udostępnić diagram i zaprosić do niego współpracowników, z którymi wspólnie możemy zbudować zaawansowany schemat, podzielić się opiniami i komentarzami do wykonywanej pracy, a wszystkie pomysły i rezultaty będą przechowywane w bezpiecznym miejscu w chmurze.

Podsumowując, Visio (plan 1) oferuje internetową aplikację Visio w sieci Web, za pomocą której możemy tworzyć zaawansowane diagramy wprost z przeglądarki internetowej. Ponadto możliwa jest współpraca na żywo z innymi osobami, a zrealizowane rysunki przechowywać można w internetowej chmurze OneDrive o pojemności 2 GB.

Visio (plan 1) w wersji przeglądarkowej w subskrypcji miesięcznej lub rocznej zakupić można w cenie 242 zł brutto rocznie w Sklepie CentrumXP.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Visio (plan 2)

Visio w planie 2 umożliwia projektowanie i udostępnianie prostych, jak i zaawansowanych diagramów, schematów blokowych, układów pomieszczeń czy schematów organizacyjnych. Program ten daje dostęp do diagramów i schematów z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie dzięki internetowej aplikacji Visio w sieci Web i usłudze OneDrive o pojemności 2 GB. Co więcej, w tym planie możemy zainstalować zawsze aktualną klasyczną wersję aplikacji Visio na aż 5 komputerach z systemem Windows.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Visio (plan 2) zawiera wszystkie funkcje z planu 1, a ponadto oferuje znacznie więcej możliwości, wliczając w to opcje instalowania klasycznej aplikacji desktopowej, profesjonalne diagramy z ponad 250 tysiącami kształtów i szablonów, adnotacje i rysunki odręczne, więcej opcji wizualizacji, integrację z Power BI, rozszerzone wsparcie dla plików AutoCAD, dodawanie ikon, kolorów i grafik, aplikację na iPada i zgodność ze standardami BPMN 2.0, IEEE oraz UML 2.5. Co więcej, plan drugi aplikacji Visio pozwala na eksportowanie diagramów do PowerPoint i Word, a także eksportowanie przepływów pracy programu Visio do usługi Power Automate.

Podsumowując, Visio (plan 2) to połączenie aplikacji internetowej, jaka oferowana jest w planie 1, z klasyczną aplikacją, jaką oferuje wariant Visio Professional 2021. Dodatkowo klasyczna aplikacja może być zainstalowana na aż 5 komputerach z Windows, zyskujemy comiesięczne aktualizacje funkcjonalne (których brak w dożywotnich wariantach), a także możemy przechowywać swoje pliki i projekty w internetowym dysku OneDrive o pojemności 2 GB.

Visio (plan 2) w wersji przeglądarkowej i klasycznej dla 5 komputerów w subskrypcji miesięcznej lub rocznej zakupić można w cenie 750 zł brutto rocznie w Sklepie CentrumXP.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Visio na platformie Microsoft 365

Visio zawarty w subskrypcjach biznesowych Microsoft 365 można porównać do subskrypcji Visio w planie 1. Tak samo jak we wspomnianym planie możemy projektować i udostępniać proste i bardziej złożone diagramy, tworzyć schematy blokowe i wiele więcej. Zyskujemy dostęp do internetowej aplikacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie wprost z poziomu przeglądarki internetowej, a przy tym możemy współpracować na żywo z zespołem.

Istnieją jednak pewnie ograniczenia w porównaniu z Visio (plan 1). W Visio w Microsoft 365 nie ma funkcji udostępniania diagramów w usłudze Power BI, brakuje wzorników platformy Azure i AWS, szablonów sieci, diagramów ERD i UML. Mimo wszystko program Visio w usłudze Microsoft 365 w zupełności sprawdzi się w firmach, w których nie potrzeba najbardziej rozbudowanych funkcji i diagramy oraz schematy wykonywane są sporadycznie.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Porównanie dostępnych wariantów aplikacji Visio

Funkcja Visio Standard 2021 Visio Professional 2021 Visio (plan 1) Visio (plan 2) Visio w Microsoft 365
Aplikacja internetowa Tak Tak Tak
Aplikacja stacjonarna Tak
(1 PC)
Tak
(1 PC)
Tak
(5 PC)
Ponad 250 000 kształtów Tak Tak Tak
Schematy blokowe, diagramy procesów i inne Tak Tak Tak Tak Tak
Wzorniki Azure i AWS Tak Tak Tak
Diagramy ERD i UML Tak Tak Tak
BPMN i IEEE Tak Tak
Schematy architektoniczne Tak Tak
Diagramy Gantta Tak Tak
ITIL i Six Sigma Tak Tak
Przepływy pracy SharePoint Tak
Dane zewnętrzne Tak Tak
Współpraca na żywo Tak Tak Tak Tak
OneDrive 2 GB 2 GB 1 TB lub więcej

Który wariant aplikacji Visio warto wybrać?

  • Jeśli posiadamy już subskrypcję dla firm Microsoft 365, to tak naprawdę od razu bez żadnych kosztów możemy skorzystać z internetowej aplikacji Visio w sieci Web, która pozwala na tworzenie diagramów wprost z przeglądarki internetowej i współpracę na żywo z zespołem.
  • Z kolei małe i średnie firmy, które potrzebują narzędzia do sporadycznego tworzenia profesjonalnych diagramów mogą postawić na Visio w planie 1 lub wybrać wieczystą licencję na Visio Standard 2021.
  • Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

  • Dla najbardziej wymagających użytkowników polecamy Visio w planie 2, który poza aplikacją internetową daje także możliwość instalacji pełnoprawnej aplikacji desktopowej na aż 5 komputerach z Windows.
  • Jeśli aplikacja internetowa do współpracy na żywo nie jest nam potrzebna i wiemy, że z Visio korzystać będziemy zwykle na jednym stanowisku, warto postawić na dożywotnią licencję Visio Professional 2021.

Visio Online czy Visio desktop co lepiej wybrać?

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia