Podsumowanie jesiennej konferencji Microsoft Surface. Prezentujemy wszystkie zapowiedzi!

Podsumowanie jesiennej konferencji Microsoft Surface. Prezentujemy wszystkie zapowiedzi!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/3/2019, 1:46 PM

Liczba odsłon: 3672

Wczoraj odbyła się jesienna konferencja Surface, czyli #MicrosoftEvent 10.02. Gigant zaprezentował na niej najszerszy jak dotąd zestaw nowych urządzeń Surface, z czego pięć produktów z istniejących linii trafi do sprzedaży w sezonie przedświątecznym tego roku, a dwa urządzenia zupełnie nowej klasy — Surface Neo i Surface Duo — dopiero za rok. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej wszystkim tym zapowiedziom. Podamy również polskie ceny produktów!

Kiedy Microsoft powołał do życia linię Surface, przyświecała mu wizja usunięcia konfliktu między tabletem a laptopem. Surface Pro był najlepszym przykładem koncepcji 2-w-1, która wyewoluowała w dość szerokie portfolio urządzeń, które stały się lepiej dopasowane do różnorodnych potrzeb. Stąd też tak duża różnorodność zapowiadanych urządzeń.

Surface Laptop 3

Surface Laptop 3 prezentowany jest jako idealny laptop do codziennej pracy. Teraz jest on dostępny w dwóch rozmiarach. Przy zachowaniu takiej samej grubości jak poprzednik jest on od niego dwukrotnie szybszy i zapewnia cały dzień pracy na baterii. Microsoft podał też, że Laptop 3 jest trzykrotnie szybszy od MacBooka Air. W zaktualizowanej wersji w kolorach Sandstone i Cobalt i z ekranem 13,5" znajdziemy nowy procesor Intel Core 10 generacji. Do wyboru będziemy mieli wykończenie Alcantarą lub w całości aluminium. Microsoft zaprezentował też model z powiększonym, 15-calowym ekranem. Ten z kolei oferuje wysokiej klasy zintegrowaną moc graficzną za sprawą specjalnie zaprojektowanego procesora AMD Ryzen Surface Edition. Jak twierdzi Microsoft, jest to najszybszy laptop 15-calowy, jaki można kupić.

Surface Laptop 3 oferuje bardziej komfortowe doświadczenie pisania, za co odpowiada 1,3-milimetrowy skok klawiszy, a także o 20% większy touchpad. Ponadto zastosowano tu USB-A, USB-C i technologię Fast Charging, dzięki której Laptop ładuje się do 80% w ciągu godziny, co jest właściwie normą dla telefonów. Laptop ma również ulepszoną kamerę, głośniki OmniSonic i podwójne mikrofony dalekiego zasięgu Studio Mics. Ceny modelu 13" zaczynają się od 4999 zł, a 15" od 7299 zł. Premierę zapowiedziano na 22 października. Surface Laptop 3 jest już dostępny w przedsprzedaży.

Surface Pro 7

Surface Pro nadal pozostaje najbardziej wszechstronnym urządzeniem 2:1, a w tym roku ma to jeszcze większe znaczenie, bo linia zaadaptowała nową architekturę. Mocnego upgrade'u doczekała się główna linia Pro. Surface Pro 7 wyposażono w nowy procesor Intel Core 10 generacji, a także USB-A, USB-C i baterię zapewniającą cały dzień pracy. Pro 7 utrzymuje ikoniczny design i jest dwa razy szybszy od poprzednika, jednak Microsoft postanowił przesunąć granicę jeszcze dalej.

Surface Pro 7 jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie zaczynającej się od 3899 zł. Premierę zapowiedziano na 22 października.

Surface Pro X oraz Surface Slim Pen

Microsoft chciał przesunąć granice i stworzyć urządzenie, które celuje w mobilność, produktywność i szybkość. Tym przesunięciem granic jest Surface Pro X, określany jako najcieńszy, najlżejszy, najmocniejszy i najbardziej połączony Surface w historii. Najważniejsze jego cechy to 5,3 mm grubości, szybkie ładowanie, LTE, nowy procesor Microsoft SQ1 (najszybszy procesor Qualcomm dla PC), silnik AI o mocy 9 teraflopów, ponad 2 teraflopy mocy graficznej, bezramkowy ekran PixelSense 13", indywidualnie skalibrowane piksele, nowe pióro Surface Slim Pen wraz z miejscem na jego przechowywanie i ładowanie w klawiaturze Signature Keyboard, wyciągany dysk twardy i obsługa dwóch ekranów zewnętrznych 4K.

Zastosowano w nim 13-calowy ekran z najcieńszymi możliwymi ramkami. Spore są też jego możliwości wyświetlania: współczynnik kontrastu 1400:1, rozdzielczość 2880x1920 px oraz 267 PPI. Wszystko to napędzane wspomnianym układem Microsoft SQ1. Chip ten łączy technologię Qualcomm Snapdragon z własną technologią Microsoftu. Przesunięto tu granice oferowane przez platformę ARM. W tej 7-watowej konstrukcji osiągnięto 3x więcej mocy na 1 wat w porównaniu do Surface Pro 6. Jest to również pierwszy komputer z Windows ze zintegrowanym procesorem AI. Surface Pro X jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie zaczynającej się od 4999 zł. Będzie on dostępny 19 listopada.

Do przedsprzedaży w cenie 650 zł trafiło również pióro Surface Slim Pen. Cechuje się ono możliwością ładowania, funkcją przechylania do cieniowania, niezrównaną czułością na nacisk i praktycznie zerowym opóźnieniem. Datę wydania zapowiedziano na 19 listopada.

Surface Earbuds

Microsoft zaktualizował linię Surface Audio, którą w zeszłym roku otworzyły słuchawki nauszne Surface Headphones. W tym roku firma przedstawiła Surface Earbuds. Są to bezprzewodowe słuchawki douszne o wysokim komforcie i stabilności, które można nosić wygodnie przez cały dzień, nie obawiając się również o baterię, która może trzymać aż dobę. Każda słuchawka posiada kierunkowe mikrofony zorientowane na głos użytkownika. Każda z nich posiada też sensory dotykowe obsługujące gesty przesuwania i stukania. Za ich pomocą możemy otwierać i obsługiwać aplikacje na telefonie z Androidem, w tym Spotify. Nie zachodzi tu konieczność sięgania po telefon i używania jego ekranu. Gestami możemy też obsługiwać aplikacje Office, np. przerzucać slajdy w PowerPoint.

Wysokiej jakości dźwiękiem Omnisonic możemy cieszyć się, np. słuchając Spotify. Aplikację na telefonie włączymy, potrójnie stukając płytkę dotykową słuchawki. Integracja z Office 365 pozwoli korzystać z kalendarza Outlook i pisać e-maile głosowo (tylko w USA), a także uzyskać podpisy i tłumaczenia w PowerPoint. Surface Earbuds będą dostępne w sezonie świątecznym w cenie zaczynającej się od 249 dolarów.

Surface Neo oraz Windows 10X

Tym produktem Microsoft rzeczywiście wkroczył do kategorii składanych urządzeń z dwoma ekranami, jednak zrobił to w zupełnie nowatorski sposób. Urządzenie to jest bowiem rozkładane, ale dwóm ekranom towarzyszy dodatkowo składana klawiatura. Surface Neo posiada najcieńsze ekrany LCD, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Dwa 9-calowe ekrany łączy wyrafinowany system zawiasów, które mają zapewnić idealne doświadczenie składania urządzenia. Jako że mamy nową kategorię sprzętu, to naturalnie idzie z nim w parze nowy system operacyjny. Wcześniejsze przecieki okazały się prawdą i Microsoft przedstawił Windows 10X. System ten został zaprojektowany i zoptymalizowany z myślą o urządzeniach z podwójnym ekranem, właśnie takich, jak Surface Neo.

Kiedy otwieramy aplikację, otwiera się ona na jednym ekranie, podczas gdy na drugim możemy otworzyć inną. Ułatwia to multitasking i przepływ danych między aplikacjami. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, by przeciągać okna z jednego ekranu na drugi lub rozwijać aplikację na dwa ekrany. Na przykładzie programu Outlook możemy uzyskać menu i listę wiadomości na jednym ekranie i okno wiadomości na drugim. Gdy natomiast chcemy skorzystać z klawiatury, wystarczy ją złożyć, a dolny ekran zmieni swoje oblicze, przybierając postać pomocniczego panelu. Może on wówczas służyć również jako trackpad. Możliwych interakcji między dwoma ekranami Surface Neo jest (i będzie) w rzeczywistości więcej. Gdy mamy rozłożoną klawiaturę, możemy przenieść zawartość głównego ekranu na dolny panel, by przykładowo kontynuować na nim oglądanie wideo, podczas gdy na ekranie głównym zajmiemy się pisaniem lub czymkolwiek innym. Surface Neo to nowa klasa urządzenia, która łączy technologię sprzętową z dedykowanym jej systemem Windows 10X. Warto teraz poświęcić nieco uwagi temu, co znajduje się pod pokrywą składanego Surface'a. Umieszczono tam całkiem nowy układ Intel Lakefield Processor. Jest to pierwszy w swoim rodzaju hybrydowy CPU, dedykowany urządzeniom z dwoma ekranami.

Jako nowa kategoria urządzenia Surface Neo zostanie niebawem przekazany w ręce deweloperów, by ci mogli zaadresować jego specyficzne możliwości. Surface Neo wraz z Windows 10X będą dostępne w sezonie przedświątecznym w przyszłym roku.

Surface Duo

Jeśli nazwiemy go telefonem, będziemy mieli rację. Jeśli uznamy go za urządzenie do komunikacji, również nie będziemy w błędzie. Microsoft Surface Duo to właśnie legendarny Surface Phone! Rozkładane w 360 stopniach urządzenie składa się z dwóch 5,6-calowych ekranów (w sumie 8,3 cala), które mogą przybierać wiele różnych form. Co ciekawe, Microsoft współpracował z Google, by dostarczyć na Surface Duo wszystkie aplikacje z Androida i właśnie pod kontrolą tego systemu będzie on działał. Podobnie jak w przypadku swojego większego brata — Surface Neo — został on zaprojektowany z myślą o wielozadaniowości i różnych konfiguracjach złożenia/rozłożenia. Jest to również pierwsze urządzenie Surface, które śmiało możemy trzymać w kieszeni.

Ludzie muszą używać telefonów, by być produktywni, ale telefony mają swoje ograniczenia - mówił na konferencji Panos Panay. Kiedy korzystamy z telefonu, zdarza nam się konieczność kontynuowania pracy na komputerze, a kiedy chcemy przerzucić dane z jednej aplikacji do drugiej, najczęściej musimy się między nimi przełączać. W przypadku Surface Duo możemy po prostu otworzyć dwie aplikacje na osobnych ekranach i dzięki temu działać produktywnie. Surface Duo z Androidem trafi do sprzedaży w sezonie przedświątecznym w przyszłym roku.

Inteligentne możliwości aplikacji Office

Transkrypcja plików audio w programie Word

Microsoft rozmawiał z badaczami, reporterami, prawnikami i nauczycielami, dowiadując się, że ludzie spędzają masę czasu, nagrywając wywiady audio na telefon, a następnie transkrybując te konwersacje w Wordzie. Zaprezentowana właśnie funkcjonalność pozwoli uniknąć czasochłonnego przepisywania — zrobi to za nas funkcja inteligentnego rozpoznawania mowy. Nie chodzi tu jednak o znaną już funkcję dyktowania, lecz transkrybowania nagrań. Innymi słowy możemy wrzucić do Worda plik dźwiękowy (np. WAV), by zamienić go na dający się edytować tekst.

Transkrypcja nagrań programie Word

Word wykorzysta nasze konto OneDrive do bezpiecznego przechowywania plików oraz Azure Speech Services do zamiany mowy na tekst. Po rozpoznaniu zawartości zapisana transkrypcja pojawi się w bocznym panelu, skąd możemy po prostu przenieść interesujące nas fragmenty do właściwego dokumentu. Co ciekawe, transkrybowane wersy są automatycznie oddzielane dzięki rozpoznawaniu różnych głosów mówiących.

Transkrypcja audio będzie dostępna na początku 2020 roku w przeglądarkowej wersji Word, a pełną integrację z desktopowymi i mobilnymi aplikacjami Word zapowiedziano na wiosnę. Dalsze szczegóły będą podawane wraz ze zbliżaniem się do premiery.

Odręczne wprowadzanie danych do programu Excel za pomocą pióra

Excel jest ekstremalnie potężnym narzędziem do kompleksowych analiz danych, ale nie znaczy to, że musimy koniecznie ślęczeć nad biurkiem i stukać w klawiaturę, by cokolwiek w nim zrobić. Będąc poza biurem i domem, często musimy zapisywać dane na kartkach, by móc później wprowadzić je do Excela w bardziej komfortowych warunkach. Nowa funkcjonalność pozwoli nam zachować produktywność nawet wtedy, gdy do dyspozycji mamy tylko ekran dotykowy i pióro.

Wprowadzanie danych do Excela za pomocą pióra

Microsoft zwiększa możliwości pióra, dzięki czemu pracownicy pierwszej linii, zajęci profesjonaliści, studenci i naukowcy mogą z łatwością pisać, edytować i usuwać wartości komórek Excela na swoich tabletach za pomocą pióra. Nawet jeśli nie możemy w danej chwili znaleźć biurka, Excel nadal pozostanie dla nas użyteczny. Wprowadzanie danych do Excela za pomocą pióra będzie dostępna zarówno w przeglądarkowej, jak i desktopowej wersji aplikacji wiosna 2020 roku dla subskrybentów Office 365.

Oprócz tych dwóch kluczowych nowości Microsoft zapowiedział również tworzenie i odpowiadanie na komentarze za pomocą pióra i głosu, lepszą integrację Office z urządzeniami Surface (w tym nadchodzącymi słuchawkami Surface Earbuds) oraz ogólną dostępność funkcji Ink Replay w PowerPoint.

Nowe akcesoria Microsoftu

Poza samą konferencją gigant zapowiedział również nowe akcesoria utrzymane w dwóch stylach - ergonomicznym i bezprzewodowym:

Microsoft Ergonomic Keyboard

Klawiatury ergonomiczne zawsze wywoływały skrajne emocje. Z jednej strony powstają one, by lepiej dopasowywać się do naszego naturalnego układu palców i właśnie za to cenią je fani. Z drugiej strony większość użytkowników PC jest przyzwyczajona do klasycznego, płaskiego układu klawiatury i przesiadka na inny nie wchodzi dla nich w grę. Linia ergonomicznych akcesoriów Microsoftu ma się tymczasem dobrze, czego przykładem jest właśnie jej odświeżenie.

Microsoft Ergonomic Keyboard

Klawiatura ergonomiczna Microsoft ma zapewnić całodzienny komfort pracy. Jej nowa edycja została nieco przeprojektowana. Wciąż zawiera ona wycięcie pośrodku panelu liter, a dodatkowo poprawione oparcie na nadgarstki oraz dedykowane klawisze skrótów. Warto też zauważyć zamianę przestarzałych przycisków Windows i menu kontekstowego (prawych) na dedykowane klawisze Office oraz Emoji. Premiera klawiatury już 15 października. Już teraz można ją zamówić w przedsprzedaży (choć jeszcze nie w Polsce) w cenie 59,99 USD.

Microsoft Ergonomic Mouse

W parze z klawiaturą ergonomiczną występuje mysz. Również ona zapewnić ma całodzienny komfort pracy. Ergonomiczna mysz Microsoftu cechuje się wytrzymałością, lekkością oraz ultraprecyzyjną kontrolą i nawigacją. Posiada ona również dwa programowane przyciski. Została ona zaprojektowana tak, by zredukować nieprzyjemne skutki długotrwałego korzystania ze zwykłej myszy, takie jak ból i nadwyrężenia nadgarstków.

Microsoft Ergonomic Mouse

Microsoft wspomina też o ultragładkim poruszaniu się myszy na wielu różnych powierzchniach, precyzyjnym sensorze oraz wielozadaniowości — za pomocą Mouse and Keyboard Center można przypisać często używane akcje do dwóch programowanych przycisków. Jest to oczywiście konstrukcja przewodowa. Microsoft Ergonomic Mouse trafi na rynek już 15 października. Już teraz można ją zamówić w przedsprzedaży (choć jeszcze nie w Polsce) w cenie 39,99 USD.

Microsoft Bluetooth Mouse

Dla tych, którzy wolą pozbyć się zbędnego okablowania, Microsoft przygotował mysz bezprzewodową w czterech odmianach kolorystycznych: Mint, Matte Black, Peach i Pastel Blue. Jest to nowoczesna, kompaktowa konstrukcja, dzięki czemu z myszki możemy korzystać praktycznie wszędzie. Tu również producent obiecuje gładkie prowadzenie na większości powierzchni.

Microsoft Bluetooth Mouse

Microsoft obiecuje również bezprzewodową wolność. Myszkę połączymy z laptopem z Windows 10 za pomocą Bluetooth 5.0 LE. Możemy ją również sparować z PC praktycznie natychmiastowo, jeśli włączymy Swift Pair. Dzięki zastosowaniu trybu energooszczędnego mysz może pracować nawet 12 miesięcy na jednym naładowaniu baterii. Microsoft Bluetooth Mouse trafi na rynek już 15 października. Już teraz można ją zamówić w przedsprzedaży (choć jeszcze nie w Polsce) w cenie 19,99 USD.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia