Nowa era PC

Nowa era PC

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 3/11/2022, 4:00 PM

Liczba odsłon: 3057

Poniższy artykuł jest tłumaczeniem oryginalnego tekstu autorstwa Panosa Panaya, szefa oddziału Windows + Devices Microsoftu, z dnia 26 stycznia 2022 roku.

Ostatnie dwa lata miały ogromny wpływ na nasze życie. Komputery zaczęły pełnić rolę ważniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. W niedawnej rozmowie z przyjacielem usłyszałem od niego, że nigdy nie spodziewał się, że jego ośmioletni syn będzie biegle obsługiwał Teams i OneNote, a jego 72-letnia mama będzie robić zakupy spożywcze online. Nowe zachowania, jakich trzeba było się nauczyć, przekształciły się w nawyki, które sprawiły, że ludzie i organizacje patrzą na swoje priorytety w zupełnie inny sposób.

Komputery PC stały się centrum zarządzania naszym życiem. W komputerach spotyka się szkoła, praca i życie prywatne. To prowadzi do powstania zupełnie nowej ery PC. Przed ekranami komputerów spędzamy dużo więcej czasu, a w domach pojawia się coraz więcej komputerów PC.

Rozważając nad przyczynami zmian w oczekiwaniach względem komputerów i faktycznym ich wykorzystaniu, możemy zauważyć 3 główne trendy: hybrydowa praca i nauka, zmiany w modelu dostarczania rozrywki oraz zmiany w wykonywaniu codziennych nawyków.

A new era of the PC

Praca i nauka w modelu hybrydowym

Pandemia COVID-19 zmusiła technologie i organizacje do zapewnienia ludziom możliwości pracy i nauki zdalnej. Dzisiejsze dane pokazują, że pracownicy, którzy otrzymali od swoich pracodawców możliwość kontynuowania pracy w modelu zdalnym, chcą ją kontynuować w taki sposób. Nauczyciele są zgodni, że nauka zdalna będzie ogrywać istotną rolę w całym procesie nauki. Zmienia się sposób korzystania z systemu Windows. W ostatnich dwóch latach aż sześciokrotnie wzrosło zainteresowanie platformami komunikacji i współpracy - Cisco WebEx, Slack, Microsoft Teams i Zoom.

Nowy model dystrybucji rozrywki

Dzisiaj mamy do czynienia z zupełnie nowym modelem produkcji, dystrybucji i odbioru treści. Warto chociażby zaznaczyć, że nawet filmy z segmentu blockbuster tego samego dnia mają swoją premierę kinową i na platformach streamingowych. Od początku pandemii do dzisiaj aż 70% więcej osób ogląda treści na platformach Hulu, Netflix i YouTube. Ludzie spędzają na graniu ponad 35% więcej czasu niż przed pandemią. Mamy do czynienia z sytuacją, w której jest tyle samo graczy, co widzów konwencjonalnej telewizji. Więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej chce mieć kontrolę nad tym, co, kiedy i w jaki sposób ogląda. I za realizację tego wszystkiego odpowiadają komputery PC.

Codzienne nawyki w wirtualnym świecie

Codzienne czynności, takie jak zakupy, wizyty u lekarza, siłownia czy jedzenie na mieście, wyglądają zupełnie inaczej. Dzisiaj mamy do czynienia z zakupami online, dostawą jedzenia do domu, wirtualnymi wizytami lekarskimi i ćwiczeniami online. Częstotliwość teleporad wzrosła trzykrotnie, a 500% więcej osób interesuje się rozwiązaniami typu zamów online, odbierz w sklepie. W danych dotyczących Windowsa widzimy, że dwukrotnie zwiększyła się liczba osób robiących zakupy online, spędzając przy tym o 40% więcej czasu. Nawet jeśli są sprawy, które trzeba załatwić osobiście, ludzie zaznaczają, że nie chcieliby rezygnować z wygody załatwiania rzeczy online.

A new era of the PC

Największy wzrost rynku PC od dekady

Rynek komputerów PC przeżywa największy wzrost od dekady. Sprzedaż komputerów na całym świecie przekroczyła liczbę 340 milionów w 2021 roku. Według danych firmy Canalys wzrost wynosi 27% w porównaniu do roku 2019. Obecność systemu Windows wzrosła o 10% w stosunku do czasu sprzed pandemii. W naszych statystykach widzimy, że tylko w ostatnim kwartale ponad 50% więcej osób interesowało się zakupem komputera z systemem Windows w celach zawodowych, naukowych i rozrywkowych.

O ogromnym zainteresowaniu wiedzieliśmy już od dawna, dlatego jeszcze przed premierą Windowsa 11 mieliśmy dokładnie zaplanowany łańcuch produkcji i dostaw na poziomie produkcji układów scalonych, oprogramowania OEM, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych. Wszystko zostało zorganizowane tak, aby dostępność komputerów z Windowsem w okresie świątecznym i noworocznym była jak największa. To samo dotyczy urządzeń przeznaczonych dla klientów korporacyjnych i edukacyjnych.

Windows 11 napędza rozwój

Od dnia premiery Windows 11 widzimy ogromne zainteresowanie przejściem użytkowników na tę wersję systemu. Notujemy dwukrotnie większą liczbę aktualizacji niż miało to miejsce w przypadku zmiany z Windows 7, 8 lub 8.1 na Windows 10. Windows 11 otrzymuje również najwyższe oceny pod względem jakości wykonania i wydajności ze wszystkich systemów Windows w historii. Projektanci i deweloperzy przeznaczyli tysiące godzin na dopracowanie systemu. Sposób dystrybucji Jedenastki został zaprojektowany tak, aby zminimalizować ryzyko instalacji systemu na niedostosowanych urządzeniach. Dzisiaj możemy powiedzieć, że aktualizacje do Windows 11 wkraczają w finalną fazę dostępności, przez co plan będzie wykonany znacznie wcześniej niż zakładaliśmy, a mowa o lecie 2022 roku.

Windows 11 już teraz sprawił, że zainteresowanie zasobami Microsoft Store wzrosło trzykrotnie w porównaniu do Dziesiątki. Wynika to również ze zmian w regulaminie, do którego zostały wprowadzone zapisy korzystne dla twórców pod względem finansowym. Połączenie Microsoft Store z usługami Amazon i Epic Store to też korzyść dla odbiorców.

Ekosystem Windows jeszcze bardziej elastyczny

Jedną z największych zalet znanego dzisiaj ekosystemu Windows jest jego elastyczność. Użytkownicy mają wybór. Środowisko Windows jest dzisiaj mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i znacznie lepiej przystosowane do pracy z różnymi modelami komputerów, aplikacjami i urządzeniami peryferyjnymi.

Zupełnie nowe urządzenia i rozwiązania z Windows 11 zdążyli już przedstawić najwięksi producenci - Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo czy Razer. AMD i Lenovo przedstawiły nowe usługi związane z bezpieczeństwem danych, omawiając m.in. platformę Microsoft Pluton.

A new era of the PC

Co dalej?

Jako zespół czujemy ogromną dumę z osiągniętych wyników. Cieszymy się, że proponowane przez nas rozwiązania stają się elementem codziennego życia milionów ludzi. Wiemy, że to nie koniec, co dodatkowo nas motywuje do dalszej pracy. Spoglądając w przyszłość, chcemy, aby ten rok i kolejne były kontynuacją inwestycji w rozwój środowiska Windows i usług, które pomagają ludziom sprostać codziennym wyzwaniom.

Stale pracujemy nad adaptacją środowiska Windows do jeszcze lepszego spełniania potrzeb użytkowników. Mamy Windows 365, który przenosi doświadczenie Windows do chmury i pozwala pracować na dowolnym urządzeniu. Mamy Windows 11 SE, dzięki któremu szkoły otrzymują system prosty, wydajny i skupiony na potrzebach rozwojowych najmłodszych uczniów.

W najbliższych miesiącach nasi odbiorcy będą mogli testować mobilne aplikacje Androida w systemie Windows. Widoczne będą pierwsze efekty współpracy z Amazonem i Intelem. Windows 11 otrzyma usprawnienia paska zadań, łatwiejsze zarządzanie oknami i nowe aplikacje.

Windows będzie kontynuował swoją drogę jako system innowacyjny, zaprojektowany dla graczy, osób kreatywnych i chcących poznawać nowe funkcje. Windows będzie bramą do świata Metaverse.

Rok 2021 był wspaniały dla Microsoftu i Windowsa. Wierzymy, że rok 2022 będzie jeszcze lepszy i dotrzemy do jeszcze większej liczby osób, które będziemy mogli wesprzeć naszymi produktami, aby pomóc im osiągnąć wymarzone cele.