Przeprojektowany i zmodernizowany Sklep w końcu na Windows 10. To był tydzień z Microsoft 192

Przeprojektowany i zmodernizowany Sklep w końcu na Windows 10. To był tydzień z Microsoft 192

 CentrumXP
CentrumXP
08:00
30.10.2021
2327 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się kilkoma tematami związanymi z nowym Microsoft Store na Windows 10, ustawieniami konta Microsoft na Windows 11, automatycznie udostępnianą aplikacją PC Health Check, sukcesie finansowym Microsoftu, nową wersją Microsoft Whiteboard, aplikacją internetową Visual Studio Code i wreszcie z futurystyczną wizją Xboksa za 21 lat. Zapraszamy do lektury!

Nowy Microsoft Store już dostępny dla Insiderów w Windows 10

Jedną z ciekawszych nowości w Windows 11 jest mocno odświeżony Sklep Microsoft. Nie tylko sama aplikacja została przeprojektowana i zmodernizowana, ale też funkcjonalność Sklepu mocno się rozrosła. Tego potencjału nie można było nie wykorzystać również w Windows 10! Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowy Microsoft Store trafił również do Dziesiątki, Na razie tylko do Insiderów. Microsoft obiecał, że publicznie udostępni aktualizację już niebawem, ale nie podał konkretnego terminu.

Microsoft Store

Mimo sporej ilości zmian Microsoft Store nie jest jota w jotę kopią tego z Windows 11. Przede wszystkim nie będzie oferował aplikacji Androida, ponieważ te wymagają specjalnych technologii wirtualizacji (jak Windows Subsystem for Android), które są rozwijane tylko dla Jedenastki. O innych ograniczeniach na razie nie wiadomo, choć pewnie temat zostanie niebawem rozwinięty i będziemy mogli do niego powrócić.

Nowa strona ustawień konta Microsoft w Windows 11

Do Insiderów — tym razem na Windows 11 — trafiła jeszcze inna ciekawa nowość. Jest to dedykowana strona ustawień konta Microsoft w Ustawieniach > Konta. Kliknięcie tego wpisu przenosi na nową stronę z informacjami związanymi z Microsoft Account, wliczając w to subskrypcje Microsoft 365, linki do historii zamówień, szczegóły płatności i Microsoft Rewards.

Ustawienia konta Microsoft w Windows 11

Rozwiązanie dostępne w kompilacji 22489 pozwala uzyskać dostęp do konta Microsoft bezpośrednio w aplikacji Ustawienia w Windows 11 (wcześniej możliwe to było tylko przez stronę internetową w przeglądarce). Nową stronę Microsoft wdraża najpierw u niewielkiej grupy Insiderów i będzie rozszerzał jej dostępność z czasem.

PC Health Check w automatycznej aktualizacji na Windows 10

Już od dłuższego czasu można na kilka sposobów sprawdzić, czy komputer jest gotowy na Windows 11. Najprostszym sposobem na to jest użycie aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera (znanej też pod nazwą PC Health Check). To proste w obsłudze narzędzie, które skanuje sprzęt i wskazuje podzespoły, które nie spełniają wymagań. Do tej pory narzędzie mogliśmy pobrać ręcznie z serwera Microsoftu, ale teraz gigant udostępnia je każdemu w automatycznej aktualizacji Windows 10 w wersjach 2004, 20H2 i 21H1.

Sprawdzanie kondycji komputera dla Windows 11

Aktualizacja KB5005463 automatycznie instaluje narzędzie PC Health Check, które nie tylko pozwala sprawdzić zgodność z Windows 11, ale też rozwiązywać problemy i zarządzać urządzeniem, wliczając w to kopię zapasową i synchronizację (można tu zalogować się lub utworzyć konto Microsoft, aby synchronizować preferencje na różnych urządzeniach i skonfigurować OneDrive), Windows Update, pojemność baterii (podgląd zużycia), czas uruchamiania i wskazówki.

Microsoft znów wyprzedził Apple jako najdroższe przedsiębiorstwo świata

W tym tygodniu Microsoft i Apple opublikowali raporty finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2022 (trzeci kwartał roku kalendarzowego 2021). Pierwszy przerósł oczekiwania analityków, tymczasem Apple wypadł gorzej z powodu mniej imponującej sprzedaży iPhone'ów na całym świecie.

Po ogłoszeniu raportu kwartalnego w ciągu kilku dni kurs akcji giganta z Redmond znacząco poszedł w górę, podczas gdy akcje Apple'a spadły o 3,5%. Zgodnie z obecną ceną akcji Microsoft ponownie stał się najdroższym przedsiębiorstwem na świecie z kapitalizacją rynkową 2,48 biliona USD. Apple znalazł się tuż za Microsoftem z kapitalizacją wynoszącą 2,46 bln USD.

Microsoft i Apple - źródło: GoogleMicrosoft i Apple - źródło: Google

Wartość giełdowa firmy z Redmond (iloczyn aktualnego kursu akcji i liczby akcji spółki w obrocie giełdowym, stanowiący o kapitale przedsiębiorstwa) przekroczyła wartości konkurencji — Apple, Google i Amazona — już po raz kolejny. Pierwszy raz miało to miejsce w 2018 roku i również ten rok Microsoft zamknął jako najdroższa spółka notowana na giełdzie. Ostatnim razem gigant zdołał wyprzedzić Apple w 2020 roku.

Microsoft Whiteboard w nowej odsłonie na Windows i iOS

Microsoft ogłosił dostępność nowego Microsoft Whiteboard na Windows i iOS, który od dziś zaczął być automatycznie udostępniany w postaci aktualizacji poprzez Sklep. Odświeżona aplikacja na obu platformach oferuje ujednolicone doświadczenie użytkownika i design interfejsu niezależne od platformy.

Microsoft Whiteboard

Aktualizacja będzie automatycznie udostępniana poprzez Microsoft Store. Dostarczy ona też nowe funkcje Whiteboard, w tym 40+ nowych szablonów, kształtów i reakcji, rozszerzone funkcje wprowadzania odręcznego i nie tylko. Microsoft Whiteboard oferuje też dostęp i możliwość wstawiania ostatnich dokumentów z chmury OneDrive i kanałów Teams. Nowa wersja Whiteboard jest także dostępna w Microsoft Teams, który w tym miesiącu otrzymał ponad 30 nowych funkcji.

Visual Studio Code teraz jako aplikacja w przeglądarce

Microsoft udostępnił wersję zapoznawczą aplikacji internetowej Visual Studio Code (VS Code). Visual Studio Code for the Web umożliwia deweloperom korzystanie z lżejszej wersji środowiska bezpośrednio w przeglądarce, bez konieczności instalowania go na swoich komputerach.

VS Code for the Web

Jest to dla Microsoftu kolejny etap w realizacji wizji rozwoju narzędzia, które może uruchamiać się w pełni bezserwerowo w przeglądarce. Aplikacja jest już dostępna pod adresem vscode.dev.

Xbox 2042, czyli niezwykła wizja przyszłości gamingu

Historia domowych konsol do gier sięga roku 1972, czyli zaczęła się 3 lata przed założeniem Microsoftu. Gigant zdecydował się jednak wypuścić własny sprzęt w tej kategorii dopiero w 2001 roku. Teraz z wielką pompą świętuje 20-lecie Xboksa, co jest okazją nie tylko do sięgania pamięcią wstecz, ale też wybiegów w przyszłość... i to równie odległą! Oto Xbox 2042!

Technologia kwantowa, interfejs holograficzny, 1 exaFLOPS mocy obliczeniowej, wideo w 32K i 240 klatkach na sekundę i zerowy czas ładowania to tylko niektóre z prognoz dla Xboksa przyszłości. Czy producentowi uda się je urzeczywistnić? Postaramy się wrócić do tematu w 2042 roku i to zweryfikować! 😉

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP