Microsoft 365 Copilot: AI przekształca sposób pracy w aplikacjach Office

Microsoft 365 Copilot: AI przekształca sposób pracy w aplikacjach Office

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/16/2023, 6:25 PM

Liczba odsłon: 8372

Zgodnie z obietnicą Microsoft zaprezentował dziś nową funkcjonalność AI dla swoich aplikacji produktywnych Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams i innych. Copilot dla Microsoft 365 to nowa usługa, która towarzyszyć nam będzie w codziennej pracy z aplikacjami, wspomagając naszą kreatywność i produktywność oraz podnosząc nasze umiejętności na niespotykane dotąd sposoby.

Microsoft 365 Copilot — co to jest?

Microsoft 365 Copilot to towarzysząca sztuczna inteligencja do wykorzystywania w pracy. Łączy ona duże modele językowe (LLMs) z naszymi danymi w Microsoft Graph i aplikacjach pakietu Microsoft 365, aby "zmieniać nasze słowa w najpotężniejsze narzędzie produktywne na tej planecie".

Dzisiejszy dzień to kolejny ważny krok w ewolucji sposobu interakcji z komputerami, który zasadniczo zmieni sposób, w jaki pracujemy, i otworzy nową falę wzrostu produktywności. Dzięki naszemu nowemu drugiemu pilotowi do pracy dajemy ludziom większą swobodę i sprawiamy, że technologia jest bardziej dostępna za pośrednictwem najbardziej uniwersalnego interfejsu — języka naturalnego.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Copilot integruje się z Microsoft 365 na dwa sposoby. Pracuje on obok nas, osadzony w aplikacjach, których używamy na co dzień. Wydajemy mu polecenia za pomocą języka naturalnego, aby wygenerował dla nas zawartość, dokonał modyfikacji w dokumentach czy wykonał akcje w programach. To jednak użytkownik ma nad wszystkim kontrolę i decyduje, co zatrzymać, co zmienić, a co odrzucić.

Odblokuj kreatywność z Microsoft 365 Copilot

Copilot w aplikacji Word pozwala wskoczyć w proces tworzenia, dzięki czemu nie musimy ślęczeć nad pustą kartką. Copilot dostarczy nam pierwszy szkic dokumentu do edycji i dalszego tworzenia, pozwalając nam oszczędzić godziny pisania, szukania źródeł i edytowania. Czasem dostarczona przez niego zawartość okaże się trafna, a czasem nie, jednak zawsze pomoże nam pójść z pracą do przodu. To użytkownik jako autor ma nad wszystkim kontrolę, przedstawia Copilotowi swoje pomysły i prosi go o skrócenie lub przepisanie tekstu czy też wyrażenie opinii.

Copilot w aplikacji Excel pomaga analizować trendy i tworzyć profesjonalnie wyglądające wizualizacje danych w ciągu paru sekund. Możemy zadawać mu pytania o nasze zestawy danych w języku naturalnym, nie tylko poprzez formuły! Wskaże on korelacje, zaproponuje scenariusze "co by było, gdyby" i zasugeruje nowe formuły na podstawie naszych pytań.

Copilot w aplikacji PowerPoint pomaga tworzyć piękne prezentacje — wystarczy krótki opis słowny. Potrafi on przekształcić istniejące dokumenty tekstowe w slajdy z notatkami dla prezentera i źródłami albo też zacząć nową prezentację od zera, na podstawie naszych sugestii. Kliknięciem przycisku skondensujemy długie prezentacje, a za pomocą języka naturalnego dostosujemy układ, przeformatujemy tekst i udoskonalimy animacje.

Odblokuj produktywność z Microsoft 365 Copilot

Copilot w aplikacji Outlook działa obok nas w naszej skrzynce i e-mailach, dzięki czemu możemy spędzać mniej czasu na segregowaniu wiadomości, a więcej na komunikację. Podsumowuje on długie, zawiłe wątki z wieloma osobami, aby zrozumieć nie tylko to, co zostało napisane, ale także różne punkty widzenia każdej osoby i otwarte pytania, na które jeszcze nie ma odpowiedzi. Przy jego pomocy odpowiemy na istniejące maile za pomocą prostego monitu lub zamienimy szybkie notatki w przejrzyste, profesjonalne wiadomości — korzystając z innych wiadomości lub treści, do których mamy już dostęp na platformie Microsoft 365.

Copilot w aplikacji Teams pomaga prowadzić bardziej efektywne spotkania, nadążać za rozmową, organizować kluczowe punkty dyskusji i podsumowywać kluczowe działania, aby cała grupa wiedziała, co robić dalej. Na czacie Copilot udziela odpowiedzi na konkretne pytania lub nadrabia zaległości, a wszystko to bez przerywania dyskusji. Z kolei dodając Copilot do spotkań i rozmów, zyskujemy teraz potężne narzędzie do pomocy przy typowych zadaniach.

Copilot w aplikacji Microsoft Viva będzie wspomagać liderów wnikliwymi starterami rozmów w oparciu o nastroje i popularne tematy w społecznościach i konwersacjach w miejscu pracy. Copilot będzie oferować liderom sugestie podczas opracowywania bardziej spersonalizowanych postów z opcjami dodawania obrazów i pomagania w dostosowaniu tonu w celu wzbogacenia konwersacji. Copilot wzbogaci też doświadczenie Answers, oferując poprawienie jakości zadawanych pytań, a także sugerując na nie odpowiedzi.

Podsumowanie

Microsoft 365 Copilot fundamentalnie zmieni sposób pracy ludzi z AI oraz AI z ludźmi. Sztuczna inteligencja, która doskonale rozumie nasz codzienny język, została tu bowiem osadzona w najczęściej używanych aplikacjach biurowych/produktywnych. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu dotyczącymi integracji najnowocześniejszej technologii OpenAI z jego produktami. Przez ostatni miesiąc sztandarowym efektem tej integracji był nowy Bing z funkcją Czatu. Microsoft nie zamierza na tym poprzestać i twierdzi, że to dopiero początek.

Możemy oczekiwać, że Microsoft 365 Copilot będzie stawał się coraz lepszy zarówno pod względem rozumienia naszych intencji, jak i możliwości generowania, edytowania, planowania czy zarządzania. Równocześnie powinniśmy się spodziewać integracji AI z innymi produktami Microsoftu, wliczając w to system Windows.

Microsoft 365 Copilot nie jest jedyną zapowiedzianą dziś nowością. W kolejnych artykułach przeczytacie również o Copilot System i Business Chat.

Sprawdź również nasz felieton: Microsoft 365 i sztuczna inteligencja - co tak naprawdę zmieni?

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/?p=269470

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia