Gość w Microsoft Teams - na co pozwala?

Gość w Microsoft Teams - na co pozwala?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 11/15/2022, 6:00 PM

Liczba odsłon: 2216

Microsoft Teams to bez wątpienia potężny komunikator biznesowy agregujący masę funkcji i narzędzi pochodzących z portfolio produktów Microsoft. W Teams tworzyć możemy rozbudowane obszary zespołowe zarówno zorientowane na całe zespoły, jak i nieformalne mniejsze grupy robocze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownicy podczas pracy w komunikatorze Teams korzystali z przeszło 250 narzędzi pochodzących od zewnętrznych dostawców.

Wszystkie wymienione wyżej zalety i funkcje aplikacji Teams wymagają od nas posiadania minimum licencji Teams Essentials, a najlepiej subskrypcji na pakiet Microsoft 365. Dopiero w ramach konta Microsoft 365 i aplikacji Teams uzyskujemy dostęp do szeregu świetnych narzędzi biznesowych, takich jak Planner, SharePoint, Listy i wiele więcej.

Gość w Microsoft Teams

W praktyce jednak często okazuje się, że nie każdy pracownik naszej firmy, a tym bardziej partnerzy i kontrahenci z zewnątrz, z którymi współpracujemy, wymagają pełnego i płatnego dostępu do licencji Teams. Okazuje się, że równie dobrze możemy dołączyć ich do naszego firmowego środowiska w Teams jako użytkowników gości. Owszem, ich możliwości będą ograniczone, jednak w wielu aspektach pracy będą mogli oni normalnie się z nami komunikować, a nawet współpracować. W takim razie odpowiedzmy sobie na pytania: na co pozwala konto Gościa w Microsoft Teams oraz jak takiego gościa dodać do naszego biznesowego środowiska.

Jakie możliwości posiada konto Gościa w Microsoft Teams?

W Microsoft Teams dostępne są trzy poziomy uprawnień dla użytkowników:

 • właściciele,
 • członkowie,
 • goście.

Właściciele oraz członkowie to osoby wewnątrz naszej organizacji, czyli innymi słowy pracownicy posiadający licencje na Microsoft Teams. Mogą oni swobodnie pracować z całą zawartością aplikacji, ponadto właściciele mogą zarządzać członkami zespołów, ustawieniami, uprawnieniami do kanałów i też jako jedyni mogą zapraszać gości.

Gość w Microsoft Teams

Z kolei goście to osoby nieposiadające licencji w naszej subskrypcji Microsoft 365, których właściciele zaproszą do aplikacji. Oczywiście gość posiadać musi darmowe konto Microsoft (uzyska dzięki temu dostęp do czatu w naszej firmie) lub pełną licencję Microsoft 365 w swojej firmie (będzie mógł także współpracować w Zespole). Dokładne uprawnienia gości obrazuje poniższe szczegółowe zestawienie:

Funkcja w Teams Właściciel Członek Gość
Czat prywatny Tak Tak Tak
Połączenia grupowe Tak Tak Tak
Udostępnianie plików w Zespołach Tak Tak Tak
Tworzenie kanałów Tak Tak Tak
Dzwonienie Tak Tak Tak
Czat zespołowy Tak Tak Tak
Usuwanie i edytowanie wiadomości Tak Tak Tak
Edytowanie i usuwanie Zespołów Tak
Poczta głosowa Tak Tak
Dostęp do Zespołów publicznych Tak Tak
Dodawanie gości Tak
Wybieranie numerów telefonicznych Tak Tak
Schemat organizacyjny Tak Tak
Przekierowywanie połączeń Tak Tak
Zmiana obrazu Zespołów Tak
Zarządzanie członkami Zespołu Tak
Dodawanie aplikacji Tak Tak
Udostępnianie plików w czatach Tak Tak
Zarządzanie uprawnieniami Zespołów Tak
Tworzenie Zespołów Tak Tak

Kogo możemy zaprosić jako Gościa do Teams?

Gość, którego zapraszamy do naszej aplikacji Teams musi posiadać konto Microsoft. W przypadku darmowego indywidualnego konta Microsoft gość uzyska dostęp jedynie do czatowania - tym samym nie będzie mógł współpracować z nami w ramach Zespołów. Jeśli zapraszana osoba posiada również licencję Microsoft 365 w swojej firmie, to po dołączeniu jako gość do naszego firmowego komunikatora będzie mogła korzystać z czatów, jak i Zespołów (zgodnie z powyższą tabelą).

Jak dodać gościa do Microsoft Teams?

 1. Jako właściciel Zespołu w aplikacji Teams przechodzimy do listy Zespołów i klikamy wybrany zespół prawym przyciskiem myszy.
 2. Wybieramy opcję Dodaj członka i wpisujemy adres zapraszanego gościa. Pamiętać musimy, że tym adresem musi być konto Microsoft 365 tej osoby w jej firmie.
 3. Po wpisaniu adresu koniecznie klikamy wyświetloną poniżej podpowiedź adresu i potwierdzamy przyciskiem Dodaj.
 4. Możemy już zamknąć okienko zapraszania gościa. Teraz osoba ta otrzyma wiadomość e-mail z zaproszeniem do naszego Zespołu.

Gość w Microsoft Teams

Jak zarządzać Gośćmi w Teams?

Właściciel Zespołu w oknie zarządzania zespołem ma możliwość usuwania gości z Zespołu. W tym celu wystarczy przejść na zakładkę Członkowie i kliknąć X obok nazwy gościa. Ponadto na zakładce Ustawienia w sekcji Uprawnienia gościa właściciel może zezwolić na tworzenie, aktualizowanie i usuwanie kanałów przez zaproszonych gości.

Gość w Microsoft Teams

Jak dołączyć do Teams jako Gość?

 1. Gdy już otrzymaliśmy zaproszenie do Teams, w wiadomości e-mail klikamy przycisk Otwórz aplikację Microsoft Teams.
 2. Teraz logujemy się do konta Microsoft 365, na które otrzymaliśmy zaproszenie.
 3. Akceptujemy prośbę o uprawnienia do naszego konta, klikając przycisk Zaakceptuj.
 4. Po kilku chwilach uruchomi się nam ekran powitalny Teams, w którym decydujemy, czy chcemy dołączyć w przeglądarce internetowej, czy skorzystać z aplikacji stacjonarnej.
 5. Po pełnym uruchomieniu Teams uzyskamy już dostęp do czatu prywatnego oraz Zespołów, do których zostaliśmy zaproszeni.

Gość w Microsoft Teams

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia