Defragmentacja dysków w Windows 8

Defragmentacja dysków w Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/14/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 12082

Fragmentacja dysku to proces niewidoczny. Początkowo dane zapisywane są na dysku twardym w sposób ciągły. Jednak wraz z ich modyfikacją, jeden plik może być rozmieszczony w różnych sektorach dysku, a im dłużej używamy komputera, tym proces ten się pogłębia. Widoczne są tego efekty - zbyt wolne uruchamianie komputera, spowolniona praca dysku twardego czy szybsze zużywanie się jego głowicy. Tu z pomocą przychodzi Defragmentator dysków w swojej nowej odsłonie.

Rzućmy okiem na to narzędzie i jego zastosowanie. Będąc na ekranie Start wpisujemy "Narzędzia administracyjne" i klikamy ich ikonę w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia administracyjne

Klikamy dwukrotnie na charakterystyczną ikonę Defragmentacja i optymalizacja dysków. Alternatywnie możemy przejść do defragmentatora, wyszukując w ekranie Start hasło "Defragmentuj i optymalizuj dyski".

Od razu rzuca się w oczy nowy, uproszczony interfejs narzędzia. Panel Stan pokazuje listę partycji, ich typ, ostatnie uruchomienie optymalizacji (defragmentacji) oraz stan bieżący. Microsoft stawia też na zmianę nomenklatury - termin defragmentacja jest tożsamy z pojęciem optymalizacji dysku twardego.

Defragmentacja i optymalizacja dysków

Pod spodem widzimy dwa przyciski. Analizuj bada partycję dysku, dzięki czemu dowiadujemy się, czy powinna ona zostać zdefragmentowana. Wartości powyżej 20-30% fragmentacji oznaczają, że już najwyższa pora wykonać optymalizację. Przycisk Optymalizuj dokonuje procesu defragmentacji na zaznaczonej partycji.

Ważną nowością jest Zaplanowana optymalizacja. Domyślnie włączona funkcja pozwala na ustalenie harmonogramu defragmentacji, odbywającej się w tle. Klikając przycisk Zmień ustawienia, uruchomimy kolejne okienko:

Defragmentacja i optymalizacja dysków - Ustawienia

Menu Częstotliwość pozwala ustalić, co jaki czas ma być wykonany proces defragmentacji (optymalizacji) - cotygodniowo, comiesięcznie lub codziennie. Menu Dyski pozwala wybrać, które partycje mają zostać włączone do harmonogramu. Domyślnie jest także zaznaczona opcja "Powiadom mnie, gdy zostaną pominięte trzy kolejne zaplanowane uruchomienia". Należy mieć bowiem świadomość, że w trosce o nasz komfort pracy, optymalizacja odbywa się podczas dłuższej bezczynności komputera. Jeśli zdarzy się, że w dniu zaplanowanej operacji nie włączymy w ogóle komputera, lub będziemy go intensywnie wykorzystywać, optymalizacja nie będzie możliwa.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia