Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z września 2023

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z września 2023

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/30/2023, 3:00 PM

Liczba odsłon: 917

Wracamy z kolejnym artykułem podsumowującym najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w minionym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji z marca 2023 roku. Dotarły one przede wszystkim do programów Excel, PowerPoint, Outlook, OneDrive, OneNote, Forms, Teams, Lists i Access, a także do samego pakietu Microsoft 365.

Spis treści

Microsoft 365 — nowości i zmiany

Zmiany w licencjonowaniu Microsoft 365 i Teams

 • Microsoft ogłosił zmiany w licencjonowaniu Teams, Microsoft 365 i Office 365 w porozumieniu z Komisją Europejską. Pakiety produktywne w wersjach dla firm będą sprzedawane obligatoryjnie bez dołączonego Teams (Enterprise) lub do wyboru w pakiecie z Teams lub bez niego (Frontline i Business). 1 października 2023 roku Microsoft wprowadzi nową linię pakietów komercyjnych Microsoft 365 i Office 365 niezawierających Teams oraz nową samodzielną ofertę Teams dla klientów Enterprise. Dotyczy to jedynie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA, do którego należy m.in. Polska) i Szwajcarii.

Nowości w programie Excel

 • Python Editor — najnowszy dodatek Excel Labs: Python Editor to najnowszy dodatek do Excel Labs, który pozwala pisać i edytować formuły Pythona w Excelu za pomocą dedykowanego edytora kodu z podobnymi możliwościami, jakie oferują środowiska notesów Pythona. Ta nowa, eksperymentalna usługa jest uzupełnieniem Pythona w Excelu, dodając do niego przestrzeń edycji zoptymalizowaną dla bardziej złożonych i dłuższych fragmentów kodu Pythona.

Microsoft 365 Copilot a naruszenie praw autorskich

 • Copilot naruszył prawa autorskie? Microsoft weźmie odpowiedzialność na siebie: Część klientów obawia się, że treści generowane przez AI mogą naruszać prawa autorskie, przez co ich dalsze udostępnianie może być nielegalne. Microsoft zobowiązał się ("Copilot Copyright Commitment"), że gdy podmiot zewnętrzny pozwie klienta komercyjnego w sprawie naruszenia praw autorskich w treściach wygenerowanych przez usługi Copilot Microsoftu, wówczas Microsoft będzie bronił tego klienta i wypłaci odszkodowanie wyznaczone przez sąd — o ile klient użył barier i filtrów treści wbudowanych w te produkty.

Zmiany w programie OneNote dla Windows 10

 • OneNote dla Windows 10 wkrótce bez funkcji tłumacza: Translator w OneNote for Windows 10 zostanie wyłączone w listopadzie 2023 roku (brak konkretnej daty). Sama aplikacja będzie dalej wspierana, a funkcja tłumacza będzie widoczna, lecz będzie pokazywać błąd przy próbie użycia. OneNote w tej wersji nadal będzie umożliwiał korzystanie z notesów i nie utracisz swoich danych. Po prostu nie będzie już możliwości tłumaczenia strony ani zaznaczonego tekstu bezpośrednio w aplikacji. Pozostaje ona jednak nadal dostępna w aplikacji OneNote (tej bez dopisku "dla Windows 10").
 • Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z września 2023

Nowości w programie Forms

Nowości w programie OneDrive

 • Sporo nowych funkcji i ulepszeń w OneDrive: Autozapis, dostęp z dowolnego miejsca i kopie zapasowe plików to dobrze znane możliwości OneDrive. Jego silnik synchronizacji napędza wiele tych funkcji, a teraz dołączyło do nich sporo kolejnych dla użytkowników szkolnych i służbowych. Związane są one z usuwaniem zawartości, w tym z usuwaniem skrótów i ochroną przed przypadkowym usunięciem, integracją z Eksploratorem plików, ustawieniami synchronizacji, otwieraniem plików w aplikacjach desktopowych i synchronizowaniem zmian z OneDrive oraz z korzystaniem ze środowisk wirtualizacji: Citrix Virtual Apps oraz Azure Virtual Desktop (AVD) Remote Apps. Więcej szczegółów w linkowanym artykule.
 • Rozszerzona integracja OneDrive z Eksploratorem plików

Starsze wersje Office bez dostępu do usług Microsoft 365?

 • Starsze wersje Office utracą wsparcie dla usług Microsoft 365: Starsze wersje Office'a mogą nadal łączyć się z usługami Microsoft 365, ale to połączenie nie jest wspierane. Starsze wersje Office'a mogą nie być w stanie używać najnowszych funkcjonalności i funkcji usług Microsoft 365. Dodatkowo z czasem te starsze wersje mogą napotkać na problemy z działaniem lub niezawodnością przy korzystaniu z usług Microsoft 365. Jest tak dlatego, że nie bierzemy pod uwagę ani nie testujemy [usług M365] z tymi starszymi wersjami pakietu Office. Nie podejmujemy żadnych aktywnych działań, aby blokować starszym wersjom Office'a możliwość łączenia się z usługami Microsoft 365, jeśli są w okresie przedłużonego wsparcia i są zaktualizowane. Dotyczy to pakietów Office 2019 i Office 2016 po 10 października 2023. Obie te wersje będą w okresie przedłużonego wsparcia do 14 października 2025 roku — ogłosił Microsoft.

Nowości w programie Lists

 • Obsługa darmowych kont Microsoft na Androidzie i iOS: Microsoft ogłosił wsparcie dla Microsoft Lists – MSA Preview w Microsoft Lists na iOS i Androida. Oznacza to, że do mobilnej wersji aplikacji można logować się za pomocą wielu kont służbowych i szkolnych Microsoft 365 oraz pojedynczego konta Microsoft (MSA).

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel (Preview)

Nowości w programie Excel

 • Kontroluj konwersje swoich danych: Użytkownicy prosili o więcej kontroli nad automatyczną konwersją danych na konkretne formaty w Excelu. Teraz masz możliwość wyłączenia danych typów danych z automatycznej konwersji. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że Excel przekonwertuje dane do formatu, którego nie chcesz ani którego się nie spodziewasz.
 • Automatyczne wstawianie podpisów obrazów w Excelu: Wstaw obraz do arkusza Excela, a automatyczny opis poprawiający dostępność zostanie wygenerowany automatycznie.

Nowości w programie Outlook

 • Teams Meeting Apps w Outlook: Możesz teraz skonfigurować aplikację spotkania, planując zaproszenie w Outlooku. Aplikacja spotkania będzie gotowa do użycia na czacie lub gdy dołączysz do spotkania w Teams.

Nowości w programie Word

 • Ulepszone doświadczenia przywracania z błędów przy współtworzeniu: Współpraca z innymi w aplikacji Word jest istotną funkcją produktywną dla wielu użytkowników, dlatego wszelkie nieprawidłowości mogą być bardzo frustrujące. Microsoft rozwinął i ulepszył funkcjonalność, która szybko przywraca użytkowników do stanu połączenia po doświadczeniu błędów z współtworzeniem dokumentu. To automatyczne odświeżenie synchronizuje wszystkie zmiany z innymi autorami, dzięki czemu zobaczysz możliwie najbardziej aktualną wersję dokumentu. Konflikty między różnymi autorami oraz zmiany niezapisane na serwerze będą pokazywane jako śledzone zmiany.

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel

Nowości w programie Excel

 • Kontroluj konwersje swoich danych: Użytkownicy prosili o więcej kontroli nad tym, jak Excel automatycznie konwertuje dane na konkretne formaty. Zostało to dostarczone. Teraz masz możliwość wyłączenia konkretnych typów danych do automatycznej konwersji. Tym sposobem nie musisz się obawiać, że Excel przekonwertował dane do formatu, którego nie chcesz lub się nie spodziewasz. Aby to skonfigurować, udaj się do Plik > Opcje > Zaawansowane > Automatyczne konwertowanie danych i wybierz opcje, które chcesz odznaczyć.

Nowości w programie PowerPoint

 • Prezentuj lokalny plik w PowerPoint Live: Przycisk "Prezentuj w Teams" obsługuje teraz prezentowanie plików lokalnych w PowerPoint Live w Microsoft Teams.

Microsoft 365 — nowości w Beta Channel na Windows

Nowości w programie Excel

 • Wydajne czytanie w Excelu przy użyciu Narratora: Czytanie za pomocą Narratora, wbudowanego w Windows czytnika ekranu, będzie teraz o wiele bardziej zwięzłe i wydajne.

Microsoft 365 — nowości w Monthly Enterprise Channel na Windows

Nowości w programie Access

 • Modern Web Browser Control: Zespół Accessa wypuścił nową wersję kontroli przeglądarki internetowej, która obsługuje Edge. Dotychczasowa obsługa Internet Explorera pozostaje na platformie niezmieniona.

Nowości w programie Excel

 • Redukcja spowolnień i zawieszeń, gdy otwartych jest wiele arkuszy: Ta funkcja poprawia szybkość aplikacji, gdy wykonywane są obliczenia, a w tle otwarte są inne arkusze (w tej instancji Excela). Udało się to osiągnąć dzięki optymalizacji globalnego automatycznego przeliczania dla skoroszytu, w którym pracujesz, a jego współzależne skoroszyty również otwierają się w tym samym czasie.
 • Optymalizacja ładowania fontów przechowywanych w drukarce: Ta funkcja optymalizuje operacje związane z czcionkami, wykrywając, czy domyślna drukarka obsługuje czcionki przechowywane na drukarce, a jeśli tego nie robi, to pomija krok kontaktowania się z drukarką, aby je pobrać.
 • Autouzupełnianie listy sprawdzania poprawności danych: Wysuwane listy to poręczny sposób na usprawnienie wprowadzania i sprawdzania poprawności danych w Excelu. Dodano do nich teraz funkcję AutoComplete, która automatycznie porównuje tekst wpisany w komórce ze wszystkimi pozycjami na rozwijanej liście i wyświetla tylko pasujące elementy. Pozwoli to zaoszczędzić czas na przewijaniu list, radzeniu sobie z błędami sprawdzania poprawności danych czy pisaniu złożonego kodu obsługującego to zadanie.
 • Wklejanie wartości bezpośrednio do skoroszytu za pomocą skrótu klawiszowego: Skrót klawiaturowy CTRL + SHIFT + V umożliwia szybkie wklejanie wartości zamiast wybierania opcji "Wklej wartości" z menu.

Nowości w programie PowerPoint

 • Możliwość wstawiania obrazu z kamery na żywo we wszystkich slajdach jednym kliknięciem: Możesz teraz wstawiać PowerPoint Cameo do wszystkich slajdów, używając polecenia Wstaw > Cameo > Wszystkie slajdy na wstążce PowerPointa. Ponadto do wszystkich slajdów możesz zastosować dostosowany przez siebie styl i lokalizację kamery, korzystając z opcji Zastosuj do wszystkich slajdów na wstążce Format aparatu.

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Sprawdź również listy zmian z ostatnich miesięcy:

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/officeupdates/current-channel-preview