Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z maja 2022

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z maja 2022

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/1/2022, 8:00 AM

Liczba odsłon: 4893

Wracamy z kolejnym artykułem podsumowującym najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w zeszłym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji z maja 2022 roku. Dotarły one przede wszystkim do programów Word, Excel, OneNote, Forms, Outlook, a także do całego pakietu Office.

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel (Preview)

Nowości w programie OneNote

 • Sporządzanie notatek za pomocą głosu dzięki funkcji Dyktowanie: Używanie głosu, aby dyktować treści, jest szybkim sposobem na tworzenie notatek, pozwalającym uwolnić ręce i przelewać myśli do trzech razy szybciej niż poprzez pisanie. Dyktowanie w OneNote jest już dostępne dla użytkowników w Windows Beta Channel. Aby z tego skorzystać, wystarczy kliknąć ikonę mikrofonu Dyktowanie na karcie Narzędzia główne.
 • Dyktowanie w OneNote

Nowości w programie Excel

 • Importowanie danych biznesowych z Microsoft Dataverse: Łącznik Dataverse to funkcjonalność pozwalająca łączyć się z ważnymi danymi biznesowymi i importować je do Excela z usługi Microsoft Dataverse. Aby z niej skorzystać, na wstążce Dane kliknij Pobierz dane > Z Power Platform > Z Dataverse.
 • Łącznik Dataverse w Excelu - pobieranie danych

 • Optymalizacja przeliczania na urządzeniach z ograniczonymi zasobami: Na urządzeniach z ograniczonymi zasobami (dwa rdzenie lub mniej i 8 GB RAM lub mniej) program Excel domyślnie dokonuje teraz obliczeń w bardziej optymalny sposób, przetwarzając je w pojedynczym wątku procesora. W większości przypadków użytkownicy tych urządzeń zauważą szybsze obliczenia. W niektórych przypadkach, które wymagają większych zasobów, użytkownicy mogą zechcieć zmienić ustawienie domyślne. Można wówczas kliknąć Plik > Opcje > Zaawansowane > Formuły i w ustawieniu Liczba wątków obliczeń wybrać 2.
 • Przyspieszenie wprowadzania formuł: Czas potrzebny na wprowadzenie formuły w komórce uległ przyspieszeniu dzięki zmniejszeniu użycia pamięci. Stało się to możliwe dzięki wydajniejszym żądaniom alokacji pamięci i optymalizacji przerysowywania widocznego zakresu wokół edytowanej komórki. Optymalizacje te są bardziej zauważalne na słabszych urządzeniach z wolniejszą pamięcią lub wolniejszą przepustowością pamięci procesora.
 • Szybszy i bardziej wydajny Autofiltr: Funkcja AutoFilter jest teraz zauważalnie szybsza. Ulepszenia te osiągnięto poprzez zmniejszenie zużycia pamięci i optymalizację połączeń wykonywanych przez algorytm porównywania filtra. Optymalizacje są szczególnie zauważalne na urządzeniach z niższej półki, które mają mniej pamięci lub wolniejszą przepustowość pamięci procesora.

Nowości w pakiecie Office

 • Rozszerzone wsparcie kontekstowe dla klientów biznesowych w chronionych kanałach: Funkcja ta rozszerza obecne możliwości, które pomagają użytkownikom czerpać najwięcej korzyści z Office'a poprzez zarządzane doświadczenia w chronionych kanałach. Doświadczenie to pomaga użytkownikom odkrywać i korzystać z funkcji pakietu, które są związane z kontekstem ich przepływów pracy, pozwalając im zwiększyć swoją produktywność.
 • Wsparcie kontekstowe dla klientów biznesowych w Microsoft 365

 • Łatwy dostęp do udostępnionych dokumentów na pulpicie: Opcja logowania do organizacji umożliwia użytkownikom-gościom dostęp do dokumentów, które zostały im udostępnione w ich aplikacjach pakietu Office, przy użyciu jednorazowego kodu dostępu lub federacji innej firmy. Funkcja była wcześniej dostępna w Office dla sieci Web, a teraz obejmuje również desktopowe aplikacje Office.

Nowości w programie Outlook

 • Czytanie na głos staje się lepsze: nowy pasek narzędzi Czytania na głos zawiera nowe, naturalnie brzmiące opcje głosów.

Nowości w programie Teams

 • Przekazywanie lub przejmowanie kontroli nad Citrix w Virtual Desktop Infrastructure: użytkownik Citrix będzie mógł teraz przekazywać i przejmować kontrolę podczas połączeń i spotkań, np. aby zmienić plik, pomóc w prezentacji lub coś zademonstrować.
 • Automatyczne grupowania postów w kanale: nowe automatyczne grupowanie będzie dostępne i sugerowane w postach w kanale. Przykładowo kiedy wzmiankujemy @WłaścicieliZespołu w wiadomości na kanale, wszyscy właściciele zespołu zostaną powiadomieni.
 • Microsoft Teams jako aplikacja w Microsoft Store: Teams został wydany w Microsoft Store i jest już dostępny do pobrania. Wersja na Windows 11 obsługuje jedynie konta służbowe i szkolne, ale za to na Windows 10 wspierane są wszystkie konta, w tym osobiste. Poza tym aplikacja nie różni się praktycznie niczym od tej, którą można pobrać ręcznie ze strony Microsoftu. Wersja ze Sklepu po zainstalowaniu zastępuje poprzednią instalację na urządzeniu.
 • Co nowego w Microsoft Teams? Podsumowanie maja: Więcej o zmianach w Teams znajdziesz w linkowanym artykule.

Microsoft 365 — nowości w Beta Channel na Windows

Nowości w programie Word

 • Przeprojektowany pasek narzędzi Dyktowania: Funkcja "Dyktowanie" otrzymała nowy pasek narzędzi z odświeżonym wyglądem, bardziej responsywnym interfejsem użytkownika i mniejszym rozmiarem, by nie przysłaniał tego, co istotne, czyli treści dokumentu. Aby aktywować nowy pasek narzędzi, po prostu kliknij "Dyktafon" na wstążce "Narzędzia główne".
 • Dyktowanie w Word

Nowości w programie Forms

 • Maksymalna liczba odpowiedzi na formularz wzrosła do 5 milionów: Całkowita liczba dozwolonych odpowiedzi na jeden formularz lub quiz w Microsoft Forms wzrosła z 50 tysięcy do 5 milionów. Zmiana ta eliminuje potrzebę używania wielu formularzy, by zebrać więcej niż 50 tys. odpowiedzi. Właściciele formularzy mogą zebrać nawet 5 mln odpowiedzi z pojedynczego formularza i wyeksportować wyniki do pliku .csv w celu dalszej analizy.
 • Microsoft Forms

Nowości w programie Outlook

 • Nowy Outlook na Windows już publicznie dostępny dla Office Insiderów: Aplikacja otrzymała wsparcie dla składników Microsoft Loop, wyszukiwania i dołączania dokumentów poprzez @wzmiankowanie, inteligentnych przypomnień o przeoczonych wiadomościach, korzystania ze skrzynki jako listy programu To Do, swobodnej personalizacji układu kalendarza, wyboru sposobu uczestniczenia w spotkaniu — osobiście lub wirtualnie, przypinania wiadomości w skrzynce i korzystania z zaawansowanych reguł dzięki funkcji Sweep. Jeśli używasz kompilacji Office Insider Beta Channel, kliknij przełącznik "Wypróbuj nowy Outlook" w prawym górnym rogu klasycznej aplikacji Outlook na Windows i postępuj zgodnie z wyświetlonymi instrukcjami.
 • Microsoft Forms

Microsoft 365 — nowości w Monthly Enterprise Channel na Windows

Nowości w programie Excel

 • Ulepszenia dla Power BI Dataset Request Access: Zaktualizowano doświadczenie dla użytkowników tworzących tabele przestawne połączone z zestawami danych Power BI. Do tej pory, kiedy użytkownik próbował odświeżyć tabelę połączoną z datasetem, do którego nie miał dostępu, otrzymywał ogólną wiadomość o błędzie. Teraz pojawi się okno dialogowe z konkretnym błędem, informujące użytkownika, że nie ma dostępu do danego zestawu danych, oraz pozwalające mu kliknąć link w celu poproszenia właściciela o dostęp. Gdy dostęp zostanie udzielony, użytkownik może wrócić do tabeli przestawnej i odświeżyć ją, by kontynuować analizę.

Nowości w programie Outlook

 • Oszczędzaj czas, tworząc wiadomości: Outlook wyświetla teraz sugestie pisania, które pomagają szybciej komponować wiadomości. Aby zaakceptować sugestię, wystarczy nacisnąć klawisz Tab.

Microsoft 365 — nowości w Office Insider na Androida

Nowości w programie OneNote

 • Odświeżona strona główna w OneNote na Androida: Nowa strona główna OneNote (wersja 16.0.14931.20052) pokazuje strony Notesów, Sticky Notes i Samsung Notes ze wszystkich połączonych kont w pojedynczym, zunifikowanym widoku. Umożliwia wykonywanie szybkich akcji, takich jak usuwanie, przenoszenie, udostępnianie i dodawanie notatek do ekranu głównego. Wystarczy nacisnąć dłużej kartę notatki i wybrać pożądane polecenie. Ekran domowy można wyświetlać w układzie listy bądź siatki.

  OneNote na Androida - strona domowa


  Nowy pasek szybkiego tworzenia pozwala umożliwia tworzenie notatek w preferowanej formie (tekst, głos, wprowadzanie odręczne, obraz). Pozwala on szybko przechwytywać notatki z obrazów lub wyodrębniać tekst z dokumentów za pomocą przycisku aparatu, dyktować notatki głosowe po stuknięciu przycisku mikrofonu, zapisywać szybkie notatki odręcznie po stuknięciu przycisku pióra lub tworzyć Sticky Notes po stuknięciu przycisku Więcej działań.

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Sprawdź również listy zmian z poprzednich miesięcy: