Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z listopada 2023

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z listopada 2023

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/1/2023, 4:00 PM

Liczba odsłon: 626

Wracamy z kolejnym artykułem podsumowującym najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w minionym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji z listopada 2023 roku. Dotarły one przede wszystkim do programów Word, PowerPoint, OneNote, Outlook, Excel, Microsoft 365 Copilot, Loop, Fabric, Designer, Clipchamp i Forms.

Spis treści

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel (Preview)

Nowości w programach Word, PowerPoint i OneNote

 • Nowe możliwości edycji tekstu piórem: Nowe narzędzie zamiany pisma odręcznego na tekst w aplikacjach Word, PowerPoint i OneNote na Windows umożliwia Ci zamianę pisma odręcznego na tekst już w trakcie pisania. Dodatkowo, kiedy pracujesz z tekstem, możesz wykonywać gesty piórem, aby zaznaczać, usuwać, rozdzielać lub łączyć tekst, a nawet tworzyć nowy wiersz. Za pomocą gestów możesz teraz łatwo dodawać, zaznaczać, zamieniać i usuwać tekst, dodawać nowy wiersz, rozdzielać i łączyć wyrazy oraz tworzyć listy punktowane i numerowane. Funkcjonalność jest dostępna dla wszystkich Microsoft 365 Insiderów. Język polski nie jest jeszcze obsługiwany.
 • Zamień tekst

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel

Nowości w programie Excel

Microsoft 365 — nowości w Beta Channel na Windows

Nowości w programie Outlook

 • Składniki programu Loop oparte na kartach z działaniami: Dodaj do Microsoft 365 aplikację obsługującą rozwijanie linków za pomocą składnika Loop opartego na kartach z możliwością działania. Outlook wyświetli składnik podczas wstawiania obsługiwanych linków w wiadomościach e-mail. Będziesz mógł/mogła wybrać między nową osadzoną kartą a linkiem podczas wysyłania e-maila.

Microsoft 365 — nowości w Monthly Enterprise Channel na Windows

Nowości w programach Excel, Outlook, PowerPoint i Word

 • Zaktualizowane szyfrowanie Microsoft Purview Information Protection: Advanced Encryption Standard (AES) z 256-bitową długością klucza w Cipher Block Chaining mode (AES256-CBC) to teraz domyślny mechanizm szyfrowania Microsoft Purview Information Protection dla dokumentów i e-maili w Microsoft 365 Apps.

Nowości w programie PowerPoint

 • Prezentowanie lokalnych plików w PowerPoint Live: Przycisk "Prezentuj w Teams" obsługuje teraz prezentowanie plików lokalnych w PowerPoint Live w Microsoft Teams.

Microsoft 365 — pozostałe nowości

Nowości w programie Microsoft 365 Copilot

 • Microsoft 365 Copilot już ogólnodostępny: 1 listopada Microsoft ogłosił ogólną dostępność Microsoft 365 Copilot dla klientów komercyjnych na całym świecie. Oznacza to, że jest on dostępny również w Polsce, chociaż obsługa naszego języka zostanie dodana dopiero w przyszłym roku.


 • Microsoft Copilot Studio: Jest to narzędzie w podejściu low-code do personalizacji Copilota w Microsoft 365 i tworzenia samodzielnych copilotów. Łączy on zestaw potężnych funkcji konwersacyjnych, takich jak niestandardowe GPT-ów i pluginy generatywnej AI. Możesz dostosowywać Copilot for Microsoft 365 dla swoich własnych scenariuszy firmowych — kompilować, testować i publikować samodzielne copiloty i niestandardowe GPT-y oraz zarządzać i zabezpieczać je z dostępem do odpowiednich danych, kontroli użytkowników i analityki.


 • Bing Chat to teraz Copilot: Bing Chat i Bing Chat Enterprise zostały przemianowane na Copilot i Copilot Pro. Copilot jest tą samą usługą w Bing, Windows, Edge i innych miejscach, choć w niektórych z nich ma dodatkowe możliwości, np. Copilot w Bing nie może wykonywać zadań w systemie Windows etc. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Copilot - wszystko, co musisz o nim wiedzieć.
 • Copilot for Microsoft 365

Nowości w programie Loop

Nowości w programie Fabric

 • Microsoft Fabric — platforma analizy danych AI już ogólnodostępna: Najważniejsze cechy Microsoft Fabric to działanie jako kompletna platforma analityczna, wielochmurowe jezioro danych OneLake, wspomaganie każdego użytkownika biznesowego w Power BI i aplikacjach Microsoft 365 oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji, wliczając w to zapowiedziany wczoraj Copilot w Microsoft Fabric — dostępny już w wersji zapoznawczej.

Nowości w programie Designer

Nowości w programie Clipchamp

 • Clipchamp dostępny dla klientów komercyjnych Microsoft 365: Do tej pory Clipchamp był dostępny tylko dla osób korzystających z osobistych kont Microsoft. Oznaczało to, że osoby logujące się z kont służbowych w Microsoft 365 nie miały do niego bezpośredniego dostępu. Zmieniło się to w tym miesiącu, pierwszego dnia konferencji Microsoft Ignite 2023. Clipchamp jest teraz ogólnodostępny dla każdego z licencją Microsoft 365 Enterprise (E3 i E5) oraz Business (Standard, Premium). Oprócz rozszerzenia dostępności gigant wprowadza dodatkowy plan Clipchamp Premium.

Nowości w programie Forms

 • Microsoft Forms z nową aplikacją na Windows: Microsoft Forms, choć wchodzi w skład pakietów Office 365 i Microsoft 365, to do tej pory był dostępny jedynie jako aplikacja internetowa w przeglądarce. W tym miesiącu zmieniło się to za sprawą wydania aplikacji na Windows. Dzięki temu łatwiej będzie ją wyszukać i uruchomić, a w przyszłości także pracować w trybie offline.
 • Microsoft Forms z nową aplikacją na Windows

Nowości w programie SharePoint

 • SharePoint Embedded do tworzenia aplikacji biznesowych już dostępny: SharePoint Embedded to nowy sposób budowania własnych aplikacji dla firm i ISVs (niezależnych dostawców oprogramowania). Oparte na nim aplikacje przetwarzają zawartość w dzierżawie Microsoft 365 klienta końcowego i mogą korzystać z funkcjonalności Microsoft 365 związanej z bezpieczeństwem i zgodnością, zapewnianiem ciągłości działania, współpracą, zarządzaniem, UX, SharePoint Premium, wyszukiwaniem i nie tylko. Platforma jest dostępna w wersji Public Preview.
 • SharePoint Embedded - architektura

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Sprawdź również listy zmian z ostatnich miesięcy:

Źródło: Microsoft, opracowanie własne