Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z czerwca 2024

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z czerwca 2024

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/29/2024, 1:00 PM

Liczba odsłon: 593

Wracamy z kolejnym artykułem podsumowującym najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w minionym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji z czerwca 2024 roku. Dotarły one przede wszystkim do programów Excel, Outlook, PowerPoint, Word, OneNote, Loop, Forms, Stream, Teams i nie tylko.

Spis treści

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel (Preview)

Nowości w programach Excel, Outlook, PowerPoint i Word

 • Korzystaj z Microsoft Purview, aby zapobiec niektórym połączonym doświadczeniom analizującym zawartość: użyj ustawienia nowej etykiety poufności albo ochrony z Double Key Encryption, aby zapobiec wysłaniu zawartości z aplikacji Excel, Outlook, PowerPoint i Word do Microsoftu w celu analizy zawartości jako kontroli prywatności, nawet gdy są one przechowywane w chmurze Microsoftu (SharePoint lub OneDrive). Pomaga to Twojej organizacji zoptymalizować potrzeby dotyczące prywatności danych dla każdej zawartości, korzystając ze znanych konfiguracji i środowisk użytkownika końcowego dostępnych w Microsoft Purview.

Microsoft 365 — nowości w Windows Current Channel

Nowości w programie Excel

 • Przyciski wyboru w Excelu: Przyciski wyboru (checkboxes) zaczęły być ogólnodostępne w Excelu. Funkcja ta świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju list, na których możemy odhaczać wykonane czynności i nie tylko. Wystarczy parę kliknąć, aby wstawić przyciski wyboru do dowolnej komórki. W tym celu zaznacz jedną lub więcej komórek (np. jedną z kolumn tabeli) i na karcie Wstawianie kliknij Pole wyboru.
 • Przyciski wyboru w Excelu. Jak z nich korzystać?

Microsoft 365 — nowości w Beta Channel na Windows

Nowości w programie Excel

 • Nowe funkcje wykrywania języka i tłumaczenia w Excelu: Excel na Windows i macOS zyskał obsługę 2 nowych funkcji. TRANSLATE przyjmuje tekst jako dane wejściowe i tłumaczy go z jednego języka na drugi przy pomocy Microsoft Translation Services. Obsługiwanych jest ponad 100 języków. DETECTLANGUAGE wykrywa język dostarczonego tekstu przy pomocy Microsoft Translation Services, a następnie zwraca kod języka.
 • Funkcja DETECTLANGUAGE (WYKRYJJĘZYK) w Excelu

Nowości w programach Excel, PowerPoint, Outlook i Word

 • Blokowanie połączonych usług, które analizują zawartość, poprzez etykiety poufności w plikach i e-mailach: może skonfigurować nowe ustawienie etykiety poufności, aby zapobiec wysłaniu zawartości z aplikacji Excel, Outlook, PowerPoint i Word do Microsoftu w celu analizy zawartości jako kontroli prywatności.

Nowości w programach Excel, PowerPoint i Word

 • Otwieraj zablokowane rekordy w trybie tylko do odczytu: Pliki z etykietami przechowywania, oznaczającymi je jako zablokowane rekordy, są teraz otwierane w trybie tylko do odczytu, aby uniemożliwić edycję przez użytkownika.

Nowości w programie Outlook

 • Tabele bardziej dostępne dla czytników ekranowych: Czytniki ekranowe mogą teraz z większą łatwością odczytywać informacje w tabelach.

Microsoft 365 — pozostałe nowości

Nowości w programie OneNote

 • Próbkuj dowolny kolor za pomocą nowego narzędzia Kroplomierz w OneNote: przy pomocy kroplomierza możesz teraz łatwo pobrać kolor z dowolnego obrazu, kształtu czy notatki odręcznej w aplikacji OneNote. Narzędzie pozwala też budować własne, spersonalizowane zestawy piór na pasku narzędzi rysowania. Funkcja jest już dostępna dla Microsoft 365 Insiderów korzystających z wersji 2403 (Build 17407.17509) lub nowszej.
 • Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z czerwca 2024

Nowości w programie Outlook

 • Login i hasło nie wystarczą. Outlook z nowymi wymaganiami: Począwszy od 16 września 2024, użytkownicy osobistych kont pocztowych Microsoftu (Outlook.com, Hotmail.com, Live.com) będą musieli przejść na nowoczesne metody uwierzytelniania (Modern Authentication) w swojej aplikacji poczty. Będzie to konieczne dla wszystkich użytkowników Outlooka. Tego samego dnia przestanie być wspierane Basic Auth – metoda, w której osoba dostarcza jedynie nazwę użytkownika i hasło, aby zalogować się na konto.
 • Copilot w klasycznym Outlooku dostępny dla większości użytkowników: Copilot dla Microsoft 365 jest obecny w wielu aplikacjach pakietu, jednak z Outlookiem przez długi czas mieliśmy problem. Teoretycznie asystent AI powinien był być dostępny w nowym Outlooku, ale nie był – przynajmniej w Polsce. W połowie czerwca Microsoft przekazał, że jego implementacja w klasycznej wersji Outlooka na Windows jest już dostępna dla większości użytkowników Microsoft 365.
 • Copilot w klasycznym Outlooku dostępny dla większości użytkowników

Nowości w programie Loop

 • Komentarze w tabelach i na tablicach Microsoft Loop: Microsoft ogłosił dostępność nowej funkcji w składnikach Loop – tabelach i tablicach. Użytkownicy mogą teraz dodawać do nich komentarze na wzór tych z innych aplikacji Microsoft 365. Komentarze to cenne narzędzie komunikacji, które pozwala zadawać pytania, dodawać kontekstowy feedback, dyskutować, rozwiązywać problemy i współpracować w bogatszy sposób.
 • Dołączanie do obszarów roboczych Microsoft Loop teraz poprzez link: Microsoft poinformował o nowym, łatwiejszym sposobie na zapraszanie i dołączanie do obszarów roboczych aplikacji Loop. Teraz wystarczy udostępnić i kliknąć link. Pozwala to uniknąć kłopotliwej dla niektórych ścieżki zapraszania uczestników pojedynczo.
 • Dołączanie do obszarów roboczych Microsoft Loop teraz poprzez link

 • Sortowanie i dostosowywanie widoku tabel w Microsoft Loop: Microsoft wprowadził kilka ulepszeń do aplikacji Loop, które zapewnią więcej elastyczności i możliwości personalizacji tablic/tabel oraz ich spójność. Nowe funkcje pozwalają m.in. sortować dane, rozwijać tabele, przełączać się z szablonów do widoku tabel i grupować dane według etykiety.
 • Sortowanie i dostosowywanie widoku tabel w Microsoft Loop

Nowości w programie Forms

 • Dodawanie i usuwanie odbiorców powiadomień o odpowiedziach w Microsoft Forms: Możliwość otrzymywania powiadomień o odpowiedziach jedynie przez właściciela ankiety było od długiego czasu bolączką wielu użytkowników Microsoft Forms. To już jednak nie problem. Teraz możesz dodawać i usuwać osoby lub grupy, które mają otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach z ankiet i quizów.
 • Dodawanie i usuwanie odbiorców powiadomień o odpowiedziach w Microsoft Forms

 • Copilot w Microsoft Forms z kolejnymi funkcjami AI: Copilot dla Microsoft 365 oferuje kolejne nowe funkcje w aplikacji Forms. Już wcześniej pomagał on m.in. generować pytania, a także redagować istniejące pytania, tytuł i opisy. Teraz asystent AI będzie wspierał twórców ankiet również w tworzeniu wiadomości powitalnych oraz przypominających.
 • Redagowanie zaproszeń z Copilotem

 • Więcej funkcji synchronizacji danych Microsoft Forms z Excelem: Na początku tego roku stała się dostępna synchronizacja danych ankiet Forms z Excelem. Dzięki temu możemy korzystać z bogatych funkcji Excela, by analizować i wizualizować odpowiedzi. Od kilku miesięcy Microsoft zbierał feedback użytkowników, aby dalej ulepszać tę integrację. Teraz jest ona ogólnodostępna i wyposażona w dodatkowe możliwości – rozpoczynanie w Excelu w przeglądarce, rozpoczynanie ze skoroszytu w OneDrive lub SharePoint, nowe doświadczenie synchronizacji danych dla ankiety grupowej oraz udostępnianie linku do Excela, aby współpracować na aktualnych danych Forms.
 • Udostępnij link do Excela, aby współpracować na aktualnych danych - Forms

Nowości w programie Teams

 • Copilot w Teams obsługuje już Twoje własne style redagowania tekstu: Do tej pory po kliknięciu Dopasuj nad wiadomością na czacie lub kanale dostępnych było kilka opcji Spraw, aby było: Zwięzłe i Dłuższe; oraz Spraw, aby brzmiało to: Nieformalnie, Profesjonalnie, Pewnie i Entuzjastycznie. Teraz w menu zobaczysz nową opcję Niestandardowe (Custom), która daje wolność w doborze stylu i pozwala umieścić kilka wskazówek jednocześnie. Chcesz, aby Twój komunikat był bardziej przekonujący? Albo chcesz dodać do niego kontekst, który zapewni lepsze wrażenia odbiorcom? A może zamienić długie zdanie w listę punktowaną i przetłumaczyć ją na hiszpański? Teraz możesz eksperymentować, łączyć i opisywać nowe style, które normalnie nie znajdują się na liście proponowanych. Po prostu wprowadź opis w polu tekstowym i zobacz, co przygotuje Copilot.
 • Copilot w Teams obsługuje już Twoje własne style redagowania tekstu

Nowości w programie Stream

 • Copilot w Microsoft Stream. Analiza wideo z AI: Wideo to jedna z najpotężniejszych i najbardziej angażujących form prezentacji. Kiedy jednak chcemy znaleźć na nagraniu konkretne szczegóły, zwykle zajmuje to trochę czasu. Możemy potrzebować obejrzeć całe wideo albo ręcznie skakać po fragmentach. Aby szybciej wydobywać informacje z wideo, nieocenioną pomocą będzie sztuczna inteligencja. W przypadku Microsoft Stream będzie to Copilot dla Microsoft 365.
 • Copilot w Microsoft Stream

Nowości w programie Teams

 • Tworzenie awatarów 3D z AI już dostępne w Microsoft Mesh: Nowa funkcja AI wykorzystuje algorytmy, które przeanalizują dostarczone przez Ciebie zdjęcie albo obraz z kamerki, aby przewidzieć najlepiej pasującą kombinację atrybutów, takich jak kształt twarzy, włosy, okulary i zarost. Te najlepsze dopasowania są łączone, aby stworzyć dla Ciebie 3 opcje awataru do wyboru.
 • Tworzenie awatarów 3D z AI już dostępne w Microsoft Mesh

 • Łącznik SharePoint News dla Teams zostanie wycofany: Łącznik SharePoint News służył dotąd jako narzędzie w Microsoft Teams, płynnie integrując wiadomości programu SharePoint z kanałami zespołów. Proces odchodzenia od łącznika SharePoint News rozpocznie się od wyłączenia możliwości tworzenia nowych łączników 22 lipca 2024 i będzie kontynuowany od 26 sierpnia wraz z wycofywaniem skonfigurowanych łączników. Proponowane alternatywy to Teams Workflow, Viva Connections i Viva Amplify.

Nowości w Word, Excel i PowerPoint na iOS

 • Nowy widżet z ostatnimi plikami Word, Excel i PowerPoint na iOS: Jest nowy sposób na szybki dostęp do ostatnio używanych plików Microsoft 365 z aplikacji Word, Excel i PowerPoint na iOS. Zapewnia to nowy widżet ekranu głównego "Ostatnie pliki". Widżety na iOS pozwalają Ci zarówno widzieć, jak i otwierać ostatnio używane pliki w danej aplikacji.

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Sprawdź również listy zmian z ostatnich miesięcy:

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: Microsoft, opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia