Bezpieczeństwo to podstawa, czyli robimy kopię zapasową

Bezpieczeństwo to podstawa, czyli robimy kopię zapasową

Autor: Mateusz Suski

Opublikowano: 10/31/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6200

Świat biznesu to kontakty, spotkania, szybka komunikacja. To wszystko zawiera w sobie Windows Mobile. Jednak jak zabezpieczyć się przed utratą tych wszystkich kontaktów, dat i e-maili? Odpowiedź jest prosta - zrobić backup danych!

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Dlatego, że backup pozwala szybko i pewnie przechowywać dane i później, w razie potrzeby, łatwo je odzyskać lub przywrócić. Wyobraźmy sobie taką sytuację:

Wychodzisz z domu z całym planem dnia w PocketPC. Masz trzy spotkania, każde z nich może zaważyć na przyszłości twojej firmy. Jedziesz na pierwsze z nich. Stoisz w korku, w pełnym słońcu. PocketPC leży na podszybiu twojego samochodu. Dojechałeś na miejsce. Wysiadasz. Zabierasz swój PocketPC. Nagle okazuje się, że nie działa. Kompletnie nic nie działa. Pomaga tylko twardy reset, wiesz, że jeśli go wykonasz, stracisz wszystkie dane. Do domu nie pojedziesz (aby zsynchronizować urządzenie), bo masz spotkanie. Co robisz? Uruchamiasz samorozpakowywującą się kopię danych. Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Twoja firma właśnie podpisała kolejny, wielomilionowy kontrakt ;-)

Pomyśl tylko, ile czasu straciłbyś na powrót do domu, wgranie nowych programów, synchronizację z komputerem PC. Kopia zapasowa przywróciła wszystkie programy, kontakty, kalendarz.

Programy do tworzenia kopii zapasowej

Polecamy dwa z nich: Sprite Backup i SPB Backup. Obydwie aplikacje są płatne, jednak warto zainwestować i być spokojnym o swoje dane. Programy oprócz kopii zapasowej kontaktów, kalendarza, e-maili pozwalają jeszcze na zabezpieczenie dowolnych plików umieszonym na PocketPC.

Sprite Backup, podobnie jak SPB Backup, jest w pełni kompatybilny z najnowszymi okienkami. Pozwala na automatyczne, wcześniej zaplanowane tworzenie kopii zapasowej. Ponadto najnowsza wersja programu umożliwia wysłanie zarchiwizowanych danych na serwer FTP. Program można kupić w dwóch wersjach:
  • Sprite Backup Lite
  • Sprite Backup - od wersji Lite różni się tym, że pozwala na zaplanowane backupy i odzyskiwanie plików z poziomu PC.

SPB Backup również umożliwia planowanie kopii zapasowej. Możemy tworzyć pełne lub częściowe archiwa danych. Program pozwala na kompresję danych i zabezpieczenie ich hasłem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia