Bądź bardziej produktywny z Windows 10

Bądź bardziej produktywny z Windows 10

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 8/21/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7672

Windows 10 to nie tylko nowoczesne menu Start, strukturą przypominające to, które znamy choćby z Windows 7, czy aplikacje Modern uruchamiające się w oknie, a nie jak do tej pory w trybie pełnoekranowym. Nowy system Microsoftu to przede wszystkim zestaw nowych i udoskonalonych rozwiązań, które zostały zaprojektowane po to, by nasza praca lub codzienne czynności były przyjemniejsze, łatwiejsze i bardziej ekonomiczne.

Asystent przypinania

Asystent przypinania

Przypinanie okien aplikacji do krawędzi ekranu, znane już było we wcześniejszych wersjach systemów z Redmond, jednak to właśnie w Windows 10, funkcja ta zyskała na funkcjonalności. Oprócz przyciągania do krawędzi ekranu, mamy do dyspozycji przypinanie do rogów ekranu, dzięki czemu możemy przypiąć aż cztery okna aplikacji na jednym ekranie. Ponadto pojawił się Asystent przypinania, który pomoże nam wybrać konkretne aplikacje i unikniemy sytuacji, w której pozostałe programy są przykryte, a przez co trudno dostępne przy przypinaniu.

Widok zadań

Widok zadań

Kolejnym elementem znanym z wcześniejszych wersji Windows, który przeszedł modernizację, jest właśnie Widok zadań. Miniatury okien aplikacji są czytelniejsze, a obok nazwy aplikacji znajduje się przycisk jej zamykania. Wywołać go można na dwa sposoby:

 • korzystając ze skrótu klawiaturowego Win + Tab
 • za pomocą odpowiedniego przycisku na pasku zadań

Osoby, posiadające touchpad z obsługą gestów, mogą wywołać Podgląd zadań za pomocą gestu przesunięcia trzema palcami w górę.

Wirtualne pulpity

Nowy Widok zadań i Asystent przypinania to w rzeczywistości dość stare rozwiązania, które w nowym systemie zostały odświeżone pod kątem intefejsu i otrzymały zastrzyk nowych funkcji. Wirtualne pulpity w Windows 10 to zupełnie nowe doświadczenie w systemach Microsoftu, które pozwoli uniknąć żonglerki między aplikacjami. Od teraz wystarczy utworzyć nowy pulpit w Widoku zadań, a następnie przeciągnąć wybrane aplikacje na konkretny pulpit, na przykład: przeglądarka Microsoft Edge na Pulpit 1, Outlook i Skype – na Pulpit 2. Po odpowiednim skonfigurowaniu Widoku zadań możemy za pomocą Paska zadań przełączać się między aplikacjami, wyświetlanymi na różnych pulpitach.

Skróty klawiaturowe

Nowy system i nowe funkcje to także zestaw nowych skrótów klawiaturowych:

 • Win + Tab - Widok zadań
 • Alt + Tab - Przełączanie między uruchomionymi aplikacjami
 • Ctrl + Alt + Tab - Podgląd wszystkich uruchomionych aplikacji
 • Win + klawisze kursorów - Przypinanie aplikacji do lewej, prawej krawędzi, do rogów ekranu, maksymalizacja, minimalizacja
 • Win + , (przecinek) - Szybkie zerknięcie na pulpit
 • Win + Ctrl + D - Dodaj nowy pulpit
 • Win + Ctrl + lewy/prawy kursor - Przełączanie między pulpitami
 • Win + Home - Minimalizuje wszystkie okna z wyłączeniem aktywnej aplikacji

Touchpad i gesty

Touchpad to definiująca część każdego przenośnego komputera. Jeśli należysz do grona szczęśliwych posiadaczy laptopów, których touchpad wspiera obsługę gestami, zapoznaj się z poniższą listą nowych gestów dostępnych w Windows 10.

 • Pokaż Widok zadań - Przeciągnij jednocześnie trzema palcami w górę.
 • Pokaż Pulpit - Umieść trzy palce na touchpadzie i przesuń je do siebie.
 • Przełączanie między aplikacjami - Umieść trzy palce na touchpadzie i przesuń je w prawo lub lewo.

Sztuczka przy użyciu myszy

Ustawienia myszy

W dobie urządzeń z ekranami dotykowymi, coraz częściej stosowanymi choćby w laptopach, a nawet w monitorach komputerów stacjonarnych, Microsoft nie zapomniał o kultowym urządzeniu wskazującym. Mowa tu o myszce.

Przewijanie nieaktywnych okien - aby aktywować tę funkcję, należy przejść do Ustawień systemu (Win + I) -> Urządzenia -> Mysz i płytka dotykowa. Teraz wystarczy odnaleźć opcję Przewijaj nieaktywne okna po ich wskazaniu. Funkcja ta może się przydać, jeśli pracujemy równolegle z przeglądarką Microsoft Edge i edytorem tekstu Microsoft Word (aktywne okno). Teraz można przewinąć treść dowolnej strony internetowej bez konieczności aktywowania okna przeglądarki.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia