Archiwizacja dokumentów

Archiwizacja dokumentów

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 3/31/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8029

Dyski w komputerach stają się coraz większe. Brak miejsca w systemie nie jest już tak uciążliwy jak kiedyś. W jednostce stojącej na biurku jesteśmy wstanie posiadać w postaci elektronicznej zbiory wszystkich książek znajdujących się w najbliższej bibliotece. Coraz rzadziej przenosimy z powodu małej ilości miejsca na dysku nasze dane na inny nośnik. Jednak archiwizowanie nadal ma sens. Na partycjach posiadamy wiele informacji, z których nie korzystamy jednak nie chcemy ich skasować ponieważ mogą się jeszcze przydać nam lub naszym bliskim. Tak jest np. z informacjami dotyczącymi byłej pracy lub materiałami wykorzystywanymi w nauce w poprzedniej klasie. Dobrze takie dane nagrać na płytę. Za jednym razem porządkujemy fragment dysku oraz zabezpieczamy się przed utratą tych informacji na wypadek awarii sprzętu. Bardzo ważna jest archiwizacja danych dotyczących naszej firmy z poprzednich lat. Chociaż już tam nie zaglądamy to kiedyś być może te informacje będą nam niezbędne. Jeżeli nagramy je na płytę CD zostajemy uwolnieni od zmartwień związanych z przypadkowym skasowaniem plików. Płytę z naszymi cennymi zbiorami możemy również trzymać w zupełnie innym pomieszczeniu niż komputer, z którego zostały one zgrane. W ten sposób przestajemy się bać pożaru i stratą wszystkich cennych informacji.

Jeżeli nagrywamy pliki na płytę powinniśmy ją bardzo starannie opisać abyśmy bez wkładania jej do napędu wiedzieli co się na niej znajduje. Może w pierwszym momencie wydawać to się bezpodstawne ponieważ uznamy, że wykonujemy archiwum starych dokumentów i wszystko czego będziemy szukać znajduje się na tej płycie. Jednak jeżeli co rok będziemy robić kopię danych może to spowodować wielkie zamieszanie w płytach. Na nośniku powinna znajdować się nazwa plików które są tam zamieszczone oraz data, kiedy płyta została wypalona. W przyszłości pomoże to nam na bezproblemowe odnalezienie zbiorów.

Aby zarchiwizować pliki na płycie. Wkładamy nośnik CD-R do nagrywarki. Następnie otwieramy napęd i przenosimy wszystkie pliki na pusty krążek. Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to naciśnięcie odnośnika Zapisz te pliki na dysku CD. Nasze dane zostaną zapisane.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia