Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 8/11/2023, 8:00 AM

Liczba odsłon: 1026

Wśród narzędzi biurowych wyróżnić należy dwie potężne platformy - Microsoft Office oraz Microsoft 365. Stanowią one podstawę pracy milionów użytkowników na całym świecie. Choć nazwy te brzmią znajomo, to jednak różnice między nimi mogą wprowadzać w zakłopotanie. Czym więc różnią się te dwa produkty Microsoftu? Czy to tylko kwestia nazewnictwa, czy istnieje znacząca różnica między pakietem Office a Microsoft 365 (dawniej Office 365)?

Na pierwszy rzut oka te dwie (a nawet trzy) nazwy mogą wydawać się synonimami, ale tak naprawdę istnieją istotne różnice między Microsoft Office a Microsoft 365, które wpływają na to, jak pracujemy, jak płacimy za te narzędzia i jakie korzyści z nich czerpiemy. W tym artykule przedstawimy, co oznacza każda z tych platform, jakie aplikacje i usługi oferuje oraz która z nich lepiej odpowiada potrzebom różnych rodzajów użytkowników.

Czas więc rozwiać wszelkie wątpliwości! Przyjrzyjmy się z bliska, jak prezentują się w rzeczywistości Microsoft Office kontra Microsoft 365.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W tym artykule dotyczącym aplikacji Office w Microsoft 365 dowiesz się:

  1. Office vs Office 365 vs Microsoft 365
  2. Czym różni się wieczysty pakiet Office od subskrypcji Microsoft 365?
  3. Jakie aplikacje zawiera Microsoft Office?
  4. Jakie aplikacje zawiera Microsoft 365?
  5. Czy aplikacje w Office różnią się od aplikacji w Microsoft 365?
  6. Jakie nowości zostały wydane w ostatnim czasie dla subskrybentów Microsoft 365?
  7. Gdzie i za ile można kupić pakiety Office oraz Microsoft 365?

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Office vs Office 365 vs Microsoft 365

Zacznijmy od nazewnictwa. O ile kwestia ta wydaje się prozaiczna, o tyle przyprawia wielu klientów i użytkowników o zawrót głowy. Bowiem na rynku funkcjonują trzy nazwy: Microsoft Office, Office 365 i Microsoft 365. Spore grono osób używa ich zamiennie, traktując jako synonimy jednego i tego samego pakietu, a inni znają tylko dwie pierwsze.

Zacznijmy od kwestii związanej z Office 365. Handlowa nazwa Office 365 była używana przez Microsoft do 20 kwietnia 2020 roku. Gigant z Redmond podjął wtedy decyzję o rebrandingu i tak od 21 kwietnia 2020 roku Office 365 zmienił nazwę na Microsoft 365. Tym samym, jeśli dziś mówimy o Office 365, to tak naprawdę mówimy o Microsoft 365. To jedno i to samo.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od tej reguły jest wyjątek. Bowiem w ofercie amerykańskiego giganta dostępne są jeszcze warianty pakietu (edukacyjne i dla dużych firm) o nazwie Office 365. Ten zabieg w nazewnictwie jest celowy i ma jasno odróżnić pakiety edukacyjne/korporacyjne Microsoft 365 od Office 365. Pierwsze z nich wyposażone są w znacznie większą liczbę narzędzi. Te drugie z kolei posiadają podstawowe usługi. Cała reszta produktów Office 365 (dla domu i biznesu) przeszła zmianę nazwy i od kilku lat figuruje na rynku pod nazwą Microsoft 365.

Skoro kwestie Office 365 mamy wyjaśnioną, skupmy się teraz na samym pakiecie Office w kontekście Microsoft 365. Microsoft Office to pakiet aplikacji biurowych na komputer. Mam tu na myśli świetnie Wam znane aplikacje do edycji tekstu, prezentacji itp.: Word, Excel, PowerPoint i tak dalej. Z kolei Microsoft 365 to pakiet usług chmurowych (online) także z dostępem do aplikacji stacjonarnych, jak w pakietach Office.

Reasumując:

  • jeśli mówimy o Microsoft Office, mamy na myśli pakiet stacjonarnych aplikacji biurowych,
  • jeśli mówimy o Office 365, to mamy na myśli starą nazwę handlową usług chmurowych lub kilka aktualnych wariantów tegoż pakietu,
  • z kolei jeśli mówimy o Microsoft 365, to mamy na myśli najbogatsze i aktualne pakiety chmurowe dla domu, biznesu i edukacji.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czym różni się wieczysty pakiet Office od subskrypcji Microsoft 365?

Powyższe wyjaśnienie różnic pomiędzy poszczególnymi produktami Microsoft to oczywiście duże uproszczenie. Różnic pomiędzy tymi narzędziami jest zdecydowanie więcej i właśnie teraz Wam je przybliżymy.

Microsoft Office

  • Licencja wieczysta.
  • Jednorazowa płatność.
  • Brak aktualizacji z nowymi funkcjami.
  • 1 licencja = 1 komputer.

Microsoft 365

  • Licencja czasowa.
  • Płatność miesięczna lub roczna.
  • Aktualizacje z nowymi funkcjami.
  • 1 licencja = 5 komputerów, 5 tabletów, 5 smartfonów.

W powyższym porównaniu łatwo dostrzec największe różnice w licencjonowaniu obu produktów. Pakiety Office są licencjami wieczystymi, czyli płacimy raz, korzystamy dożywotnio. W przypadku Microsoft 365 zobowiązani jesteśmy do opłaty abonamentowej. Tak długo, jak będziemy płacić, tak długo będziemy mogli korzystać z aplikacji i usług.

Jedną z niewątpliwych zalet subskrypcji Microsoft 365 są aktualizacje z nowymi funkcjami. Niestety pakiety dożywotnie po zainstalowaniu nie będą już rozwijane o nowe funkcje i narzędzia. Z tego powodu zakup pakietu Office wiąże się z tym, że te funkcje, które aplikacje mają w dniu premiery, te pozostaną z nami dożywotnio. Z kolei użytkownicy Microsoft 365 mogą liczyć na comiesięczne aktualizacje wnoszące nie tylko nowe funkcje i ulepszenia, ale także zupełnie nowe aplikacje - i to bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Drugą niewątpliwą zaletą subskrypcji jest możliwość instalacji aplikacji na więcej niż 1 komputerze. Użytkownicy pakietu Microsoft Office w ramach 1 licencji mogą zainstalować aplikacje Word, Excel, PowerPoint i inne tylko na 1 komputerze z systemem Windows lub macOS. Subskrybenci mają dużą większą elastyczność i swobodę. Jedna licencja upoważnia ich do instalacji edytora Word, arkusza Excel i pozostałych aplikacji nawet na 5 komputerach, smartfonach i tabletach.

Microsoft 365 w wariantach biznesowych można zainstalować łącznie na 15 urządzeniach w ramach 1 licencji. Z kolei użytkownicy domowi, którzy zdecydują się na Microsoft 365 Personal lub Family mogą instalować aplikacje na 5 urządzeniach łącznie (komputerach, smartfonach i tabletach zamiennie).

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jakie aplikacje zawiera Microsoft Office?

Na rynku znajdziemy trzy główne warianty pakietu Microsoft Office: Office 2021 Home & Student, Home & Business oraz Professional. Różnią się one zawartością, czyli aplikacjami, które będziemy mieć do dyspozycji.

Microsoft Word to bez wątpienia najpopularniejszy na świecie edytor tekstu. Jest z nami już od kilkudziesięciu lat i cały czas jest mocno rozwijany. Za pomocą programu Microsoft Word tworzyć możemy różnego rodzaju dokumenty, pisma i pliki bazujące na tekście. Jednakże Word to nie tylko tekst. Bez przeszkód nasze dokumenty wzbogacimy o tabele, obrazy, kształty, a nawet wykresy.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft Excel to druga (tuż po aplikacji Word) najpopularniejsza aplikacja z pakietu Microsoft Office. Excel to arkusz kalkulacyjny, którego zadaniem jest wspomóc nas w obliczeniach. Zarówno tych łatwych, jak i bardziej złożonych. W programie Excel do dyspozycji mamy setki formuł i funkcji obliczeniowych, całą galerię wykresów, tabel przestawnych i innych narzędzi wspomagających operacje na liczbach, kwotach, datach, a nawet tekście.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft PowerPoint to lubiana przede wszystkich przez uczniów szkół aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych. Za pomocą programu PowerPoint w szybki sposób jesteśmy w stanie zbudować prezentację podzieloną na wiele slajdów, wzbogacić ją o treści, multimedia, a całości nadać profesjonalnego wyglądu za pomocą przejść, animacji i gotowych motywów. Ponadto Microsoft PowerPoint posiada funkcje wspomagające prezenterów w pokazie slajdów na żywo.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft OneNote to rozbudowany notes, czyli narzędzie do sporządzania i przechowywania cyfrowych notatek. Każdy notes w OneNote podzielić możemy na sekcje, a te na strony, czyli właściwe notatki. Program OneNote oferuje wiele funkcji pozwalających kategoryzować poszczególne notatki, a także później łatwo je wyszukiwać.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft Outlook to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych klientów poczty e-mail. Za jego pomocą obsługiwać możemy wiele różnych kont pocztowych jednocześnie. Do aplikacji Outlook bez przeszkód możemy podpiąć konta Exchange, Microsoft 365, Outlook.com, Gmail, a nawet te, do których dostęp mamy po protokołach POP oraz IMAP. Poczta e-mail to nie jedyne możliwości Outlooka. Z jego poziomu obsługiwać możemy kalendarze, konta współdzielone, kontakty, a nawet zadania.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft Publisher to mało znana aplikacja wbudowana w najbogatsze pakiety Microsoft Office i dostępna również w subskrypcjach Microsoft 365 do przygotowywania materiałów drukowanych. Za pomocą programu Publisher w łatwy sposób możemy utworzyć wizytówki, ulotki, plakaty i wiele innych materiałów, które docelowo będą drukowane.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Microsoft Access to rozbudowane rozwiązanie bazodanowe nie wymagające od użytkownika znajomości żadnego języka zapytań (np. SQL). W programie Access za pomocą interfejsu użytkownika możemy zbudować bazy danych składające się z wielu tabel, kwerend i formularzy z zachowaniem relacji i innych zależności oraz spójności pomiędzy zgromadzonymi danymi.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Aplikacja Office 2021 Home & Student Office 2021 Home & Business Office 2021 Professional
Word Tak Tak Tak
Excel Tak Tak Tak
PowerPoint Tak Tak Tak
OneNote Tak Tak Tak
Outlook Tak Tak
Publisher Tak
Access Tak

Warto dodać, że najuboższego wariantu Home & Student możemy używać tylko w celach osobistych. Warianty Home & Business oraz Professional można wykorzystywać prywatnie i do celów zarobkowych. Aplikacje Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Outlook można zainstalować na komputerach z systemem Windows lub macOS. Z kolei programy Publisher i Access dostępne są tylko dla użytkowników systemu Microsoft Windows.

Jakie aplikacje zawiera Microsoft 365?

Subskrypcje Microsoft 365 to z reguły także pakiety aplikacji biurowych, czyli takich, które możemy zainstalować na wielu komputerach, ale z drugiej strony to potężne zestawy narzędzi i usług w chmurze. Biznesowe pakiety Microsoft 365 poza aplikacjami znanymi z pakietów Office, posiadają także dostęp do dysku internetowego OneDrive (o pojemności aż 1 TB lub więcej), skrzynki pocztowej Exchange o pojemności 50 GB lub więcej, nowoczesnych obszarów roboczych SharePoint, komunikatora i centrum pracy zespołowej Microsoft Teams, a nawet do kilkunastu innych aplikacji online.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wśród nich warto wspomnieć o Visio Online (do diagramów i schematów), Planner (do harmonogramów i zadań), Bookings (do rezerwacji usług), Listy (do tworzenia baz danych w chmurze), Forms (do ankiet i formularzy), Sway (do prezentacji internetowych) i wiele innych. Warto mieć na uwadze, że zawartość poszczególnych pakietów Microsoft 365 jest różna, szczególnie pomiędzy wariantami domowymi i biznesowymi. Zalecam gorąco zapoznać się ze szczegółami w naszym Sklepie CentrumXP.

Czy aplikacje w Office różnią się od aplikacji w Microsoft 365?

Z jednej strony nie. To przecież znane i lubiane na całym świecie narzędzia biurowe. Zarówno w Office, jak i w Microsoft 365 mamy edytor tekstu Microsoft Word, arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, program do tworzenia i prowadzenia prezentacji multimedialnych Microsoft PowerPoint, klient poczty e-mail Microsoft Outlook, a także wszechstronny notatnik Microsoft OneNote.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Z drugiej jednak strony różnice są. To nie są identyczne aplikacje. Główne różnice wynikają z cechy, o której pisałem na samym początku. Mianowicie: Aktualizacje z nowymi funkcjami. Tę zaletę posiadają tylko użytkownicy wariantów abonamentowych. Jeśli zatem w dniu premiery Office 2021 jedna osoba kupi pakiet wieczysty, a druga Microsoft 365, to teoretycznie aplikacje zawarte w obu produktach będą posiadać te same funkcje i narzędzia.

Inaczej sytuacja będzie wyglądać po upływie czasu. Dziś - 2 lata po premierze Office 2021 - do aplikacji Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy OneNote w pakietach Microsoft 365 trafiło kilkaset ulepszeń, poprawek, a także wiele nowych funkcji. Na pierwszy rzut oka to oczywiście takie same aplikacje, jednak zagłębiając się w poszczególne zakładki i funkcje, łatwo dostrzec różnice.

Nie mogę jeszcze pominąć jednej kwestii, a mianowicie porównania pakietów z subskrypcją Microsoft 365 w wariancie Business Basic. Dokładnie ten jeden wariant (Business Basic) nie posiada na swoim pokładzie aplikacji (Word, Excel, PowerPoint, itd.) do zainstalowania na komputerach. Abonenci tej wersji Microsoft 365 otrzymują tylko narzędzia w wersji online, czyli obsługiwanej wyłącznie przez przeglądarkę internetową.

Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook w wersjach przeglądarkowych bardzo odbiegają od ich pełnowartościowych wersji instalowanych w systemie operacyjnym. Nie znajdziemy w nich wielu zaawansowanych funkcji (np. korespondencji seryjnej w Word), a wiele opcji jest uproszczonych i okrojonych. Aplikacje przeglądarkowe Office przeznaczone są do szybkiej edycji i przeglądu plików zapisanych w chmurze, szczególnie gdy nie mamy zainstalowanych pełnych aplikacji lub zwyczajnie nie mamy na to czasu.

Jakie nowości zostały wydane w ostatnim czasie dla subskrybentów Microsoft 365?

W ostatnich kilkunastu miesiącach aplikacje Word, Excel, PowerPoint czy Outlook doczekały się kilku naprawdę interesujących nowości, na które niestety nie mogą liczyć posiadacze pakietu wieczystego Microsoft Office. Oto kilka z nich:

  • Office: Dodawanie grafik SketchUp do plików Office.
  • Office: Sugestie pisania za jednym kliknięciem.
  • Word: Przeprojektowany pasek narzędzi Dyktowanie.
  • Word: Śledzenie jedynie swoich zmian w dokumentach.
  • Word: Udostępnianie dokumentu wyłącznie do recenzji.
  • Excel: 14 nowych funkcji: TEXTBEFORE, TEXTAFTER, TEXTSPLIT, EXPAND, TAKE, DROP, VSTACK, HSTACK, CHOOSEROWS, CHOOSECOLS, TOROW, TOCOL, WRAPROWS i WRAPCOLS.
  • Excel: Nowy panel polecanych tabel przestawnych.
  • Excel: Dodawanie danych do tabeli z obrazu.
  • Excel: Automatyczne odświeżanie danych giełdowych.
  • Excel: Wstawianie obrazów do komórek.
  • PowerPoint: Nowoczesne i zakotwiczone komentarze.
  • PowerPoint: Nagrywanie filmów z narracją.
  • Outlook: Zupełnie nowy panel powiadomień.
  • Outlook: Ulepszone wyszukiwanie w książce adresowej, wiadomościach e-mail i kalendarzu.
  • Outlook: Wysyłanie e-maili z naszego aliasu.
  • Outlook: Redaktor dostępny na kolejnych urządzeniach i sugestie pisania.
  • Outlook: Nowy pasek narzędzi Czytanie na głos.
  • Outlook: Synchronizowanie podpisów.
  • Outlook: Integracja z aplikacją To Do.
  • OneNote: Dyktowanie notatek.

Gdzie i za ile można kupić pakiety Office oraz Microsoft 365?

Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365 lub Microsoft Office? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:

Co jeszcze warto wiedzieć o Microsoft 365?

Jeśli chcesz bliżej poznać pakiet Microsoft 365 zapraszamy do lektury naszych artykułów:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia