Czym jest Office 365 (obecnie Microsoft 365)?

Czym jest Office 365 (obecnie Microsoft 365)?

Autor: Damian Lejnert

Opublikowano: 7/11/2023, 11:30 AM

Liczba odsłon: 6541

Microsoft Office 365 (obecnie pakiety Microsoft 365) to zbiór aplikacji i usług działających w chmurze firmy Microsoft, dostępny dla użytkowników domowych, przedsiębiorstw oraz studentów. Korzystanie z usługi wiąże się z miesięczną lub roczną opłatą, której wysokość uzależniona jest od wybranego planu oraz liczby licencji dla użytkowników. W skład Office 365 (obecnie Microsoft 365) wchodzi przede wszystkim zawsze aktualna wersja pakietu biurowego Microsoft (z aplikacjami takimi jak Word, Excel, PowerPoint, Microsoft Office SharePoint, Microsoft Teams) oraz usługą OneDrive (magazynowanie danych w dysku sieciowym). Ale to nie wszystko.

Kobieta pracująca z pakietem Office 365 (Microsoft 365)

Microsoft 365 i Microsoft Office 365 - poznaj różnice

Office 365 (bo dokładnie pod taką nazwą znany był jeszcze do niedawna zbiór funkcjonalnych pakietów od Microsoft) był bardzo dobrym narzędziem zwiększającym produktywność i zacieśniającym współpracę online wewnątrz firmy i na zewnątrz. Jednocześnie Office 365 dla firm był narzędziem raczej prostym . Microsoft 365 (Office 365) to zupełnie inny poziom , zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa w chmurze, obejmującego nie tylko dokumenty, pliki i rozmowy, ale wchodzącego też w obszar systemu Windows. A więc wciąż mamy do czynienia z pakietem zawierającym tzw. "productivity app", ale znacznie bardziej zaawansowanym.

Jednak skupiając się na różnicach - co zmieniło się w Microsoft 365 względem Office 365 dla firm? Można spokojnie stwierdzić, że niewiele, a w zasadzie praktycznie nic.

Najważniejsza zmiana dotyczyła nazewnictwa pakietów. Od teraz Microsoft oferuje:

Microsoft 365 (Office 365) - porównanie pakietów

Nazewnictwo zmieniły również te pakiety Microsoft 365 (Office 365), które dziś chętnie wybierane są przez użytkowników domowych:

Chociaż pakiety MS365 dedykowane są głównie przedsiębiorstwom, to z usługi mogą korzystać również użytkownicy domowi. Dzięki specjalnie przygotowanym planom możliwe jest wyposażenie w aplikacje całego gospodarstwa domowego, dzięki czemu każdy członek rodziny będzie miał dostęp do swoich dokumentów, niezależnie od urządzenia, z którego będzie korzystać. Usługa jest coraz chętniej wprowadzana również przez szkoły i uczelnie. Dostęp do jednolitego pakietu biurowego raz na zawsze zakończy odwieczny problem braku kompatybilności formatowania prac zaliczeniowych czy prezentacji multimedialnych. Poczta elektroniczna ułatwi wymianę informacji między studentami a wykładowcami, a ogólnodostępny zbiór kontaktów ułatwi poszukiwanie danych kontaktowych do kadry kształcącej lub innych studentów.

Co z Office 2021?

Microsoft Office 2021 to z kolei idealny wybór dla osób, którym nie odpowiada model subskrypcyjny. Microsoft Office jest pakietem biurowym instalowanym tylko lokalnie, umożliwiającym użytkownikom tworzenie dokumentów, prowadzenie kalkulacji, tworzenie prezentacji, notatek. I to właściwie tyle. Microsoft 365 (Office 365) w związku z tym, że działa w chmurze obliczeniowej, umożliwia wykonywanie tych samych zadań w każdym miejscu na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu.

Pakiety Office możecie zakupić w formie licencji wieczystej. Do wyboru są aż 3 licencje. Dzięki pakietowi Microsoft otrzymujecie dostęp do aplikacji biurowych. Nie znajdziecie tu jednak usług takich jak Microsoft Teams czy OneDrive. W zależności od wybranego możecie liczyć na:

Office 365 (Microsoft 365) - praca z aplikacjami

Biznesowe pakiety Microsoft 365 (dawniej Office 365 Business) - ile kosztują?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen pakietów Microsoft 365 i różnic między nimi? Odwiedź Sklep CentrumXP lub przeczytaj artykuł, który znajdziesz poniżej:

Źródło: opracowanie własne

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia