Ile kosztuje Microsoft 365? Poznaj ceny i różnice między licencjami

Ile kosztuje Microsoft 365? Poznaj ceny i różnice między licencjami

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 9/30/2022, 6:00 PM

Liczba odsłon: 20272

Microsoft w swojej ofercie ma kilka różnych wersji pakietu Microsoft 365 dla biznesu, które dzieli kilka zasadniczych różnic. Jedną z nich (prawdopodobnie najważniejszą) jest przede wszystkim cena. Microsoft 365 to usługa subskrypcyjna, za którą wnosimy comiesięczną opłatę, lecz jeśli mamy takie życzenie, to możemy zdecydować się na opłacenie całego roku z góry. Z punktu widzenia klienta biznesowego najważniejsze pytania brzmią: jakie opcje mamy do wyboru, ile kosztują poszczególne warianty pakietu Microsoft 365 oraz co najważniejsze — czym się różnią?

Microsoft 365 Business Basic — niezbędne minimum w skutecznej współpracy

Podstawową wersją Microsoft 365 dla biznesu jest Business Basic, znaną wcześniej jako Office 365 Business Essentials. Miesięczny koszt tego pakietu dla 1 użytkownika to 28,56 zł netto na miesiąc lub 275,30 zł netto na rok. W ramach tej opłaty otrzymujemy dostęp do aplikacji pakietu Office Online (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, SharePoint, OneDrive, Exchange) oraz aplikacji Teams.

Microsoft 365 Business Basic

Microsoft Teams to jedyna aplikacja desktopowa dostępna w tym pakiecie. Nasze dane możemy przechowywać w usłudze OneDrive, gdzie do dyspozycji mamy 1 TB przestrzeni chmurowej. Ponieważ jest to licencja bazująca na aplikacjach webowych, nie mamy tutaj licencji na konkretną liczbę stanowisk.

Sprawdź więcej: Microsoft 365 Business Basic w Sklepie CentrumXP

Microsoft 365 Business Standard — optymalny pakiet dla każdej firmy

Jeśli aplikacje biurowe w wersji przeglądarkowej dostępne online to w naszym przypadku zdecydowanie za mało, bogatszą alternatywą jest pakiet Business Standard, znany wcześniej jako Office 365 Business Premium. Wersja Business Standard dla 1 użytkownika kosztuje 59,62 zł netto miesięcznie lub 575,18 zł netto, jeśli zdecydujemy się zapłacić za cały rok z góry. W odróżnieniu od podstawowej wersji Basic w tym przypadku otrzymujemy dostęp do pełnoprawnych, desktopowych wersji programów Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher, Access i Teams. W pakiecie znajdują się również aplikacje online - SharePoint, OneDrive, Exchange i również Teams.

Microsoft 365 Standard

Licencja dla jednego użytkownika obejmuje 5 urządzeń (PC), 5 tabletów i 5 smartfonów.

Sprawdź więcej: Microsoft 365 Business Standard w Sklepie CentrumXP

Microsoft 365 Business Premium — maksimum możliwości

Najbardziej rozbudowana wersja pakietu Microsoft 365 to Business Premium. W tym przypadku w cenie 105,01 zł netto miesięcznie lub 1012,71 zł netto na rok dla jednego użytkownika otrzymujemy dodatkowo dostęp do Skype w wersji desktopowej. Pakiet aplikacji online natomiast jest wzbogacony o Intune. Reszta elementów pakietu jest w zasadzie niezmienna.

Microsoft 365 Premium

Wspomniane dodatkowe aplikacje będą doskonałym narzędziem do optymalizacji różnego rodzaju procesów zachodzących w naszej firmie. Zyskujemy możliwość zarządzania urządzeniami mobilnymi oraz organizowania życia firmy w wewnętrznej sieci społecznościowej.

Sprawdź więcej: Microsoft 365 Business Premium w Sklepie CentrumXP

Aplikacje Microsoft 365 — podstawowe narzędzia pracy

Jeśli natomiast zależy Wam przede wszystkim na aplikacjach desktopowych, to pakiet Microsoft 365 Apps for business jest skrojony na Wasze potrzeby. W cenie 49,96 zł netto miesięcznie (lub 484,87 zł netto na rok), otrzymujemy licencję dla jednego użytkownika obejmującą łącznie 15 urządzeń. W tym planie znajdziemy programy stacjonarne Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher i Access oraz aplikację online OneDrive.

Microsoft 365 Apps

Sprawdź więcej: Microsoft 365 Apps for Business w Sklepie CentrumXP

Office 2021 Home & Business. Subskrypcja to nie wszystko!

To nie jest jednak wszystko. Jeśli model subskrypcyjny nie jest dla Was optymalny, zawsze istnieje opcja zakupu licencji wieczystej na pakiet Office 2021 Home & Business. W ramach tego pakietu otrzymujemy komplet aplikacji biurowych (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote). To, czego zabraknie w tym przypadku, to Access oraz Publisher. Te dwie aplikacje to składowe pakietu Office 2021 Professional.

Office 2021 Home and Business

W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że po zakupie licencji wieczystej nie możemy liczyć na żadne aktualizacje funkcjonalności poszczególnych aplikacji Office. Licencja wieczysta Home & Business to jednorazowy koszt 893,50 zł netto.

Sprawdź więcej: Office 2021 Home & Business w Sklepie CentrumXP

Microsoft 365 Enterprise. Większa firma — większe potrzeby

Wspomniane powyżej pakiety są idealne do małych i średnich przedsiębiorstw liczących do 300 pracowników. Większe organizacje mają zdecydowanie większe potrzeby i to dla nich Microsoft przygotował licencje Enterprise (E3, E5 oraz F3). Te pakiety obejmują nie tylko aplikacje biurowe, ale również zaawansowane rozwiązania pozwalające na zarządzanie zabezpieczeniami, dostępami oraz tożsamościami. Innymi słowy, jest to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala przeprowadzić pełną transformację cyfrową w organizacji.

Microsoft 365 Enterprise

Sprawdź więcej: Microsoft 365 dla dużych przedsiębiorstw w Sklepie CentrumXP

Podsumowanie — dla każdego coś dobrego

Wybór najlepszej opcji wśród dostępnych w ofercie to nie jest taka prosta sprawa. Wszystko zależy od naszych konkretnych potrzeb, a pakiet Microsoft 365 możemy skroić idealnie pod ich kątem. Jeśli potrzebujemy desktopowych aplikacji, ale w zupełności wystarczą nam arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu i prezentacje, to wersja Standard będzie idealnym wyborem.

Kiedy koszty odgrywają tutaj ważną rolę, a my nie mamy żadnego problemu z pracą w trybie online w przeglądarce, to pakiet Basic będzie w pełni wystarczający. Jeśli jednak tylko pełny pakiet spełni nasze oczekiwania — wówczas wybór wariantu Premium będzie najlepszą decyzją.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia