Wordpad zostanie usunięty z Windows

Wordpad zostanie usunięty z Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/4/2023, 1:20 PM

Liczba odsłon: 508

28 lat temu Microsoft przedstawił WordPad, następcę Microsoft Write. Edytor tekstu był częścią Windows 95, pod wieloma względami przełomowego i legendarnego dziś systemu operacyjnego. WordPad był dodawany do wszystkich kolejnych wersji Windowsa, pozwalając edytować dokumenty RTF, DOC, ODT i inne... Wkrótce jednak nastąpi jego koniec.

Microsoft zaktualizował listę funkcji wycofanych z klienta Windows i znalazł się na niej WordPad. Ogłoszenie miało miejsce 1 września, ale zmiana dopiero ma wejść w życie. W dokumentacji czytamy:

WordPad nie jest już aktualizowany i będzie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Polecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych jak .doc i .rtf oraz Notatnik [Windows Notepad] do prostych dokumentów tekstowych jak .txt.

Wordpad zostanie usunięty z Windows

Mimo że jest dość ubogi w funkcje i nie obsługuje wszystkich formatów, WordPad ma przewagę nad Wordem pod kilkoma względami. Jest preinstalowany z Windows i gotowy do użycia po pierwszym uruchomieniu systemu — nie wymaga pobierania, instalacji, konfiguracji czy dodatkowego logowania. Jest też o wiele lżejszy: uruchamia się o wiele szybciej od Worda i zajmuje mniej miejsca w pamięci. Można z nim pracować na słabszych laptopach i pecetach, bo nie stanowi dużego obciążenia i nie blokuje innych aplikacji. Jest też mniej obciążający dla baterii.

Po wycofaniu WordPada użytkownicy będą mogli korzystać z wbudowanego edytora tekstu Notatnik lub procesora tekstu Word — za darmo w wersji Online albo jako aplikacji stacjonarnej w pakiecie Microsoft 365. Istnieją też darmowe alternatywy dla WordPada od innych deweloperów.

Nie wiadomo, czy pisząc, że "będzie usunięty w przyszłym wydaniu Windows", Microsoft miał na myśli nadchodzącą już niebawem aktualizację Windows 11 23H2, czy również aktualizację Windows 10, który przecież nadal jest wspierany — zobaczymy niedługo. Z kolei użytkownicy nieobsługiwanych systemów, takich jak Windows 8, Windows 7 czy Windows XP, nie muszą się obawiać. Im Microsoft dał już spokój. 🙃

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features