Wkrótce koniec obsługi sterowników drukarek zewnętrznych firm na Windows

Wkrótce koniec obsługi sterowników drukarek zewnętrznych firm na Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/7/2023, 5:10 PM

Liczba odsłon: 552

Microsoft opublikował nowy dokument, w którym podaje szczegóły zakończenia obsługi zewnętrznych sterowników drukarek na Windows. Chodzi o zaprzestanie dostarczania sterowników stworzonych przez producentów poprzez Windows Update na rzecz Microsoft IPP Class Driver i sterowników urządzeń zgodnych z Mopria (natywne wsparcie zostało dodane w Windows 10 21H2). Znamy już harmonogram wycofywania tego wsparcia.

Zapowiadane zmiany usuną potrzebę dostarczania dedykowanych instalatorów i sterowników przez producentów, którzy jednak nadal będą mogli oferować klientom opcje personalizacji drukowania poprzez aplikacje z Microsoft Store. Inną korzyścią z tego podejścia jest poprawa wydajności, ale też szersza kompatybilność w różnych wersjach i edycjach systemu Windows.

Microsoft zdaje sobie sprawę, że koniec obsługi sterowników drukarek v3 i v4 to duża zmiana, która wpłynie na wielu klientów. Stąd też proces został podzielony na kilka etapów. Jak podaje harmonogram:

  • Wrzesień 2023: Wstępne zapowiedzi.
  • 2025: Producenci nie będą mogli już publikować nowych sterowników w Windows Updat. Będą jednak mogli nadal obsługiwać i aktualizować istniejące sterowniki.
  • 2026: Microsoft zmieni kolejność w rankingu sterowników drukarek, aby Windows faworyzował wbudowany IPP Class Driver.
  • 2027: Aktualizacje zewnętrznych sterowników przestaną być dostępne — z wyjątkiem aktualizacji zabezpieczeń. Istniejące sterowniki zewnętrznych dostawców pozostaną dalej dostępne.

Microsoft dodaje, że producenci będą mogli nadal oferować klientom alternatywne drogi pobierania sterowników drukarek, np. z oficjalnej strony lub z innego źródła. Windows nie będzie uniemożliwiał korzystania z oddzielnych pakietów instalacyjnych ani też usuwał funkcji z istniejących sterowników drukarek v3 i v4.

Nowe zasady będą obowiązywać we wszystkich wersjach Windowsa. Microsoft będzie ponadto wymagał certyfikacji Mopria dla Hardware Lab Kit (zapewnia ona, że drukarka jest zgodna z szeroką gamą urządzeń, w tym PC, smartfonami, tabletami etc.).

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/print/end-of-servicing-plan-for-third-party-printer-drivers-on-windows