Windows 11 22H2 otrzymał kolejne poprawki (build 22621.1485)

Windows 11 22H2 otrzymał kolejne poprawki (build 22621.1485)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2023, 2:05 PM

Liczba odsłon: 3377

Windows 11 22H2 w Public Release otrzymał aktualizację z poprawkami i paroma nowymi funkcjami. KB5023778 to opcjonalna aktualizacja zbiorcza (Preview) z zawartością niezwiązaną z bezpieczeństwem. Nowe funkcje, związane z paskiem zadań, menu Start i Defenderem, mogliście już spotkać w changelogach aktualizacji Insider.

Windows 11 22H2: zmiany w aktualizacji KB5023778 (build 22621.1485)

 • Nowość! Ta aktualizacja wprowadza powiadomienia dotyczące kont Microsoft do menu Start. Funkcja jest dostępna dla niewielkiej grupy odbiorców i będzie szerzej wdrażana w kolejnych miesiącach. Niektóre urządzenia mogą zauważyć różne warianty wizualne, takie jak ten poniżej.
 • powiadomienia dotyczące konta Microsoft w menu Start

 • Nowość! Pole wyszukiwania na pasku zadań będzie jaśniejsze po ustawieniu własnego trybu koloru w Windows. Stanie się tak, gdy ustawisz tryb Windows na ciemny, a tryb aplikacji na jasny w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory.
 • Nowość! Ta aktualizacja dodaje wiele nowych funkcji i ulepszeń do Microsoft Defender for Endpoint.
 • Rozwiązano problem z ignorowaniem zasad dotyczących złożoności PIN.
 • Rozwiązano problem z ikoną uwierzytelniania PIN Fast Identity Online 2.0 (FIDO2). Nie pojawiała się ona na ekranie logowania na zewnętrznym monitorze, kiedy był on podłączony do zamkniętego laptopa.
 • Rozwiązano problem z Clustered Shared Volume (CSV), który nie mógł wejść w tryb online, jeśli włączone były BitLocker i lokalne zabezpieczenia zarządzane przez CSV, a system ostatnio obrócił klucze funkcji BitLocker.
 • Rozwiązano problem z Active Directory Users & Computers, które przestawały odpowiadać.
 • Rozwiązano problem z Remote Procedure Call Service (rpcss.exe), który mógł prowadzić do tzw. race condition między Distributed Component Object Model (DCOM) a mapperem punktu końcowego Microsoft Remote Procedure Call (RPC).
 • Rozwiązano problem z Microsoft PowerPoint, który przestawał odpowiadać na Azure Virtual Desktop podczas używania Think-Cell Features.
 • Rozwiązano problem z Windows Search, które nie działało wewnątrz obrazów kontenerów Windows.
 • Ta aktualizacja wspiera rządową zmianę czasu letniego na 2023 rok w Egipcie.
 • Rozwiązano problem z jscript9Legacy.dll. Dodano ITracker i ITrackingService, aby MHTML przestał nie odpowiadać.
 • Rozwiązano problem z Microsoft HTML Application Host (HTA), który blokował wykonanie kodu używającego HTA. Działo się tak po włączeniu trybu wymuszonego User Mode Code Integrity (UMCI) w Windows Defender Application Control (WDAC).
 • Rozwiązano problem z błędem skryptu w Group Policy Management Console, w oknie preferencji.
 • Rozwiązano problem z klientem Windows Remote Management (WinRM), który zwracał bład serwera HTTP (500).
 • Rozwiązano problem z Desired State Configuration, która traciła poprzednio skonfigurowane opcje, gdy brakowało metaconfig.mof.
 • Rozwiązano problem z opcją 119 w Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) — Domain Search Option. Problem uniemożliwiał korzystanie z listy wyszukiwania sufiksów DNS dla konkretnego połączenia.
 • Rozwiązano rzadki problem z miejscem docelowym danych wejściowych, które miało wartość null. Problem mógł wystąpić podczas próby przekonwertowania punktu fizycznego na punkt logiczny podczas testowania trafień. Z tego powodu komputer zgłaszał błąd zatrzymania.
 • Rozwiązano problem z certyfikatem Simple Certificate Enrollment Protocol (SCEP). System zgłaszał niektóre instalacje certyfikatów SCEP jako nieudane. Zamiast tego powinien zgłosić je jako oczekujące.
 • Rozwiązano problem z nowym API Windows Runtime (WinRT), który uniemożliwiał aplikacji wysyłanie zapytań o informacje o lokalizacji przy użyciu MBIM2.0+.
 • Rozwiązano problem z profilami urządzeń kiosku. Jeśli włączyłeś automatyczne logowanie, mogło to nie działać. Po zakończeniu aprowizacji przez Autopilot te urządzenia pozostawały na ekranie logowania. Problem występował po zainstalowaniu aktualizacji z 10 stycznia 2023 r. i nowszych.

Windows 11 22H2: znane problemy w aktualizacji KB5023778 (build 22621.1485)

 • Korzystanie z pakietów aprowizacji w Windows 11 22H2 może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a konfiguracja OOBE może się nie zakończyć lub może nieoczekiwanie uruchomić się ponownie. Pakiety aprowizacji to pliki .PPKG, które służą do konfigurowania nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Ten problem najprawdopodobniej dotyczy pakietów aprowizacji, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Problem nie dotyczy aprowizacji przy użyciu Windows Autopilot. Nie dotyczy też urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura.
 • Kopiowanie plików o rozmiarach wielu gigabajtów (GB) może trwać dłużej, niż się spodziewamy. Dotyczy to kopiowania do Windows 11 22H2 z udostępnionego zasobu sieciowego poprzez Server Message Block (SMB), ale kopiowanie lokalne też może być tym dotknięte. Nie dotyczy to raczej urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura. Problem można ominąć, korzystając z narzędzi do kopiowania, które nie używają menedżera pamięci podręcznej (buforowane I/O). Można to zrobić za pomocą narzędzi wiersza poleceń robocopy i xcopy z parametrem "/J".
 • Aktualizacje wydane 14 lutego 2023 roku lub później mogą nie być oferowane z niektórych serwerów Windows Server Update Services (WSUS) dla wersji Windows 11 22H2. Aktualizacje pobiorą się na serwer WSUS, ale mogą nie rozpropagować się na urządzenia klienta. Dotyczy to jedynie serwerów z Windows Server 2022, które zostały zupgrade'owane z Windows Server 2016 bądź Windows Server 2019. Problem ten jest spowodowany przypadkowym usunięciem typów MIME Unified Update Platform (UUP) w trakcie upgrade'u i może dotyczyć tak aktualizacji zabezpieczeń, jak i aktualizacji funkcji. Microsoft Configuration Manager nie jest dotknięty tym problemem. Microsoft pracuje już nad rozwiązaniem. Tymczasowo można ominąć problem, dodając typy plików Unified Update Platform w rozwiązaniu on-premise.
 • Po zainstalowaniu tej lub kolejnych aktualizacji urządzenia z Windows z niektórymi aplikacjami do personalizacji UI innych producentów mogą się nie uruchamiać. Aplikacje te mogą powodować błędy w explorer.exe, które mogą powtarzać się wielokrotnie w pętli. Niektóre z tych aplikacji to ExplorerPatcher i StartAllBack. Microsoft wyjaśnia, że aplikacje te zwykle używają niewspieranych metod, by osiągać swoje efekty personalizacji, przez co mogą przynosić niechciane efekty na urządzeniach z Windows. Microsoft zaleca odinstalowanie wszelkich zewnętrznych aplikacji do personalizacji przed zainstalowaniem tej aktualizacji. Jeśli problem już występuje, można skontaktować się z obsługą klienta wydawcy danej aplikacji. Microsoft podaje też, że aktualizacja StartAllBack do wersji 3.5.6 lub nowszej pozwoli uniknąć problemów.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia