Windows 11 2023 Update (23H2) oficjalnie wydany!

Windows 11 2023 Update (23H2) oficjalnie wydany!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/31/2023, 8:46 PM

Liczba odsłon: 27812

Microsoft ogłosił dostępność Windows 11 2023 Update (Windows 11, version 23H2). Wersja ta zawiera wszystko to, co wydany parę tygodni temu Moment 4 Update, plus kilka drobnych nowości. Aktualizacja obsługiwana jest przez znaną technologię serwisowania. Dowiedz się z naszego artykułu, co nowego w tej wersji, jak uzyskać aktualizację oraz co firmy powinny o niej wiedzieć.

Windows 11 23H2 — co nowego?

Windows 11 23H2 jest dostarczany w formie aktualizacji zbiorczej, która zawiera wszystkie dotychczasowe zmiany z Windows 11 plus kilka nowych. Po wydaniu kilku dużych nowości w Moment 4 Update jeszcze w ramach wersji 22H2 (wcześniej sądzono, że trafią dopiero do 23H2) nie zostało tego wiele. Główna nowość to Microsoft Teams (free), który zastępuje dotychczasową aplikację Czat na pasku zadań. Użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do integracji Teams (free) z aplikacją Łącze z telefonem, korzystać z nowego doświadczenia People oraz nowego widżetu Play Together na Pasku gry w Windows 11, obsługiwanym przez Teams (free).

Microsoft Teams (free) w Windows 11 23H2

Aktualizacja wprowadza też parę zmian w sposobie zarządzania aplikacjami. W widoku "Wszystkie aplikacje" w menu Start składniki systemowe będą teraz oznaczone etykietą "system". Do tej pory strona zarządzania tymi składnikami znajdowała się w Ustawieniach > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje. Teraz znajduje się w Ustawieniach > System > Składniki systemu.

Windows 11 23H2 — jak uzyskać aktualizację?

Windows 11 2023 Update (Windows 11, wersja 23H2) opiera się na tej samej bazie kodu i gałęzi serwisowania, co poprzednia wersja 2022 Update (Windows 11 22H2). Jest zatem udostępniany za pomocą technologii serwisowania znanej z comiesięcznych aktualizacji zbiorczych, a także wcześniejszych aktualizacji Windows 11 i Windows 10. Użytkownicy mogą więc liczyć na szybką aktualizację.

Aby uzyskać tę aktualizację możliwie najszybciej, użytkownicy Windows 11 22H2 powinni upewnić się, że w Ustawieniach > Windows Update mają zaznaczoną opcję "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne". Teraz wystarczy klikać przycisk "Sprawdź aktualizacje". Jeśli algorytmy wykryją, że może wystąpić problem, np. z kompatybilnością, to na daną konfigurację zostanie nałożona blokada oferowania aktualizacji, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Dostępny jest także oficjalny obraz ISO udostępniany przez Microsoft.

Windows 11 23H2 — informacje dla użytkowników komercyjnych

Wersja 23H2 jest już dostępna poprzez Windows Server Update Services (w tym ConfigurationManager), Windows Update for Business oraz Volume Licensing Service Center (VLSC). Microsoft zaleca organizacjom komercyjnym walidację ich aplikacji, urządzeń i infrastruktury pod kątem działania zgodnie z oczekiwaniami w tym nowym wydaniu.

Aktualizacja ta kontynuuje roczny cykl aktualizacji funkcji systemu Windows 11, w którym główne aktualizacje są wydawane w drugiej połowie roku kalendarzowego. Ta nowa wersja resetuje 24 miesiące wsparcia dla wydań Home i Pro oraz 36 miesiące wsparcia dla edycji Enterprise i Education.

Microsoft dodaje, że niektóre funkcje domyślnie wyłączone w 22H2, takie jak Copilot w Windows, będą domyślnie włączone w wersji 23H2. Z tego jednak, co wiadomo, Windows Copilot pozostaje oficjalnie niedostępny w Unii Europejskiej, choć można go łatwo włączyć.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2023/10/31/how-to-get-the-windows-11-2023-update/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia