Windows 10 przestanie łączyć się z Wi-Fi szyfrowanym w standardzie WEP

Windows 10 przestanie łączyć się z Wi-Fi szyfrowanym w standardzie WEP

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/14/2019, 1:57 PM

Liczba odsłon: 5073

Wczoraj publikowaliśmy listę funkcji usuniętych z November 2019 Update. Kiedy jednak odniesiemy ją do takiej samej listy dotyczącej May 2019 Update, to czegoś tu brakuje. Chodzi tu konkretnie o sieci Wi-Fi chronione przez WEP lub TKIP, które od następnego wydania miały przestać być obsługiwane. Najnowsza lista jakoś o nich nie wspomina, ale najprawdopodobniej temat niebawem powróci.

Przypomnijmy, że podając listę funkcjonalności, które nie będą już rozwijane w May 2019 Update, Microsoft wymienił WEP i TKIP poprzez Wi-Fi:

W tym wydaniu pojawi się wiadomość ostrzegawcza, kiedy będziemy się łączyć z sieciami Wi-Fi chronionymi przez WEP lub TKIP, które nie są tak bezpieczne, jak WPA2 czy WPA3. W przyszłym wydaniu jakiekolwiek połączenia z sieciami Wi-Fi chronionymi przez te standardy szyfrowania będą zabronione. Routery Wi-Fi powinny być zaktualizowane do używania szyfrowania AES, dostępnego w WPA2 i WPA3.

Przyszłym wobec May 2019 Update wydaniem jest November 2019 Update, który ma własną listę wycofanych funkcji, ale brak na niej wzmianki o WEP. Skoro tym razem nie było potwierdzenia, to czy znaczy to, że nadejdzie ono w 20H1? To całkiem możliwe. Choć wydana w tym tygodniu wersja 1909 z jednej strony jest pełnoprawną aktualizacją półroczną, to z drugiej traktowana jest tylko jako uzupełnienie wersji 1903, rodzaj Service Packa. Wciąż jednak mamy wrażenie, że kwestia wycofania WEP powinna była zostać chociaż przypomniana.

Windows 10 wyświetla powiadomienia, w których ostrzega, że protokoły WEP i TKIP mogą być łatwo zhakowane. Gigant zapowiada też, że w przyszłości Dziesiątka nie będzie nawet łączyć się z sieciami chronionymi przez te standardy. Co ciekawe, WEP został w pełni zcrackowany już prawie 20 lat temu. Udało się tego dokonać w 2001 roku, a zaledwie 1 minuta zbierania pakietów wystarczyła do uzyskania klucza szyfrującego.