Wiemy już, jakie funkcje zostały usunięte z May 2020 Update

Wiemy już, jakie funkcje zostały usunięte z May 2020 Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/29/2020, 12:50 PM

Liczba odsłon: 3625

Każda półroczna aktualizacja Windows 10 to większy bądź mniejszy pakiet nowości, ale też kilka lub kilkanaście funkcji, z którymi przyjdzie nam się pożegnać. Nie inaczej jest w przypadku May 2020 Update. Instalując wydaną przedwczoraj aktualizację, powinniśmy wiedzieć, że pewne funkcje zostały usunięte, a dalszy rozwój kilku innych został zakończony. Co tym razem poszło w odstawkę? Przekonajmy się.

Co zostało lub niedługo zostanie usunięte w May 2020 Update?

Następujące funkcje zostały usunięte z obrazu instalacyjnego Windows 10 w wersji 2004 lub zostaną usunięte w niedługim czasie. Aplikacje lub fragmenty kodu, odwołujące się do tych funkcji, nie będą w tym wydaniu działać:

Funkcjonalność Szczegóły
Cortana Cortana została zaktualizowana i rozszerzona dla May 2020 Update. Niektóre z dostępnych wcześniej funkcji konsumenckich, takich jak muzyka, connected home i umiejętności spoza ekosystemu Microsoft, przestały być dostępne.
Windows To Go Plany wycofania Windows To Go ogłoszono już przy wydaniu wersji 1903. W tej aktualizacji usługa została usunięta.
Plany komórkowe i Wiadomości Obie aplikacje są nadal wspierane, ale ich dystrybucja odbywa się inaczej. Producenci OEM mogą dodawać je do obrazów ISO dla urządzeń z funkcjami komórkowymi. Aplikacje zostały usunięte dla urządzeń niekomórkowych.

Co nie będzie już rozwijane w May 2020 Update?

Następujące funkcje nie są już aktywnie rozwijane przez Microsoft i mogą zostać usunięte w następnej aktualizacji (20H2). Niektóre z nich doczekały się wymiany na inne, a pozostałe są dostępne z innych źródeł:

Funkcjonalność Szczegóły
Companion Device Framework Companion Device Framework nie jest już aktywnie rozwijany.
Microsoft Edge Klasyczna wersja Microsoft Edge (sprzed aktualizacji Chromium) nie jest już aktywnie rozwijana.
Dyski dynamiczne Funkcja dysków dynamicznych (Dynamic Disks) nie jest już aktywnie rozwijana. Zostanie w pełni zastąpiona przez Miejsca do magazynowania (Storage Spaces) w przyszłym wydaniu Windows 10.

Windows 10 został po raz kolejny odchudzony o zbędne i przestarzałe funkcje. Jeśli interesuje Was, jaki balast zrzucono w poprzednich aktualizacjach, zapraszamy do wcześniejszych tekstów, dotyczących November 2019 Update, May 2019 Update, October 2018 Update, April 2018 Update, Fall Creators Update i Creators Update.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia