WMI command line (WMIC) wycofywane z Windows 11

WMI command line (WMIC) wycofywane z Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/29/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 346

Microsoft wycofuje kolejną funkcję z systemu Windows. Począwszy od dziś, 29 stycznia 2024 roku, funkcja Windows Management Instrumentation Command line (WMIC) jest domyślnie wyłączona w kompilacjach Windows 11 Insider Preview. Microsoft podał też harmonogram wycofywania WMIC oraz wyjaśnił, z czym to się wiąże. Jeśli Twoje aplikacje są zależne od WMIC, gigant oprogramowania zachęca do migracji przy pomocy wytycznych już teraz.

WMIC to narzędzie zapewniające interfejs wiersza poleceń ("command-line interface – CLI") dla Windows Management Instrumentation (WMI). Jest ono kompatybilne z istniejącymi powłokami oraz poleceniami narzędzia. Co należy rozumieć przez jego wycofanie?

Wycofanie ("Deprecation") to termin używany przez Microsoft do opisania etapu cyklu życia produktu, kiedy funkcja bądź funkcjonalność nie jest dłużej rozwijana i może być usunięta w przyszłych wydaniach produktu lub usługi online. Zwykle jest zastępowana przez coś lepszego, bardziej zaawansowanego albo bardziej funkcjonalnego. Funkcja lub możliwość zwykle będzie działać dalej i jest w pełni wspierana, nim zostanie usunięta. Powiadomienie o wycofaniu może obejmować kilka miesięcy albo lat. Po usunięciu funkcja lub możliwość przestaje działać.
— Microsoft

WMIC został wycofany z Windows Server w 2016 roku, a w 2021 roku także z klienta Windows (Windows 10 21H1). W systemie Windows 11 22H2 (2022 rok) jest domyślnie dostępny jako funkcja na żądanie (FoD). W systemie określanym jako "Windows 11, następna wersja", zapowiedzianym na 2024 rok, WMIC FoD będzie domyślnie wyłączony. Całkowite usunięcie funkcji nastąpi w "przyszłym wydaniu Windows", którego roku jeszcze nie ustalono.

 Windows Management Instrumentation Command line (WMIC) - koniec wsparcia

Dlaczego WMIC jest wycofywany? Jako powód Microsoft podaje to, iż jest on zastępowany przez Windows PowerShell for WMI. Mocno inwestowaliśmy w PowerShell przez ostatnich kilka lat. Te nowe narzędzia zapewniają bardziej efektywny sposób wysyłania zapytań do WMI. Usunięcie przestarzałego składnika pomaga zmniejszyć złożoność, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i produktywność. Zostanie on usunięty z systemu Windows w przyszłej wersji – czytamy w komunikacie.

Użytkownicy WMIC już teraz mogą przejść na nowsze rozwiązanie. Szczegóły znajdują się na blogu Tech Community – link poniżej.

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/wmi-command-line-wmic-utility-deprecation-next-steps/ba-p/4039242