Idea Vista Capable to zapewnienie osób nabywających komputery, iż wybrany sprzęt pozwoli na pracę z systemem Windows Vista, kiedy ten pojawi się na rynku. Oprócz tego, Microsoft liczył na zwiększenie sprzedaży komputerów, a co za tym idzie również oprogramowania. Okazało się jednak, że program narusza interes Intela. Zarząd firmy stwierdził bowiem, iż jeden z jego chipsetów - i915 nie spełnia wymogów Vista Capable z powodu braku obsługi Windows Vista Display Driver Model (WVDDM). Status quo w tej sprawie miałby doprowadzić Intel do utraty obrotów w wysokości miliarda USD. Prawdopodobnie na jego prośbę, Microsoft poluzował więc wymagania.
W praktyce oznaczało to, iż komputery z chipsetami Intela, które nie były w stanie „udźwignąć” interfejsu graficznego Visty otrzymały nalepkę Vista Capable. Na domiar złego, po obniżeniu wymogów krąg niezadowolonych powiększył się o HP, którego zarząd stwierdził, iż firma ta zainwestowała sporo pieniędzy, by upewnić się, że wyprodukowane przez nią laptopy (jako nieliczne) oznaczone zostaną jako Vista Capable. Okazało się, że takim znakiem swoje laptopy może ostatecznie „obdarzyć” większość producentów.
Wprowadzone przez Microsoft nalepki Vista Capable mogło niewątpliwie znacznie wpłynąć na interesy firm produkujących sprzęt, jednak jakiekolwiek oficjalne doniesienia na ten temat nie są znane.