Longhorn Live, czyli sieć społecznościowa Microsoftu sprzed epoki Myspace'a

Longhorn Live, czyli sieć społecznościowa Microsoftu sprzed epoki Myspace'a

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/25/2021, 6:52 PM

Liczba odsłon: 3913

Trzeba przyznać, że Windows Longhorn miał w sobie to coś, skoro jego elementy powracają po dziś dzień — po upływie blisko 20 lat i wydaniu czterech kolejnych systemów operacyjnych. Przez długie lata protoplasta Visty wydawał się niedoścignionym wzorem i niespełnionym snem designerów, którzy na samym początku XXI wieku zaprezentowali swoją odważną oraz mocno futurystyczną wizję interfejsu. Co ciekawe, Microsoft pracował wtedy nie tylko nad kolejnym systemem operacyjnym, ale również nad platformą społecznościową. A trzeba pamiętać, że były to czasy, w których mało kto słyszał o social media, a formuła Web 2.0 dopiero zaczynała podbijać Internet.

O prototypowym następcy Windowsa XP pisaliśmy już wielokrotnie, a w tym miesiącu robimy to już drugi raz! Wcześniejszy artykuł dotyczył niesamowitego ekranu logowania z 2003 roku, który jakimś trafem ujrzał światło dzienne dopiero teraz. W tekście tym poruszamy też temat ówczesnych trendów w designie UI i UX, a także upadku projektu Windows Longhorn, na którego zgliszczach zbudowano niemalże od podstaw Windows Vistę. Okazuje się, że trendy wizualne tamtego okresu (wczesna wersja Aero Glass) udzieliły się też Microsoftowi w jego innym projekcie. Chodzi tu o platformę społecznościową Longhorn Live!, którą mamy teraz przyjemność zobaczyć na wyciekłych zrzutach ekranu i animacji.

Jeżeli mielibyśmy porównać Longhorn Live z Myspacem (wydanym w 2004 roku) czy współczesnym Facebookiem, to od razu zauważymy podobieństwa na zasadniczym poziomie. Mamy tu więc coś na kształt profilu ze zdjęciem/wideo, opcjami kontaktu (wiadomości błyskawiczne i e-mail), albumem ze zdjęciami, blogiem i playlistą z opcją zakupu utworów. Pojawiają się też koncepcje, które znamy z dzisiejszego Office 365, takie jak karta profilu czy Sticky Notes. Na animacji pokazano też proces tworzenia profilu z wyborem modułów, gdzie oprócz tych wspomnianych moglibyśmy wybrać jeszcze czat, blog, ankiety, kalendarz, listy, dokumenty, gry, horoskop, wiadomości, sport, finanse czy edukację — słowem wszystko, czego potrzebowalibyśmy w naszym centrum społecznościowym. Tyle że od razu widać, że to coś więcej niż profil w social media. Microsoft najwyraźniej chciał połączyć funkcje społecznościowe z systemowymi, co zresztą widać w zakładkach "Private View" i "Public View". Innymi słowy chciał ściśle zintegrować portal społecznościowy z Windows.

O tym, że Longhorn Live miał być raczej zaimplementowany niż tylko dostępny w Windows, świadczy nie tylko funkcjonalność, taka dostęp i praca na systemie plików, ale również wygląd. Zamiast tworzyć interfejs typowy dla aplikacji internetowej, Microsoft wykorzystał styl systemowy, a okno aplikacji mocno przypominało Eksplorator plików. Wewnątrz znajdowała się mieszanka elementów zarówno znanych już z Windows, jak też bardziej nowatorskich, wliczając w to futurystyczne animacje i efekty we wczesnym, bardzo kolorowym stylu Aero Glass, kafelki i karty. Wiele z tych rzeczy zostało wykorzystanych w późniejszych produktach firmy, jednak ten specyficzny styl z przełomu XX i XXI wieku (coś pomiędzy Y2K i Frutiger Aero — dla fanów estetyki) odszedł bezpowrotnie.

Tak jak Windows Longhorn przekształcił się w Vistę, tak niektóre koncepcje opracowane dla Longhorn Live ostatecznie ujrzały światło dzienne pod szyldem Windows Live Spaces. Była to platforma blogowa i sieć społecznościowa wydana przez Microsoft w 2004 roku, początkowo pod nazwą "MSN Spaces". Trzy lata później korzystało z niej już 27 milionów osób miesięcznie. Mimo uznania za użyteczne narzędzie komunikacji Windows Live Spaces były krytykowane za niedobór funkcji w porównaniu do niektórych produktów konkurencji. Ostatecznie z powodu znikomego użycia Microsoft zamknął usługę w 2011 roku.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia