Użytkownicy z Europy mogą odinstalować Edge w Windows

Użytkownicy z Europy mogą odinstalować Edge w Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/20/2023, 3:40 PM

Liczba odsłon: 1041

Microsoft wprowadził do systemu Windows kolejne zmiany, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym (European Economic Area — EEA). Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w niektórych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, mogąc teraz np. odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge!

Opisane poniżej zmiany zaczęły być udostępniane w Windows 11 23H2 w aktualizacji KB5032288 (build 22631.2787) wydanej w zeszłym tygodniu. Będą one stopniowo wdrażane w kolejnych tygodniach. Microsoft planuje też wprowadzenie tych zmian w Windows 10, tak samo najpierw w kanale Release Preview, w późniejszym terminie. Pełna zgodność z DMA w EEA ma być uzyskana w systemach Windows 10 22H2 i Windows 11 23H2 do 6 marca 2024 roku. Co to dokładnie oznacza?

System operacyjny Windows i aplikacje

Windows będzie teraz jasno identyfikował funkcje systemu operacyjnego w miejscach takich jak Ustawienia, menu Start i Wyszukiwanie:

  • Ustawienia > System > Składniki systemu będą pokazywać istotne składniki systemu operacyjnego.
  • Lista Wszystkie aplikacje w menu Start została przemianowana na Wszystkie, zaś przy składnikach systemowych widnieje etykieta "system".
  • Również przy korzystaniu z systemowej wyszukiwarki składniki systemu oznaczone są etykietą "system".

Aplikacje systemowe w Windows - menu Start

Jak zapewnia Microsoft, wszystkie aplikacje w Windows mogą być odinstalowane. Oczywiście nadal można zainstalować je ponownie z Microsoft Store i internetu. Ustawienia > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje ciągle pokazują wszystkie zainstalowane aplikacje. W ostatnim czasie dodano możliwość odinstalowania aplikacji:

  • Aparat
  • Cortana
  • Web Search from Microsoft Bing — w EEA
  • Microsoft Edge — w EEA
  • Zdjęcia

Interoperacyjność z funkcjami Windows

Windows jako otwarta platforma oferuje bogatą powierzchnię API do użycia przez deweloperów. Wiele funkcji systemu umożliwia bogatą funkcjonalność aplikacji, w tym powiadomienia toast i widżety. Teraz dostępnych jest jeszcze więcej punktów interoperacyjności. Kontynuując prace z modelem używanym dla plików w chmurze, te nowe punkty używają też modelu opartego na aplikacji. Aplikacje mogą zapewnić swoją wyjątkową różnorodność większej liczbie klientów, będąc hostowanymi bezpośrednio w funkcjach Windowsa, a klienci mogą używać preferowanego środowiska do typowych zadań w Windows, takich jak wyszukiwanie w Internecie — wyjaśnia Microsoft.

Aplikacje w Windows - wyszukiwanie w Internecie

W Europejskim Obszarze Gospodarczym są teraz dostępne dwa nowe punkty interoperacyjności:

  • Feedy na tablicy Widżetów
  • Wyszukiwanie w Internecie w Windows Search

Dane konta Microsoft

Windows będzie pytał użytkowników w EEA, czy chcą synchronizować dane swojego konta Microsoft z Windowsem, tak aby dane z Windowsa były dostępne na innych urządzeniach z Windows i w innych produktach Microsoftu, do którego użytkownik loguje się tym samym kontem. Informacje z innych produktów Microsoftu zapisane na koncie będą też dostępne w Windows. Umożliwi to m.in. przywracanie ustawień, aplikacji i haseł z innego komputera czy synchronizowanie przypiętych aplikacji i preferencji między urządzeniami.

Aplikacje domyślne

Windows nadal będzie wyświetlał monit podczas otwierania zawartości, którą nowo zainstalowana aplikacja rejestruje jako swój format, tak aby można było łatwo zmienić aplikację domyślną. Ponadto można to zmienić w Ustawieniach > Aplikacje > Aplikacje domyślne.

Aplikacja może wyświetlać monit umożliwiający jej wybór jako domyślną aplikację. Jeśli użytkownik się zgodzi, otworzą się Ustawienia, w których można zmienić to ręcznie.

Microsoft dodaje również, że w EEA system Windows zawsze będzie używał wybranych przez klienta aplikacji domyślnych dla linków i typów plików, wliczając w to standardowe typy linków w przeglądarkach (http, https). Aplikacje wybierają, w jaki sposób otwierać zawartość w Windows, a niektóre aplikacje Microsoftu wybierają otwieranie zawartości webowej w Microsoft Edge.

Zmiany te wynikają z wymogów Unii Europejskiej i dotyczą komputerów skonfigurowanych dla tego regionu podczas pierwszej konfiguracji. Jeśli zostanie wybrany inny region, oficjalnie jego zmiana będzie możliwa tylko po zresetowaniu PC. Nieoficjalnie można to zrobić w Edytorze rejestru z wykorzystaniem ViveTool.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/11/16/previewing-changes-in-windows-to-comply-with-the-digital-markets-act-in-the-european-economic-area/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia