Usługi dla użytkowników Office 2016 wkrótce przestaną działać

Usługi dla użytkowników Office 2016 wkrótce przestaną działać

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/12/2018, 4:29 PM

Liczba odsłon: 3259

Pudełkowe wersje Office, czy tego chcemy, czy nie, mają ograniczony czas wsparcia. O ile licencja i możliwość użytkowania są wieczyste, o tyle wsparcie techniczne i możliwość korzystania z dodatkowych usług kiedyś się muszą skończyć. W przypadku Office 2016 padła wcześniej zapowiedź, że wszystkie usługi online zostaną wyłączone 13 października 2020 roku. Miało to zachęcić użytkowników do przesiadki na Office 365 lub ewentualnie upgrade'u do Office 2019. Plany się jednak zmieniły.

Microsoft ma problem. W jego wizji świata idealnego wszyscy klienci żyją już zgodnie z zasadą cloud-first tudzież intelligent cloud, intelligent edge i używają stale aktualizowanych (i stale opłacanych) produktów w chmurze oraz najnowszej wersji Windows 10. Firma dokłada różnych starań, by tę wizję przeforsować, ale skutki są różne. Taktyka wczesnego kończenia wsparcia działa tylko częściowo - część klientów przejdzie na nowszy produkt, ale większej części nigdzie się nie spieszy. Z tego powodu Microsoft poszedł niedawno na ustępstwa i wydłużył okres wsparcia dla półrocznych aktualizacji Windows 10 z 18 do 30 miesięcy, ale tylko użytkownikom wybranych edycji i na określonych w tekście warunkach. Analogiczną decyzję podjął teraz w stosunku do Office 2016.

Microsoft postanowił nie gonić tak użytkowników Office 2016. Aby dać wam więcej czasu na pełne przejście do chmury, modyfikujemy tę zasadę i kontynuujemy wsparcie dla połączeń Office 2016 z usługami Office 365 do października 2023 roku - poinformował Jared Spataro, głowa marketingu Office i Windows. Z komunikatu wynika, że chodzi o możliwość lepszego przygotowania się na przejście do Office 365, ale przyczyny mogą być też inne. W zeszłym roku Microsoft sam oświadczył, że otrzymywał feedback od klientów, pracujących na starszych wersjach Office, którzy nie przyjmowali z otwartymi ramionami nowej oferty.

Spataro powiedział też, że Office 365 ProPlus będzie wspierany w Windows 8.1 do stycznia 2023 r., kiedy to wygasa również wsparcie Windows 8.1. W przypadku systemu Windows Server 2016 wsparcie to potrwa do października 2025 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia