Teams zostanie odłączony od Microsoft 365 i Office 365 globalnie

Teams zostanie odłączony od Microsoft 365 i Office 365 globalnie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/4/2024, 5:00 PM

Liczba odsłon: 367

Jesienią ubiegłego roku Microsoft wprowadził dodatkowe, nowe plany subskrypcji Microsoft 365 i Office 365 pozbawione Teams – obecnie tylko dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area, do którego należy m.in. Polska) i Szwajcarii. W dużym skrócie był do efekt działań podjętych przez Komisję Europejską. Tymczasem dowiadujemy się, że ów model wyjdzie poza Europę i obejmie cały świat.

Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami ponad 10 różnych planów Office 365 i Microsoft 365 dla dużych przedsiębiorstw, pracowników pierwszej linii oraz firm otrzymało dodatkowe, tańsze warianty "EEA (no Teams)", dzięki którym klienci mogą wykupić taki sam pakiet aplikacji, tyle że bez Teams. Do tej pory taki wybór mieli tylko klienci z EEA (EOG), ale wkrótce opcja ta stanie się globalna. Jak powiedział Reutersowi rzecznik Microsoftu:

Aby zapewnić przejrzystość dla naszych klientów, rozszerzamy te kroki, które podjęliśmy w zeszłym roku, aby odłączyć Teams od M365 i O365 w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii, na klientów w ujęciu globalnym. Zrobienie tego odpowie też na feedback Komisji Europejskiej, oferując międzynarodowym firmom większą elastyczność, której chcą, aby ustandaryzować zakupy w różnych lokalizacjach geograficznych.
— Rzecznik Microsoft

Zmiany te są pokłosiem formalnego dochodzenia antymonopolowego, które Komisja Europejska wszczęła w zeszłym roku w sprawie Microsoft. Co ciekawe, duży w tym udział miały skargi Slacka, największego rywala Teams, który twierdził m.in., że Microsoft ukrywa "prawdziwy koszt" przed klientami korporacyjnymi, gdy łączy Teams z pakietem Microsoft 365 i wymusza jego instalację na urządzeniach.

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-will-reportedly-unbundle-teams-from-its-office-suites-globally/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia