Sporo nowych funkcji i ulepszeń w OneDrive

Sporo nowych funkcji i ulepszeń w OneDrive

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2023, 5:13 PM

Liczba odsłon: 612

Autozapis, dostęp z dowolnego miejsca i kopie zapasowe plików to dobrze znane możliwości OneDrive. Jego silnik synchronizacji napędza wiele tych funkcji, a teraz dołączyło do nich sporo kolejnych dla użytkowników szkolnych i służbowych. Związane są one z usuwaniem zawartości, integracją z Eksploratorem plików, ustawieniami synchronizacji, otwieraniem plików w aplikacjach zewnętrznych i korzystaniem ze środowisk wirtualizacji.

Zapobieganie przypadkowym usunięciu

Na pewno nikomu nie uśmiecha się sytuacja, w której doszło do przypadkowego usunięcia plików, co doprowadziło do stresu, frustracji i wielu godzin powtarzania pracy. Dobre wieści! Nowa funkcjonalność wdrażana do OneDrive i SharePoint dostarczy dodatkową warstwę ochrony, kiedy Ty lub Twój współpracownik będzie próbował usunąć udostępniony plik. Zobaczycie wówczas nowe okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie, które poinformuje Was, że jeśli usuniecie plik, to zostanie on usunięty dla WSZYSTKICH użytkowników. Nigdy więcej przypadkowego kasowania!

Usuwanie skrótów do udostępnionej zawartości

Dodawanie do OneDrive to przydatna funkcja. Możesz dodawać do OneDrive skróty (linki) do Twoich plików w SharePoint. Pozwala to łatwo dotrzeć do tej zawartości. W oparciu o feedback i doświadczenia związane z usuwaniem Microsoft wprowadza ulepszenia funkcji "Dodaj do OneDrive". W przeszłości po usunięciu skrótu w OneDrive, prowadzącego do pliku w SharePoint, usuwany był zarówno skrót, jak i plik.

Aktualizacja tego frustrującego mechanizmu jest właśnie wdrażana. Od teraz, jeśli usuniesz skrót do udostępnionego pliku albo folderu, OneDrive usunie jedynie skrót z Twojego OneDrive, pozostawiając oryginalną zawartość dostępną do użycia dla wszystkich pozostałych. W przypadku gdy chcesz usunąć i skrót, i oryginalny plik/folder, taka opcja będzie dostępna w menu kontekstowym pliku.

Rozszerzona integracja z Eksploratorem plików

W ostatnim czasie nowy Eksplorator plików na Windows 11 zyskał pogłębioną integrację z OneDrive. Jego nowy Widok główny daje łatwy dostęp do Polecanych, Ostatnich i Ulubionych. Podobnie jak doświadczenie strony głównej OneDrive, tak też najważniejsze pliki dostępne są od ręki w Eksploratorze plików.

Rozszerzona integracja OneDrive z Eksploratorem plików

W przyszłych miesiącach Microsoft planuje dodatkowo uruchomić nowy panel "Szczegóły" w Eksploratorze plików (na zrzucie ekranu poniżej). Zapewni on kompleksowy podgląd wybranego pliku, w tym widok miniatury, status udostępnienia, powiązaną aktywność, a nawet powiązaną zawartość. Dzięki okienku szczegółów możesz być na bieżąco z plikiem bez konieczności jego otwierania.

Rozszerzona integracja OneDrive z Eksploratorem plików

Aktualizacja ustawień synchronizacji OneDrive

Jeśli chcesz przejrzeć lub zmienić ustawienia OneDrive Sync, teraz jest to łatwiejsze. Microsoft zaktualizował i uprościł jego menu ustawień, umieszczając najważniejsze opcje na pierwszej stronie. Rzadziej używane opcje zostały przeniesione do Ustawień zaawansowanych lub na kolejne strony. W środowiskach kontrolowanych przez zasady wiele ustawień nie będzie dostępnych do edycji, ale możesz przeglądać szczegóły w zależności od zasad Twojej organizacji.

Ustawienia synchronizacji OneDrive

Niektórzy admini potrzebują bardziej drobiazgowej kontroli nad typami zawartości, która jest przechowywana na dysku w chmurze. OneDrive wkrótce pozwoli Ci konfigurować zasady, aby włączać lub wyłączać konkretne typy plików do synchronizowania z kontem OneDrive. Dodatkowo otrzymasz możliwość aplikowania bardziej złożonych zasad, aby umożliwić Twojej organizacji uzyskanie zgodności z wymaganiami prawnymi i zasadami prywatności, które zabraniają magazynowania w chmurze niektórych typów zawartości.

Ustawienia synchronizacji OneDrive

Otwórz w aplikacji desktopowej i zapisz zmiany w OneDrive

W ten sam sposób, w jaki możesz otworzyć plik Worda, PowerPointa czy Excela w ich odpowiednich aplikacjach desktopowych, wkrótce będziesz mógł/mogła otworzyć dowolny plik w jego aplikacji desktopowej, a następnie edytować go i zapisać, a zmiany zostaną zsynchronizowane w OneDrive. Chcesz zrobić szybką edycję pliku PDF albo CAD? Teraz możesz zrobić to wprost w OneDrive. Oczekuje się dostępności tej funkcji na całym świecie w grudniu.

Aplikacje zdalne w środowiskach Azure Virtual Desktop i Citrix

Nareszcie, jeśli nie możesz uruchamiać aplikacji OneDrive Sync bezpośrednio na Twoim urządzeniu z powodów związanych z bezpieczeństwem albo zgodnością, to OneDrive jest teraz obsługiwany w Citrix Virtual Apps, a niebawem także w Azure Virtual Desktop (AVD) Remote Apps. W przypadku Citrix funkcja działa w wersji public preview, a do AVD trafić ma w październiku.

Dzięki tej nowej integracji możesz wygodniej uzyskiwać dostęp do plików OneDrive i współpracować nad nimi w aplikacji wirtualnej lub środowisku stacjonarnym. To znaczący krok naprzód, jeśli korzystasz z OneDrive do przechowywania i udostępniania plików, ale nie możesz korzystać z natywnego doświadczenia OneDrive.

Wymienione wyżej funkcje są lub wkrótce staną się dostępne dla służbowych i szkolnych użytkowników Microsoft 365. Sprawdź więcej w naszym Sklepie CentrumXP:

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-onedrive-blog/new-onedrive-sync-enhancements/ba-p/3939918