Snapdragon 8cx to najpotężniejszy SoC ARM dla PC

Snapdragon 8cx to najpotężniejszy SoC ARM dla PC

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2018, 9:20 PM

Liczba odsłon: 1343

Qualcomm zapowiedział dzisiaj Snapdragona 8cx, pierwszy na świecie procesor w technologii 7 nm dla Always Conntected PCs. Platforma obliczeniowa 8cx została zaprojektowana specjalnie dla pecetów i oferować ma świetną wydajność, wiele dni pracy na baterii i gigabitową łączność LTE. Qualcomm wspomina, że 8cx nie zastąpi istniejącego modelu Snapdragon 850, ale będzie raczej stanowił dodatkową ofertę premium.

Zdaniem producenta jego nowy chip stanowi nowy poziom komputerów premium. Na pokładzie SoC znajdują się: GPU Adreno 680, DSPHexagon 690, ośmiordzeniowy CPU Kryo 495, modem Snapdragon X24 LTE i ISP Spectra 390. Wsparcie oferowane jest dla technologii ładowania Qualcomm Quick Charge 4+, technologii audio Aqstic oraz dla odtwarzania wideo 4H HDR w 120 klatkach na sekundę. Według producenta układ graficzny Adreno 680 jest 3,5x szybszy od tego w Snapdragonie 835 i o 60% wydajniejszy w porównaniu do Snapdragona 850. Miguel Nunes z Qualcomm twierdzi, że 8cx jest dwukrotnie wydajniejszy od rywali przy [pobieraniu] ułamka ich mocy.

Snapdragon 8cx

"X" w nazwie układu ma symbolizować, że wszystko jest tu ekstremalne. Jest w tym sporo racji. Qualcomm zbudował najmocniejszy i największy (fizycznie) procesor i dodał do niego najpotężniejszą w swojej karierze grafikę. Co więcej, w kwestii technologii 7 nm dla PC wyprzedził swego największego konkurenta, czyli Intela. Snapdragon 8cx to również największy skok wydajnościowy w historii jego chipów. Ekstremalna wydajność oznacza również wysoko podniesioną poprzeczkę względem rywali, takich jak Intel, Nvidia i AMD.

Można śmiało powiedzieć, że 8cx jest pierwszym prawdziwie pecetowym układem od Qualcomm i nie ma się wrażenia, że to kolejny procesor wyciągnięty z telefonu i wpakowany do obudowy laptopa. Producent twierdzi, że pod względem CPU jego nowy układ można porównać do 15-watowego procesora U-Series od Intela. Różnica polega jednak na tym, że pobiera on o połowę mniej prądu - zaledwie 7 watów. Jeśli natomiast porównać 8cx z 7-watowcem Intela (np. w nowym MacBooku Air), to 8cx działa o 50% szybciej. Tak przynajmniej twierdzi Qualcomm, choć nie podaje on, które benchmarki wygenerowały taki wynik.

Snapdragon 8cx

Co się zaś tyczy oprogramowania, producent twierdzi, że 8cx będzie wspierał Windows 10 Enterprise, a Chrome, Firefox i inne przeglądarki będą działały natywnie. Wiele aplikacji będzie działało w formie przeportowanej.

Aktualizacja: Qualcomm pokazał dwuekranowego PC z Windows 10 i Snapdragonem 8cx - będzie to obok laptopów typowe urządzenie, w którym zostanie osadzony nowy układ.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia