Satya Nadella zapowiada najbardziej znaczącą aktualizację Windows ostatniej dekady

Satya Nadella zapowiada najbardziej znaczącą aktualizację Windows ostatniej dekady

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/25/2021, 8:10 PM

Liczba odsłon: 3586

Dziś rozpoczęła się konferencja Microsoft Build 2021. Zgodnie z formułą tego wydarzenia Microsoft zaprezentował trochę nowości dla programistów i osób pełniących techniczne role. O najważniejszych zapowiedziach i demonstracjach przeczytacie w następnych artykułach, a teraz zajmiemy się czymś, co powinno zainteresować nie tylko deweloperów. Chodzi konkretnie o następną aktualizację (lub "następne aktualizacje") Windows. Od miesięcy wiemy, że coś jest na rzeczy, a 21H2 i Sun Valley rzeczywiście mogą tchnąć więcej życia w rozwijany ostatnio dość powoli Windows 10. Oczekiwania względem tych wydań podkręca nie kto inny, jak sam Satya Nadella.

Keynote rozpoczynający jest zawsze okazją do przedstawienia najgorętszych trendów i technologii, a także komentarzy CEO Microsoft, Satyi Nadelii. Mówiąc o możliwościach dla deweloperów w Windows, Nadella nie krył ekscytacji i zadbał o to, by udzieliła się ona również widzom i słuchaczom. Co więc takiego szczególnego ma być w aktualizacji 21H2?

Wkrótce będziemy udostępniać jedną z najbardziej znaczących aktualizacji Windows w ostatniej dekadzie, aby odblokować większe możliwości ekonomiczne dla deweloperów i twórców. Sam hostowałem ją przez ostatnich kilka miesięcy i jestem niezwykle podekscytowany tą następną generacją Windows. Nasza obietnica względem Was jest taka, że będziemy tworzyć więcej [szans] dla każdego dewelopera Windows dziś i powitamy każdego twórcę, który szuka najbardziej innowacyjnej, nowej, otwartej platformy do budowania, dystrybucji i monetyzowania aplikacji. Nie możemy się doczekać, by przekazać więcej już niebawem.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Wypowiedź dyrektora Microsoft zdaje się nawiązywać do tego, o czym czytaliśmy wcześniej w ofercie pracy w zespole Interactive eXperiences Platform (IXP) dla Windows. Microsoft informował w niej, że jest w trakcie wieloletniego procesu, który ma na celu zrewolucjonizowanie platformy doświadczeń w Windows. To z kolei wiąże się z Project Reunion — inicjatywą Microsoftu i zestawem narzędzi dla deweloperów, które mogą w końcu położyć kres podziałowi na Win32 i UWP oraz zapewnić dostęp do funkcjonalności platformy Windows we wszystkich typach aplikacji na wiele wersji systemu. Nowe (lepsze) sposoby dystrybucji i zarabiania na aplikacjach oznaczają z kolei mocne przeprojektowanie Microsoft Store, czyli coś, o czym również mówi się od jakiegoś czasu.

Wygląda na to, że Project Reunion jest częścią składową Sun Valley lub równoległą inicjatywą, a obie z nich w wyraźny sposób odmienią Windows 10 w tym roku — zarówno od strony większych możliwości dla twórców oprogramowania, jak też doświadczeń użytkownika. Jeśli rzeczywiście 21H2 będzie jedną z najbardziej znaczących aktualizacji ostatniej dekady, to możemy spodziewać się prawdziwej petardy, być może na miarę przejścia z Windows 8.1 na Windows 10. Dalsze szczegóły firma zamierza przekazać już całkiem niedługo. Możecie być pewni, że wszystkiego na ten temat dowiecie się na CentrumXP!