Qualcomm oficjalnie potwierdził następną wersję Windows. Co już wiemy?

Qualcomm oficjalnie potwierdził następną wersję Windows. Co już wiemy?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/6/2024, 1:30 PM

Liczba odsłon: 487

Po kilku medialnych doniesieniach – zarówno od leaksterów, jak i partnerów sprzętowych oraz samego Microsoftu – nie ma już wątpliwości co do tego, że szykowana jest kolejna duża wersja Windows 11 lub 12. Niezależnie od tego, jaki numerek znajdzie się na końcu, wersja ta ma przynieść o wiele bardziej znaczące zmiany niż typowa roczna aktualizacja. Co nowego o tym wiadomo?

Qualcomm w swoim raporcie finansowym za Q1 2024 dodał, że "następna wersja Microsoft Windows" nadejdzie w "połowie 2024". Cristiano Renno Amon, President i Chief Executive Officer, powiedział:

Śledzimy premierę produktów z tym chipsetem powiązanych z następną wersją systemu Microsoft Windows, która ma wiele możliwości Windows AI. Nadal utrzymujemy tę samą datę, którą wyznacza Windows, czyli połowa 2024 roku, przygotowania do back-to-school.

Z wypowiedzi można wnioskować, że Qualcomm wypuści na rynek nowe generacje swoich procesorów/SoC w okresie wakacyjnym, czyli wtedy, gdy zostanie wydany nowy system z funkcjami wykorzystującymi ów sprzęt. Już bowiem na początku tego roku Microsoft pisał oficjalnie o niesamowitej dynamice ze strony naszych partnerów krzemowych – AMD, Intel i Qualcomm – z których wszyscy przedstawili światu swoje najnowsze innowacje krzemowe, które odblokowują nowe możliwości sztucznej inteligencji na PC z Windows. Chodziło wówczas o AI PC, które zaczną pojawiać się w tym roku.

Producent przedstawił także wyniki testów swojego chipsetu X Elite na niezidentyfikowanym "Windows OS", innym niż Windows 11 (przynajmniej w obecnej postaci). Może to wskazywać, że firma testuje sprzęt na Windows 12 lub mocno zmienionym Windows 11.

Qualcomm - Windows OS

Według niedawnego raportu Zaca Bowdena tą nową wersją wraz z aktualizacją platformy będzie Windows 11 24H2, podczas gdy tajemniczy Windows 12 może zostać wydany dopiero w przyszłym roku. Owa "aktualizacja platformy" (o której więcej w linkowanym artykule) sprawi, że aktualizacji będzie bliżej do nowego systemu (zgodnie ze starym cyklem nowych wydań co 3 lata) niż do rocznicowej aktualizacji opartej na tej samej platformie.

Źródło: https://www.neowin.net/news/qualcomm-publicly-confirms-next-windows-and-it-could-be-windows-11-or-windows-12/