Problemy z instalatorem MSI i sterownikami dźwięku Intel na Windows 11

Problemy z instalatorem MSI i sterownikami dźwięku Intel na Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/19/2021, 3:56 PM

Liczba odsłon: 3172

Na listę znanych problemów z Windows 11 21H2 trafiły ostatnio dwa kolejne punkty. Dotyczą one sterowników Intel Smart Sound Technology oraz aktualizowania i naprawiania aplikacji przez instalator MSI. Co warto na ten temat wiedzieć?

Z całej listy znanych problemów tylko ten ostatni problem, a także jeden z pierwszych, związany z VirtualBox, nie doczekały się jeszcze rozwiązania. Wykryte w tym miesiącu problemy zostały zdiagnozowane odpowiednio 15 i 18 listopada. Zobaczmy, co konkretnie dolega Jedenastce.

Problemy ze zgodnością sterowników Intel Smart Sound Technology

Intel i Microsoft odkryli problemy z kompatybilnością niektórych wersji sterowników Intel Smart Sound Technology (Intel SST) i Windows 11. Urządzenia mogą otrzymywać błęd z niebieskim ekranem BSOD. Dotknięty sterownik nosi nazwę Intel® Smart Sound Technology (Intel® SST) Audio Controller w Menedżerze urządzeń. Jego nazwa pliku to IntcAudioBus.sys, a wersje pliku — 10.29.0.5152 i wcześniejsze lub 10.30.0.5152 i wcześniejsze.

Aby zabezpieczyć doświadczenie aktualizacji, Microsoft zaaplikował blokadę zgodności na urządzeniach ze wspomnianymi sterownikami Intel SST. Oznacza to, że Windows 11 nie jest im tymczasowo oferowany. Aby to ominąć, należy sprawdzić u producenta urządzenia (OEM), czy dostępny jest aktualny sterownik, a następnie go zainstalować. Problem jest rozwiązany w wersjach 10.30.00.5714 i późniejszych lub 10.29.00.5714 i późniejszych. Po ich zainstalowaniu aktualizacja do Windows 11 zacznie być oferowana (może minąć do 48 godzin).

Microsoft nie zaleca próbowania ręcznej aktualizacji za pomocą przycisku "Zaktualizuj teraz" ani z użyciem Media Creation Tool, nim zostanie zdjęta blokada.

Microsoft Installer może mieć problemy z aktualizacją i naprawą aplikacji

Po zainstalowaniu KB5007215 lub nowszych aktualizacji Instalator Microsoft (MSI) może mieć problemy z naprawianiem lub aktualizowaniem aplikacji. Dotknięte są tym między innymi niektóre aplikacje Kaspersky. Aplikacje te mogą się nie otwierać po próbie ich aktualizacji lub naprawy.

Problem można ominąć, odinstalowując dotkniętą aplikację i instalując jej nowszą wersję. Microsoft już pracuje nad rozwiązaniem, które powinno trafić do nadchodzącego wydania. Co ciekawe, problem występuje nie tylko na Windows 11, ale też na Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 i Windows Server.