PowerToys ułatwi korzystanie z PowerShell

PowerToys ułatwi korzystanie z PowerShell

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/4/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 386

Microsoft przygotowuje się do wydania aktualizacji PowerToys 0.77 na Windows 10 i Windows 11. Jedną z ciekawszych nowości ma być nowe narzędzie "Command Not Found", które według jego deweloperów będzie pomagać użytkownikom PowerShell instalować pakiety po wykryciu nieprawidłowych poleceń.

Ostatnie poprawki nowego PowerToy, Command Not Found. Dopracowujemy teraz proces instalacji, aby wszystko było prawidłowo podłączone dla Was wszystkich. Domyślnie jest wyłączony, ponieważ wymaga PowerShell 7.4 – pisze Clint Rutkas z Microsoft. Z opisu narzędzia na zrzucie ekranu dowiadujemy się, że jest to moduł PowerShella, który wykrywa błędy wyrzucone z poleceń i sugeruje adekwatny pakiet WinGet do zainstalowania, jeżeli jest dostępny.

Command Not Found w PowerShell

Jak to działa? Kiedy użytkownik wpisze "vim" w PowerShell, Command Not Found zasugeruje pobranie edytora tekstu Vim, jako że "vim" nie jest rozpoznawaną nazwą cmdlet, funkcji, pliku skryptu czy programu wykonywalnego. Narzędzie wyświetli też listę poleceń i atrybutów umożliwiających zainstalowanie oprogramowania w różnych wariantach. W przeciwieństwie do pozostałych narzędzi PowerToys to konkretne jest wyłączone domyślnie, jako że wymaga PowerShell 7.4.

PowerToys 0.77 wprowadzić ma jeszcze m.in. możliwość zmiany języka, obsługę symboli matematycznych w Quick Accent i ulepszenia interfejsu Color Pickera. Microsoft pracuje poza tym nad ulepszeniami Keyboard Managera, którego przyszła aktualizacja umożliwi kojarzenie URL-i i aplikacji ze skrótami klawiszowymi.

PowerToys można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store i GitHub. Jeśli preferujesz wiersz poleceń, możesz też otworzyć Windows Terminal i wpisać winget install powertoys.

Źródło: https://twitter.com/ClintRutkas/status/1742637246711505296

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia